Ceny bytů míří zpět do roku 2006, paneláky zlevní až o třetinu

  3:56aktualizováno  3:56
Ceny bytů a domů začaly couvat a jejich ústup se zastaví na úrovni, které dosahovaly v roce 2006. Vyplývá to ze studie společností Deloitte a Hyposervis, které pět měsíců zkoumaly statistické údaje z pohledu realitních kanceláří, developerů, lidí a bank.
Odhadovaný pokles realit nebude ve všech lokalitách stejný. Například v severních Čechách by se naopak mohlo zdražovat. Ilustrační foto.

Odhadovaný pokles realit nebude ve všech lokalitách stejný. Například v severních Čechách by se naopak mohlo zdražovat. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Co to znamená pro jednotlivé typy nemovitostí? Paneláky zlevní oproti třetímu čtvrtletí roku 2008 v průměru až o třetinu, cihlové byty v závislosti na lokalitě až o pětinu a nové byty o pět až patnáct procent.

"Rezidenční trh čeká po osmi letech růstu ochlazení a korekce cen. Primárně to není vyvoláno krizí, ale odčerpáním značné části poptávky v roce 2007, kdy se lidé kvůli obavám z růstu DPH nebývale předzásobili nemovitostmi," shrnuje studii analytik Deloitte Filip Endal.

Za kolik se tedy budou byty letos prodávat? Pokud vyjdeme z cen bytů v roce 2006, které ve své studii sestavila poradenská firma King Sturge, tak například v Bohnicích by ceny novostaveb mohly klesnout na 35 tisíc korun za metr čtvereční a staré byty, jež se v roce 2007 prodávaly za 34 tisíc na metr čtvereční, by se mohly dostat na cenu za 26 tisíc korun.

Při přepočtu na standardní 68metrový byt by si lidé například v Kutné Hoře mohli novostavbu koupit zhruba za milion a půl a starý byt by je vyšel ještě laciněji, zhruba na milion.

Pěkná místa si cenu udrží

Zatímco v letech boomu rostly ceny realit plošně, při sestupu se "za ruce  držet nebudou". Poptávka po bydlení totiž podle studie v tomto roce také kvůli krizi oslabí až o 45 procent – na trhu tak bude přebytek nabízených realit a lidé si z nich budou moci "vyzobávat" jen ty nejhezčí či ty, jež budou prodávány za nejnižší cenu. Staré, předražené paneláky tak v jejich očích ztratí jako první.

"Lidé nemají v zásobě novou kuchyňskou linku či auto jako developeři, zaujmout mohou jen cenou, a když chtějí prodat, musí s ní jít nejvýrazněji dolů," říká Lubomír Milek z franšízové realitní skupiny Century 21.

Odhadovaný pokles realit však nebude ve všech lokalitách stejný. "Například severní Čechy – Most, Teplice – či severní Morava mají stále prostor k růstu cen," domnívá se Miroslav Jonáš, obchodní ředitel realitní kanceláře M&M reality holding, která zaznamenává v těchto místech růst poptávky po nemovitostech.

Pokles cen také odborníci nečekají u luxusních bytů, jedinečných oblastí či pěkných nových projektů obklopených zelení, obchody a potřebnými službami a postavených nedaleko městské hromadné dopravy. "Ceny bytů v kompletně zrekonstruovaných činžovních domech například na pražských Vinohradech, které jsou z centra města dostupné v podstatě pěšky, opravdu nemají důvod k poklesu," potvrzuje Jana Hrabětová z realitního portálu Kdechcibydlet.cz.

Vliv na cenu bude mít podle odborníků vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých regionech. "V případě menších měst (do 60 tisíc obyvatel) bude záležet hodně na mikroekonomické situaci, tedy na tom, jak se bude dařit hlavním místním zaměstnavatelům, případně na tom, jak strmý byl nárůst cen v minulých letech," domnívá se šéf Realitní kanceláře Sting Michal Pitucha.

Jako příklad uvádí Mladou Boleslav, kde se ceny bytů vyšplhaly v posledních letech hodně vysoko a další vývoj cen bude do značné míry záviset na osudu Škodovky.

Stavitelé tlačí na růst cen

Jak a o kolik zlevní nové byty, jde odhadovat těžko. Developeři, kteří se snaží prodat za nejvyšší ceny, se totiž řečem o zlevňování brání.

Obecně sice připouštějí, že ceny mohou ostatním stavitelům klesnout, u svých projektů o tom však mluvit příliš nechtějí. "V našem segmentu (nadstandardní a luxusní bydlení) očekáváme růst cen mezi 5 až 10 procenty," říká mluvčí společnosti Finep Pavla Temrová, jejíž společnost na svých internetových stránkách právě nabízí slevy u čtyř pražských projektů v rozmezí 220 (1+kk) až 780 (4+kk) tisíc korun. Podobně hovoří také například Skanska, Ekospol či Bemett.

Stavitelé ve svých odpovědích také často uvádějí to, že ceny bytů začnou růst ještě letos proto, že jich bude nedostatek.
 
"Někteří developeři zatížení splácením neúměrně vysokých úvěrů jsou a ještě budou nuceni skončit. Dojde tak sice k pročištění trhu, ale zároveň také k razantnímu snížení nabídky nových bytů. Lze předpokládat, že až odezní finanční krize, bude nabídka bytů znatelně pokulhávat za poptávkou, čímž vznikne tlak na růst cen nových bytů," říká šéf Ekospolu Evžen Korec. Podle něj to může nastat už od letošního třetího čtvrtletí.

Podle Milka právě k tomuto nedojde. "Bytů se nyní začínají zbavovat lidé, kteří si je v minulosti pořizovali ze spekulativních důvodů. Ti tvořili zhruba třetinu všech nakoupených nemovitostí, a tak bytů bude na trhu dostatek," domnívá se finanční ředitel Century 21.

Do spekulativních transakcí přitom počítá jak cizince, kteří nakupovali z výhledem vyšších zisků v budoucnosti, tak Čechy, kteří si byty pořizovali pro své děti či na pronájem, jehož výnos je nyní ve srovnání s ostatními finančními produkty nevýhodný. Jejich výnosnost se totiž například u novostaveb pohybuje od jednoho do tří procent.

Realitní kanceláře, jejichž cílem je udělat co nejvíce obchodů, jsou ve svých předpovědích pesimističtější a posílají stavitele téměř ke dnu. "Vzhledem k tomu, v jakých jsou developeři problémech – neprodávají, banky jim úplně zastavily úvěry – očekávám pokles za rok 2009 v řádu 30 až 40 procent," odhaduje například  Jonáš.

Lidé na slevy čekají

Když se tyto protichůdné předpovědi zprůměrují, pohybuje se tak "zlevnění" v rozmezí deseti až 22 procent, tedy na hladině, kterou podle studie očekávají zhruba dvě třetiny lidí. A právě tato vysoká očekávání lidí na pokles cen podle odborníků stavitele nakonec donutí jít s cenou dolů více, než si přejí. Ne však formou bonusů, ale spíše přímých slev, protože právě ty jsou pro zájemce o koupi bytu nejatraktivnějším lákadlem.

V jakém rovnovážném bodě se přání developerů a lidí setkají, půjde dobře vysledovat už v červnu, kdy se v Praze uskuteční hromadná dražba bytů i rozestavěných rodinných domů, které stavitelé neprodali.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Rezervační portály hotelů a lázní koupili Maďaři, přivedou do ČR víc cizinců

Ilustrační snímek

Nově bude rezervace pro pobyt v hotelech a lázních přes portály Hotel.cz a Spa.cz spravovat nový vlastník, maďarská...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz