Ceny bytů klesly téměř o procento, rodinné domy podražily

  14:01aktualizováno  14:01
Ceny bytů v prvním čtvrtletí klesly o 0,8 procenta. Rodinné domy podražily o procento a pozemky mírně zlevnily. Uvedla to Hypoteční banka na základě dat o cenách nemovitostí, které si pořídili její klienti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petra Klimková, MF DNES

Cenový vývoj zachycuje banka prostřednictvím nového indexu HB Index, který zobrazuje skutečné tržní ceny nemovitostí a ne "virtuální" ceny zveřejněné v nabídkách realitních kanceláří či serverů. Ty jsou totiž podle odborníků nadsazené až o pětinu (více čtěte zde).

Mohlo by vás zajímat

Uvažujete o koupi bytu nebo rodinného domu? Vyberte si z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"HB Index vypovídá o růstu či poklesu cen nemovitostí daleko přesněji než indexy založené na nabídkových cenách. Rozptyl mezi nabídkovými cenami a reálnými tržními cenami může být i výraznější a v čase se mění," vysvětluje šéf odboru Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček výhody nového indexu. Vypočítává se z realizovaných cen nemovitostí k 1. lednu 2010.

Byty v prvním čtvrtletí podle indexu zlevnily o 0,8 procenta. Podle Němečka klesaly proto, že je bytů nadbytek a převis nabídky nad poptávkou je u bytů vůbec největší ze všech kategorií nemovitostí. Pokles je výrazný také proto, že tržní ceny bytů reagují na změny poptávky a nabídky nejpružněji.

"Kromě poklesu tržních cen bytů jsme zaznamenali největší pokles nabídkových cen, tedy těch, které nabízejí prodávající," doplnil Němeček.

HB index - Byty

Naopak ceny rodinných domů za poslední čtvrtletí o procento stouply. Podle Němečka je to například tím, že si tento typ nemovitostí pořizují movitější klienti, kteří při nákupu nemovitosti nejsou tak citlivě zaměřeni na její cenu a oceňují spíše unikátnost projektu.

Podle šéfa nemovitostního odboru je také pravděpodobné, že ceny rodinných domů v dalších měsících klesat nebudou. "Je pravděpodobné, že se odrazily od svého dna přibližně v polovině roku 2010,“ říká Němeček. 

HB index - Rodinné domy

Hodnota pozemků za poslední tři měsíce mírně oslabila, konkrétně o dvě desetiny procenta. Nepatrný pokles se ale může v příštích měsících obrátit v růst, a to proto, že kvalitních pozemků je v Česku čím dál tím méně. "V řadě lokalit dokonce pozorujeme převis poptávky nad nabídkou," podotýká Němeček.

HB index - Pozemky

Banka bude nyní zveřejňovat index každé čtvrtletí, vždy do dvou týdnů po jeho skončení. Vzhledem k tomu, že je index nový, zobrazuje zatím hodnověrně pouze mezičtvrtletní údaje. V budoucnosti ale bude možné ceny nemovitostí porovnat i meziročně, uvedla mluvčí Hypoteční banky Rita Gabrielová.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz