Cenové mapy nájmů se budou měnit, ujistil ministr i zástupce nájemníků

  10:55aktualizováno  17:02
Mapy, podle nichž budou soudy určovat v případě sporů výši nájemného, se budou postupně aktualizovat. Měly by být hotové koncem února. Řekl to v on-line rozhovoru iDNES.cz ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a šéf Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (vlevo) a šéf sdružení nájemníků Milan Taraba. | foto: Koláž - iDNES.cz

Nový občanský zákoník přinese změny, které se dotknou stovek tisíc nájemníků. Jedni je označují za nehumánní, druzí je chápou jako výraz svobodnějšího nakládání s majetkem. Nově by se měly hlásit majiteli dlouhodobé návštěvy nebo detailnější osobní údaje o uživatelích bytu. Omezí se i přechod nájemní smlouvy na dědice. V on-line rozhovoru iDNES.cz odpovídali k otázkám k tématu ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a šéf Sdružení nájemníků Milan Taraba.

Od ledna 2011 po ukončení regulace nájmů se nájemné ve většině měst v České republice výrazně zvýší. Bude na majitelích a nájemnících, aby se dohodli na nové výši. Pokud toho nebudou schopni, bude moci o výši nájmu rozhodnout soud. Vodítkem budou připravované cenové mapy.

Oba hosté on-line rozhovoru se shodli na tom, že cenové mapy budou reagovat na změny na trhu. "Například nájemné u mnoha bytů na Ostravsku klesne a tudíž klesne i aktuální místně obvyklé nájemné," řekl šéf Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. "V žádném případě nebudou nahrazovat regulaci a nebudou zvýhodňovat ani jednu ze stran," ujistil ministr Jankovský.

Občanský zákoník se nelíbí zejména opozičním politikům. Nájemníkovi kvůli němu přibude mnoho nových povinností. Bude například muset hlásit nejen počet lidí žijících v bytě, ale i změny v jejich identitě, trvalá bydliště, příjmení apod. Neudělá-li to do měsíce, bude mu hrozit výpověď. Stejně tak bude muset oznámit svoji dlouhodobou nepřítomnost. Na tuto dobu bude nutné určit svého zástupce, který by byt případně zpřístupnil. Pokud to neudělá, mohl by majitel v krajních případech do bytu bez jeho svolení.

"Všichni nájemci v ČR by museli nově svým pronajímatelům oznámit, s kým žijí v bytě. Tohle bylo naposledy za heydrichiády. Proč takhle šikanujete lidi, k čemu to je?" vystupoval ve Sněmovně poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. Novela prošla 8. prosince do druhého čtení.

Majitel bude mít také právo v nájemní smlouvě požadovat, aby směl nájemník přijmout do bytu osobu pouze s jeho souhlasem. Netýká se to partnerů, jejich dětí nebo dětí osvojených a neznamená to také, že lidé budou muset hlásit každou návštěvu. Majiteli bude muset nájemník hlásit ty, kteří s nájemníkem budou byt užívat.

Pokud nájemník zemře, dědicům se smlouva na bydlení zkrátí na dva roky a bude na něm, aby si s majitelem domluvil nové podmínky nájmu. Nebude se to však týkat osob starších 75 let a těch, kterým ještě nebylo 18.

"Touto právní úpravou dochází na jedné straně k posílení práv majitelů domů nakládat se svým majetkem. Na straně druhé je zde zakotvena i ochrana nájemníků. Proto tato úprava neobsahuje možnost výpovědi nájemní smlouvy bez udání důvodu," uvedl k tomu Kamil Jankovský.

Podle Taraby je to byli potomci lidí, kteří získali nájem bytu formou státního dekretu, zjevně ve velké výhodě proti lidem, kteří takové rodiče či prarodiče neměli a museli si bydlení zajistit zcela sami.

Služební byty bude moci dotyčný využívat jen v době trvání pracovního poměru. Nyní v některých případech služební byty užívají i bývalí zaměstnanci.

Během projednávání občanského zákoníku v parlamentu tlačí Občanské sdružení majitelů domů na ještě tvrdší znění zákona. Chce do novely zahrnout i možnost vypovězení nájmu bez udání důvodu. Podle ministerstva pro místní rozvoj je na to ještě čas.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Recyklace se musí vyplatit. Část plastů končí kvůli nákladům na skládce

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Některé plasty se nerecyklují, protože by to bylo drahé. Končí na skládkách či ve spalovnách. Nejznámější z...

Bankovní asociace vítá plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu

ČSOB - ilustrační snímek

Česká bankovní asociace přivítala plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého by přispívaly banky...

Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human

Dvě slova „Diag Human“ straší Českou republiku už od jejího vzniku a strašit ji budou dál. Kvůli jedné nešťastné větě...

Najdete na iDNES.cz