Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úpravy energetického zákona povzbudí energošmejdy, obávají se dodavatelé

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny se má na svém čtvrtečním zasedání zabývat pozměňovacími návrhy vztahujícími se k novele energetického zákona Lex OZE III. Někteří analytici a zástupci dodavatelů energií se obávají, že jisté navrhované změny by mohly nebezpečně rozvolnit pravidla pro uzavírání smluv na dodávky zemního plynu a elektřiny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

„Po letech snahy státní správy a legislativců očistit obchod s energiemi od tzv. energetických šmejdů by jim mohla být otevřena cesta zpět zadními vrátky,“ říká Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Podle něj by se změnilo působení zprostředkovatelů a legalizovala by se činnost tzv. tipařů, kteří budou moci opět chodit po domácnostech a pod záminkou srovnávání cen aktivně nabízet změny smluv energií.

„Zákazník bude mít pocit, že jde o nezávislé srovnávání cen, a přitom může jít o návrat podomního prodeje,“ zdůrazňuje Gavor.

Už nechodí, nebo prchnou po výhrůžce policií. Zákaz podomního prodeje funguje

Návratu energošmejdů se obává i Michal Macenauer, ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno. Upozorňuje, že České republice trvalo poměrně dlouho, než se alespoň částečně vypořádala s tzv. energošmejdy, kteří chodili po městech a obcích, nabízeli pseudovýhodnou elektřinu a plyn a uzavírali nevýhodné plné moci a extrémně nevýhodné smlouvy.

„Starostové měst a obcí zakazovali podomní prodej a stát novelizoval energetický zákon, aby se energošmejdů zbavil. Nakonec vznikla povinnost identifikace a registrace každého, kdo chce nabízet či zprostředkovávat prodej energie u Energetického regulačního úřadu s navazujícími povinnostmi a pokutami,“ připomíná Macenauer. „Případná změna nikomu nepomůže kromě některých šmejdofirem,“ dodává.

Pro větší transparentnost trhu

Výhrady směřují především k pozměňovacím návrhům poslance Tomáše Müllera (STAN). Ten iDNES.cz sdělil, že je připravil ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a Energetickým regulačním úřadem. „Důraz byl kladen právě na posílení úrovně ochrany spotřebitelů,“ uvádí.

Podle něj interpretace ohledně návratu energošmejdů není správná. Zdůrazňuje, že působení zprostředkovatelů v energetických odvětvích se nikterak nemění. „Možnost podomního prodeje navrhovaná úprava žádným způsobem neřeší, a tudíž ji ani nijak nově nerozšiřuje ani nerozvolňuje,“ vysvětluje poslanec. Jak dodává, návrh ani neumožňuje činnost tipařů, jak je tomu u jiných oborů, například pojišťovnictví.

„Od navrhované úpravy si slibuji, že zvýší informovanost spotřebitelů a transparentnost na trhu s energiemi, pomůže zákazníkům získat komplexnější přehled o nabídkách dodávek plynu a elektřiny a tím docílit potenciální úspory na platbách za energie, a v neposlední řadě jim přinese časovou a administrativní úsporu při orientaci na trhu s energiemi,“ uvedl v odpovědi na otázku, co jej vedlo k podání návrhů.

Vláda má plán, jak ušetřit miliardy na dotacích na obnovitelné zdroje energie

Místopředsedu Hospodářského výboru Patrika Nachera (ANO) nicméně překvapilo, že samotná koalice není při projednávání energetického zákona jednotná. „Navzájem si dávají pozměňovací návrhy, které se nějakým způsobem vylučují, a pak dělají výměnné obchody. Takhle se postupovat nemá. To pak může dopadnout proti spotřebiteli,“ řekl Nacher pro iDNES.cz. Podle něj jsou na pozměňovací návrhy poslance Müllera různé úhly pohledu.

„Není to černobílé. Ty, které jsou nejcitlivější, u nich se zdržíme, ať si za to nese politickou zodpovědnost koalice. Jeden podpoříme, u jednoho budeme zásadně proti a u jednoho se zdržíme,“ uvedl poslanec Nacher v předvečer jednání Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.

„Energetický zákon je magnet na pozměňovací návrhy, kde hrají roli různé zájmy. To je realita. Je jich však tolik, že ke konci se neví, které vlastně poškodí spotřebitele,“ dodal.

Tři klíčová témata

Navrhované změny poslance Müllera k zákonu č. 458/2000 Sb., (o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů) se dotýkají tří témat. Za prvé je to vymezení informací a dokumentů, které budou dodavatelé elektřiny a plynu povinně uveřejňovat na svých internetových stránkách a poskytovat zákazníkům, kdy by nově mělo jít o veškerou smluvní dokumentaci.

„Aktuální zkušenosti totiž ukazují, že koncoví odběratelé často nemají k dispozici veškeré potřebné informace o jednotlivých dodavatelích, smluvních podmínkách, ani o poskytovaných energetických produktech,“ upozorňuje poslanec.

Jeho další navrhovaná změna cílí na to, aby zákazníci při pouhém srovnávání nabídek dodávek elektřiny nebo plynu na dálku nemuseli uvádět své osobní údaje a mohli tak získat anonymní srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů bez nutnosti uzavírat smlouvu. „Při dalším potenciálním detailnějším jednání se zprostředkovateli se nic nemění a je nutné uzavřít smlouvu o zprostředkování v energetických odvětvích,“ říká.

Poslední oblast se týká nynější praxe, kdy někdo jednorázově disponuje informacemi ohledně dodávek energií konkrétního zákazníka, například realitní zprostředkovatel předloží kupujícímu na jeho žádost roční vyúčtování energií v kupované nemovitosti, je v souladu se zákonem.

„To dále povede k lepším službám pro spotřebitele, kteří se i díky tomu dostanou, pokud si to budou přát, k lepším nabídkám,“ shrnuje své návrhy poslanec Müller. Podle něj je jejich cílem zlepšit postavení zákazníků na trhu, potažmo ochranu spotřebitelů.

ERÚ nechce šedou zónu

Stejného názoru je i Energetický regulační úřad. Ten potvrzuje, že návrh byl s ním konzultován, nicméně ERÚ samotné není jeho autorem a ani předkladatelem.

„Návrh zpřesňuje energetický zákon v oblasti zprostředkování a nerozumíme tomu, jak by mohl otevírat cestu energošmejdům,“ podivuje se ERÚ. V současné době se v zákoně, bez bližšího upřesnění, píše, že zprostředkovatelskou činností v energetických odvětvích je mj. „provádění přípravných jednání a prací směřujících k činnostem podle písmen a) a b)“. Přičemž písmeno a) je „obstarání příležitosti k uzavření, změně nebo zrušení smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu mezi držitelem licence a zákazníkem podle tohoto odstavce“ a písmeno b) „sjednání smlouvy podle písmene a)“ - § 3, odst. 7 energetického zákona.

Není přitom úplně zřejmé, co v případě zprostředkování v energetických odvětvích přípravné práce jsou. Obdobnou úpravu už dnes obsahují například zákon o spotřebitelském úvěru či zákon o podnikání na kapitálovém trhu, ale obsáhlejší než energetický zákon.

S poklesem cen energií aktivita energošmejdů vzroste, varuje šéf ERÚ

„Smyslem návrhu by nemělo být vytváření jakékoliv šedé zóny v energetice. Náš úřad proti praktikám nepoctivých zprostředkovatelů dlouhodobě bojuje, radí spotřebitelům, jak nenaletět. A pokud už se tak stane, často s lidmi jejich problémy řešíme,“ říká Jan Hamrník, tiskový mluvčí úřadu.

Podle ERÚ by návrh mohl naopak pomoci například finančním poradcům, kteří s klienty řeší dluhy. „V současné době jim nemohou efektivně pomoci s platbami za energii, které mohou být v jejich rozpočtu jednou ze zásadních položek, anebo realitním makléřům,“ uvádí mluvčí ERÚ.

„Pro energošmejdy je naopak typické, že buď za zákazníka uzavřou smlouvu, anebo uzavřou smlouvu za obchodníka se zákazníkem, často takovou, která pro něj není výhodná. V některých případech dokonce aniž by o tom věděl a měl smlouvu k dispozici,“ dodává Hamrník.

Ředitel EGÚ Brno Michal Macenauer se přesto obává, že ERÚ přijetím návrhu úplně ztratí kontrolu nad zprostředkovateli. „Bylo by naivní si myslet, že tipař je nějakým nezávislým podnikatelem. Vždy je motivován provizí a bude ,jen‘ prodlouženou rukou zprostředkovatele či dodavatele, který se snaží získat nového zákazníka,“ domnívá se Macenauer.

Autor:

Fotovoltaikám hrozí kvůli vládě krach, tvrdí experti. Solární baroni jsou mýtus

  • Nejčtenější

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium

Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci, není dobré řešení. Za půl roku o svou svěžest přijde. Otestovali jsme dvanáct...

7. prosince 2024

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském Karlíně. Pobočka bude otevřena pouze do 23. prosince. „Co bude od ledna, zatím...

4. prosince 2024

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy na sociálních sítích podporují trend oslavující odchod z práce, přesun do...

9. prosince 2024

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj provoz. Podnik v současné době dluží 220 milionů korun 183 věřitelům, vyplývá to z...

6. prosince 2024

Ropovodem Družba přestala téct do Česka ropa. Ministerstvo nezná důvod

Ropovodem Družba přestala do Česka téct ropa. Ministerstvo průmyslu a obchodu o situaci ví, zatím však nezná důvod. „Jsme v kontaktu se všemi relevantními aktéry,“ řekl ministr Lukáš Vlček (STAN) pro...

4. prosince 2024  10:48,  aktualizováno  17:24

Rakouský koncern OMV vypověděl smlouvu s Gazpromem o dodávkách plynu

Rakouský energetický koncern OMV ve středu uvedl, že vypověděl smlouvu s Gazpromem o dodávkách zemního plynu. Ruské státní společnosti vyčítá opakované „závažné porušování“ kontraktu, který měl...

12. prosince 2024  7:35

Češi ve velkém zneplatňují půjčky. Firmy neprověří, zda si splátku mohli dovolit

Premium

Rychle přibývá Čechů, kteří se snaží zneplatnit svou úvěrovou smlouvu s cílem zaplatit ideálně jen půjčenou částku, a zbavit se tak povinnosti platit úroky. Ty v některých případech půjčku nafouknou...

12. prosince 2024

Tři měsíce bez zakázek. Pomalá likvidace drážďanského mostu ochromila dopravu

Po třech měsících od pádu jednoho z polí drážďanského mostu Carolabrücke do Labe je teprve teď jasné, že most bude muset jít k zemi, tedy do koryta Labe, celý. Diskuse o zachování nebo bourání...

12. prosince 2024

Přes 400 miliard dolarů. Zvolili Trumpa a Muskův majetek vzrostl o dvě třetiny

Elon Musk se stal prvním člověkem na světě, jehož majetek přesáhl 400 miliard USD (9,6 bilionu Kč). Poslední velký skok v hodnotě jeho majetku nastal díky internímu prodeji akcií jeho soukromé...

11. prosince 2024  21:12

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...