Podle spotřebitelů v Česku může letos ceny za energie nejvíce ovlivnit politika Spojených států amerických a konflikt na Ukrajině. O změně dodavatele aktuálně uvažuje pouze 16 procent respondentů. Ukázal to průzkum společnosti Epet, mapující náladu a očekávání spotřebitelů po skončení topné sezony. Sběr dat byl realizován prostřednictvím Českého národního panelu.
O průzkumuPrůzkum společnosti Epet probíhal počátkem dubna na reprezentativním vzorku 1033 respondentů ve věku 18-66 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím Českého národního panelu. |
Většina českých domácností šetřila energiemi v uplynulé topné sezoně z důvodu vysokých cen. Stejně jako v minulé se domácnostem nejčastěji podařilo snížit spotřebu energií o 20 procent, což potvrdilo přes sedmdesát procent respondentů.
Konkurence funguje
Meziročně klesla částka, kterou za energie domácnosti měsíčně z rodinného rozpočtu vydávají. Zatímco na jaře loňského roku představovaly zálohy na energie 20–40 procent měsíčního rodinného rozpočtu pro více než třetinu domácností, letos toto číslo kleslo na 31 procnet. Vzrostl také počet domácností, které za energie vydávají méně než 20 procnet financí z měsíčního rodinného rozpočtu.
Češi povolili opasky, utráceli i za zábavu. Účet za energie je ale straší![]() |
„Tento znatelný pokles výdajů za energie potvrzuje, že se trh po turbulentních letech stabilizoval. Dodavatelé mohou nabízet příznivější ceny a přišel čas, kdy konkurence začíná fungovat ve prospěch zákazníků,“ vysvětluje Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti Epet. Jak dodal, do budoucna se dá očekávat stagnace cen na velkoobchodních trzích, případně mírný růst. Aktuální vývoj podle Šmída nenaznačuje, že by ceny měly dále klesat.
Obavy z politiky USA a z války na Ukrajině
Také geopolitická situace ovlivňuje očekávání českých spotřebitelů. Proti dubnu loňského roku vzrostla obava, že ceny energií budou nyní stoupat. Zatímco loni si to myslela třetina českých spotřebitelů, letos už je to 43 procent. V pokles věří méně než pětina. Téměř 40 procent respondentů uvedlo, že ceny energií v Česku může v tomto roce nejvíce ovlivnit politika Spojených států amerických. Více než třetina dotázaných vidí jako největšího hybatele cenami průběh války na Ukrajině. Téměř pětina pak očekává, že ceny nejvíce ovlivní podzimní parlamentní volby.
Češi zůstávají velmi konzervativní a své dodavatele energií nemění. O této změně aktuálně uvažuje pouze 16 procent domácností. V posledním roce jej změnila méně než desetina respondentů. Téměř 90 procent těch, kteří o změně uvažují, plánují přejít k jinému dodavateli kvůli nižším cenám.
Lidé v Česku budou kvůli cenám šetřit energiemi i nadále, ukázal průzkum![]() |
Vzhledem k pozitivnímu vývoji na velkoobchodních trzích nabízejí nyní dodavatelé velmi výhodné ceníky. Podle Šmída se spotřebitelé nemusí bát změny. „Pokud mají u svého aktuálního dodavatele vysoké zálohy, přechod k jinému dodavateli se jim může z dlouhodobého hlediska vyplatit i přes předčasné ukončení smlouvy,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Epet.
V rámci příprav na příští topnou sezonu se téměř desetina domácností chystá pořídit úspornější zdroj vytápění. Čtvrtina z nich plánuje ještě před podzimem instalaci tepelného čerpadla, 13 procent zvažuje kondenzační plynový kotel. Proti loňsku ale výrazně vzrostl zájem o solární panely. Zatímco loni na jaře jejich pořízení plánovala necelá pětina domácností, které plánují investovat do úspornějšího zdroje vytápění, letos jimi svůj dům chce vybavit polovina z nich.