Potvrzují to například data Fincentra Reality. Zatímco v roce 2015 tato realitní kancelář prodávala ve spádových oblastech Prahy dvoupokojové byty za zhruba 2,2 milionu korun, letos se průměr vyšplhal na 3,4 milionu. U třípokojových bytů byl nárůst ještě prudší – ve stejném období vzrostl průměr z 2,9 na 4,2 milionu.
V rámci Středočeského kraje ceny nejvíce stouply v „prstenci“ kolem Prahy, který tvoří okresy Praha-východ a Praha-západ. Nezdražily přitom pouze byty. „Ceny nemovitostí v těchto okresech kopírují pražský trh a rostou v průměru stejně. Průměrná cena rodinného domu se od roku 2016 zvýšila přibližně o 1,5 milionu korun,“ uvádí ředitel kanceláře Maxima Reality Goran Andonov.
Nejatraktivnějšími lokalitami v oblasti jsou vesnice a města s dobrým dopravním spojením s Prahou. Klíčovým faktorem je také občanská vybavenost.
Tato sídla díky vysokému zájmu Pražanů procházejí v posledních letech překotným rozvojem, příkladem je městečko Jesenice na jihozápadě metropole. „Město celkově velmi prosperuje, je zde zájem o všechny typy nemovitostí, přičemž nejsilnější poptávka je po bytech do 50 metrů čtverečních. Jejich ceny vzrostly za poslední dva roky o statisíce,“ komentoval situaci Petr Török, který vede tamní pobočku sítě M&M Reality.
Cenový růst se promítá i do cen nájmů, byť poptávka po nájemném bydlení je na periferii Prahy nižší než v metropoli. „Například na Kladně se za rok zvedl průměrný nájem za metr čtvereční ze 164 na 202 korun,“ popisuje Tereza Vrzáková z realitní kanceláře Re/Max G8.
Evropa vs. drahé byty. Bydlení ve velkoměstech se stává výsadou bohatých |
Ceny podle ní dál porostou. „Nic nenaznačuje, že by se měly v příštích letech zastavit. Do Prahy za prací stále přicházejí lidé, kteří potřebují bydlet,“ říká Vrzáková.
Vysoká poptávka po bydlení v okolí velkoměsta je jedním z hlavních důvodů zdražování. A netýká se to pouze Prahy. „Růst zájmu o byty na periferiích evidujeme v rámci celé České republiky, meziročně vzrostl o 15 procent. V okolí Prahy a Brna tato poptávka stoupla o 18 procent. Podle našeho průzkumu má více než 30 procent klientů zájem o byty na okrajích největších měst,“ říká provozní ředitelka Fincentra Reality Andrea Daňhelová.
Stěhování zhoršuje dopravu
Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a. |
Ve Středočeském kraji je důsledkem velkého zájmu značný nárůst počtu obyvatel. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v prvním čtvrtletí letošního roku kraj ve srovnání s ostatními zaznamenal nejvyšší přírůstek obyvatel pouze díky stěhování.
„Intenzita stěhování mezi Prahou a Středočeským krajem je jednoznačně nevyšší v rámci všech krajů, kdy celkový obrat v období 2005 až 2017 dosahoval 286 970 osob,“ uvádí Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy. Stěhování z Prahy do Středočeského kraje podle něj tvořilo dvě třetiny tohoto obratu.
Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách |
Upozorňuje však na řadu negativních důsledků tohoto procesu. „Kvůli dojíždění jde především o značný nárůst individuální automobilové dopravy a s ním související zhoršení stavu životního prostředí,“ říká Vácha. Za problém považuje i rostoucí tlak na kapacity škol v dané oblasti nebo zvýšené náklady na dopravní infrastrukturu. Ta v okolí Prahy je totiž na hraně svých možností.
Přesto je zájem lidí o bydlení v kraji značný, čehož si všímají i developeři. „Středočeský kraj je spolu s Jihomoravským nejsilnějším regionálním trhem s bydlením,“ uvádí mluvčí společnosti Trigema Radek Polák. Jihomoravskému kraji pomáhá blízkost Brna.
„Zájem o bydlení v okrajových lokalitách Brna a přilehlých okresech roste. Odpovídá tomu zájem developerů, kteří se na tyto oblasti orientují výrazně více než dříve,“ potvrzuje František Šudřich, obchodní ředitel brněnského developera Trikaya.
Na chatu každý den. Jejich ceny rostou, protože nahrazují byty |
V okolí Prahy zase staví společnosti Skanska Reality nebo Crestyl, přičemž druhá jmenovaná je aktivní i ve Středočeském kraji. „Až prodáme byty v našich současných projektech v Berouně a ve Vysokém Újezdě, budeme uvažovat o další výstavbě ve Středočeském kraji,“ říká mluvčí Crestylu Ondřej Micka.
Další velcí pražští hráči se však mimo metropoli nechystají. „Jsme zastánci toho, že se Praha nemá rozrůstat na úkor okolní krajiny,“ uvádí mluvčí developera Finep David Jirušek. A ani Central Group na to nemyslí. „Již před řadou let jsme se zaměřili na investice výhradně v Praze,“ vysvětluje mluvčí firmy Marcela Fialková. Developer má v metropoli nakoupeno kolem 1,5 milionu metrů čtverečních brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na nichž plánuje přes 30 tisíc nových bytů.