Central Group už ví, co s neprodanými byty. „Ležáky“ bude pronajímat

  1:06aktualizováno  1:06
Developerská společnost Central Group ředitele Dušana Kunovského plánuje rozjetí další části realitního podnikání. Od roku 2013 chce totiž být nejen v pozici prodejce, ale také pronajímatele bytů. Tímto krokem tak chce zajistit odbyt bytů, o jejichž prodej není zájem.

Central Group v jejímž řele stojí podnikatel Dušan Kunovský, plánuje i pronájem svých bytů | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Situace na realitním trhu, kde od roku 2008 klesají ceny a lidé nakupují nové nemovitosti opatrně, otevřela další byznys pro největší tuzemskou developerskou společnost Central Group. "Rozhodli jsme se, že neprodané byty začneme pronajímat. Ekonomicky nám to vychází podstatně lépe než případné další snižování cen," uvedl šéf a majitel společnosti Dušan Kunovský pro MF DNES.

Podle propočtů firmy bude roční výnos z pronájmu nových menších bytů kolem pěti procent. To je výrazně více, než kolik činí výnos například na termínovaném běžném účtu. Výnosnosti nahrává pokles průměrných cen nových bytů, které za poslední čtyři roky ztratily v Praze podle Central Group dvacet až třicet procent. Naproti tomu ceny tržního nájmu jsou stabilní. "Někde stouply, někde klesly, ale výkyvy nejsou tak razantní jako u cen bytů," dodává Kunovský.

Firma využije neprodané byty

Firmě se pronájmem zároveň vyřeší problém, co s dlouhodobě neprodanými byty, takzvanými ležáky. V těch pochopitelně developerům leží peníze a navíc vytvářejí tlak na pokles cen na celém trhu, protože se musí prodávat se slevami. Central Group chce ovšem divizi pronájmu budovat dlouhodobě, takže v budoucích nových projektech bude prý přímo vyčleňovat část bytů pro následný vlastní pronájem.

Začne však s ležáky, které by měly být připraveny k pronájmu na počátku příštího roku. Firma je musí vybavit kuchyňskou linkou či vestavěnými skříněmi, časem uvažuje i o all inclusive, tedy pronájmech plně zařízených bytů.

Podle toho, jak půjdou prodeje do konce letoška, jich může zamířit do pronájmu sto až dvě stě. Délka pronájmu by se měla pohybovat mezi půlrokem až pěti lety. Společnost přitom trochu spoléhá na to, že si případný nájemce byt posléze odkoupí. Uvažuje i o tom, že by se mu část zaplaceného nájemného strhla z kupní ceny. Stejně tak by portfolio pronajatých bytů mohlo přilákat menší i větší investory, kteří by od Central Group pak kupovali balíky obsazených, a tedy vynášejících bytů.

Ostatní developeři pronajímají jen výjimečně

Na pražském trhu je takto velký pronájem nových bytů zatím ojedinělý, ale nabízí ho například CTR Group, která provozuje areál Albertov Rental Apartments. Ten zastřešuje přes 250 nájemních bytů.

Další oslovení velcí pražští developeři zatím o podobném kroku neuvažují. "Stále se nám daří prodávat byty do okamžiku kolaudace a jde také o investiční strategii. Výnos z pronájmu je sice bezrizikový, ale velice dlouhodobý," říká šéf společnosti Ekospol Evžen Korec s tím, že preferuje investovat peníze utržené z prodeje obratem do nové výstavby. Pronájem jako příležitost do budoucna vidí developer Finep.

Podle jeho finančního ředitele Štěpána Havlase je však nutné projekt určený k pronájmu tímto směrem koncipovat už od počátku. "Jsme přesvědčeni, že jakmile se na trhu objeví investoři, kteří budou mít zájem o stabilní výnos na úrovni pěti až šesti procent, tak se tento produkt bude rozvíjet," dodává Havlas.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

V Evropě bude třeba sto nových spaloven, říká král odpadů

Jean-Marc Boursier, topmanažer skupiny Suez pro oblast recyklace a přepracování...

Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Další z rubriky

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Tři čtenáři vyhráli v soutěži iDNES.cz sběratelskou eurobankovku s Gottem

Karel Gott na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho...

iDNES.cz vylosoval trojici čtenářů, kteří správně odpověděli na otázku, kdy získal Karel Gott poprvé ocenění Zlatý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz