Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„Poptávka po bydlení a po investičních nemovitostech stále trvá. Dá se předpokládat, že ceny určitě nebudou klesat. Naopak lze předpovídat další, i když ne třeba tak dynamický růst,“ řekl v Rozstřelu analytik Petr Hána.
Řada Čechů podle něj vnímá byty a rodinné domy jako konzervativní investici. Místo aby si v této době peníze ukládali, raději je vloží do nemovitostí, jejichž cena i v budoucnu poroste. „Souvisí to i s tím, jak se bude vyvíjet cena peněz, tedy jak dlouho ještě budeme mít levné hypoteční úvěry.“
Vzhledem k tomu, že situace na hypotečním trhu je pro zájemce o bydlení příznivá, zájem o nemovitosti poroste. „Když se podíváme do západní Evropy a na historický vývoj, ukazuje se, že každých deset let se ceny nemovitostí téměř zdvojnásobí. Česko není výjimkou.“
Za deset let tak mohou být ceny nemovitostí oproti současnému stavu dvakrát tak vysoké. A porostou i poté. „Neexistuje strop. Samozřejmě bude záviset na tom, jakým způsobem se bude vyvíjet ekonomika, demografie i další faktory, které ovlivní růst cen nemovitostí.“
A rostou ceny bytů jen ve velkých městech? Nebo se jedná o trend po celé republice? „Jsou velké trhy, to je Praha a Brno, kde rostou ceny rychleji. Pak je tu balík ostatních krajských měst. A na druhém konci toho spektra cenových hladin stojí Ostrava, Karlovy Vary a Ústí nad Labem, kde je cenová hladina nejnižší.“
Pro Petra Hánu bylo překvapivé, že ceny nemovitostí rostly tak rychle i během pandemie. „Neočekával jsem to, spíše jsem čekal stagnaci nebo mírnější růst. A ukázal se přesný opak. V průběhu léta se situace z jara, kdy došlo k zastavení prohlídek bytů, odblokovala a trh se rozhýbal daleko větším tempem.“
Cena nájemného klesá
Na rozdíl od cen bytů došlo k poklesu cen nájemného, a to ve dvou vlnách. V první se kvůli zastavení turistického ruchu rozhodli majitelé bytů, které se nacházejí zejména v centru Prahy a jsou určeny ke krátkodobým nájmům, rozhodli své nemovitosti umístit na trh dlouhodobých nájmů. Zvýšila se tak nabídka a klesla cena.
Po prázdninách pak přišla druhá vlna v souvislosti s tím, že výuka na vysokých školách probíhala distančně a studenti ukončili nájemní smlouvy v bytech, kde během školního roku v minulosti bydleli.
„Před rokem v březnu byla cena za metr čtvereční v Praze v průměru 325 korun. Aktuálně jsme někde na úrovni 283 korun, což znamená nějakých zhruba 11 procent poklesu. Na druhou stranu na ostatních místech České republiky pokles nebyl tak znatelný, protože byty na krátkodobé ubytování jsou hlavně doménou Prahy,“ uzavírá analytik.
Staví se v Česku dostatek bytů? Jak se budou ceny bytů a nájmy vyvíjet v dalších měsících a letech? A jak jsme na tom s cenami bytů ve srovnání s okolími zeměmi? I o tom hovořil Petr Hána v Rozstřelu.