„V Německu je státní pomoc ve smyslu úlev podnikům od předražené elektřiny ve srovnání s námi stonásobná,“ řekl Kovanda. Jestliže například Německo své podniky bude podporovat, pak bychom tedy měli i my,“ zdůraznil.
Kovanda ovšem podotkl, že on sám je odpůrcem dotací. Jejich čerpání by však podle něj mělo být v rámci států jednotné. Pokud tedy některé země dotace přijímají, měli bychom i my. Svůj výrok demonstroval na atletickém příkladu.
„Já sám jsem proti dotacím obecně, ovšem když běží šest běžců, což jsme my a okolní země, pět z nich má těžký doping v podobě dotací a my máme málo dopingu, tak morálně jsme na tom sice dobře, ale ten závod prohrajeme,“ řekl.
Evropské dotace jsou podle někoho čiré zlo, podle jiných naše spása |
„Pokud bychom chtěli rušit dotace, což je správné z hlediska vlivu na trh, tak se to ale musí odehrát na úrovni celé Evropské unie,“ dovysvětlil.
Brusel by měl být podle něj ráznější vůči Berlínu a více dbát na to, aby nedocházelo k podpoře, která narušuje jednotný vnitřní trh. „Pokud poskytuji doping vybraným sportovcům, pak narušuji celý jednotný trh,“ uvedl.
S Kovandovými výroky souhlasil také šéf Pražské plynárenské Ludvík Baleka. „Když někdo dostane dotaci a druhý nedostane, je to špatně. Máme různé zdroje, některé dostávají dotace, jiné nedostávají a pak tedy trh nefunguje,“ řekl.