Čeká USA recese? Ekonomové se neshodnou

  15:37aktualizováno  15:37
Ekonomický růst Spojených států se zpomaluje, říká jasně statistika. Co za tím stojí a jak to bude dál, na tom se už američtí experti neshodnou. Jedni tvrdí, že hospodářství pouze přibrzdilo do trvale udržitelného tempa, druzí čekají další zpomalení až do stagnace a poklesu.
Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto

Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto - Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ti, kdo čekají, že se americká ekonomika propadne do recese, dávají vinu poklesu na trhu nemovitostí, hrozící inflaci, stagnaci v zahraničí a růstu cen energií.

"Energie jsou jedna velká neznámá," píše server USA Today. Poptávka po černém zlatě neklesá a nabídka je napnutá na maximum. Obchodníci s ropou mají roztřesené ruce a při sebemenší komplikaci obchodují jako diví. Tím způsobují prudké výkyvy cen a tím i znemožňují jakékoli predikce.

Ceny ropy jsou velké riziko pro inflaci, která se ale zatím drží poměrně nízko. Po vyloučení cen ropy a potravin dosahuje americká inflace 2,5 procenta.

Další významnou proměnnou, která se může poměrně zásadně podepsat na budoucí kondici Spojených států, je trh s nemovitostmi. Ten totiž v poslední době zpomalil natolik, že začal brzdit celou ekonomiku.

"Na cenách energií sice bude záležet, ty ale nehrají takovou roli, jakou bude hrát trh nemovitostí," říká Ed Leamer ze společnosti UCLA Anderson Forecasts.

Čím méně nemovitostí budou lidé poptávat, tím hůře na tom bude stavebnictví, zvedne se nezaměstnanost a poklesne poptávka domácností. "Všechno, co má nějakou spojitost s trhem nemovitostí, pocítí recesi až depresi," předpokládá Leamer.

Nakupují na dluh levné zboží z ciziny
Generální ředitel společnosti Caterpillar Jim Owens upozornil na to, že rizikem je i vysoká zadluženost obyvatel. Jako spojená nádoba s vysokou zadlužeností pak působí i nízké úspory.

Dobré vyhlídky neposkytují ekonomice ani gigantické obchodní schodky, uvedl mimo jiné profesor Nouriel Roubini z New York University. Ten očekává nástup recese se sedmdesátiprocentní pravděpodobností.

Ne všichni analytici jsou ale skeptičtí. Například experti z UBS očekávají, že revize dat o HDP přinese lepší výsledek. Exporty se zvyšují, podniky vyrábějí na maximum a stavebnictví v komerčním sektoru roste, což vyrovnává skomírající výstavbu bytů, říkají optimisté.

Mezi jednotlivými ekonomy tak ohledně budoucnosti panuje velká neshoda. Ekonomický růst Spojených států zpomalil ve druhém čtvrtletí na 2,5 procenta. O tři měsíce dříve dosahoval 5,6 procenta. Za celý rok 2006 čekají ekonomové růst o 3,25 až 3,5 procenta.

Autoři:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Banky hlásí další „dobrý ročník“. Za čtvrt roku vydělaly 18 miliard

Ilustrační snímek

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun....

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Najdete na iDNES.cz