Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Část Rokytnice zůstává nevydražena

  16:46
Opakovaná dražba pozemků z majetku města Rokytnice nad Jizerou vynesla 2 076 500 korun. Nového majitele našlo pět ploch, o jeden pozemek nikdo neprojevil zájem a dražbu dalších dvou pozastavil soud. Byly prodány už v červnu, vydražitel za ně ale včas nezaplatil, a aukci tak zmařil.

Vydražitel ale zároveň podal k soudu návrh na předběžné opatření, na jehož základě soud navrhl, zdržet se konání dražby.

"O soudním usnesení jsme se dozvěděli čtyři dny před plánovanou dražbou, proto jsme se už nestihli odvolat. Jako dražebník jsme v těchto případech povinni upustit od konání dražby a to až do rozhodnutí soudu o odvolání proti tomuto usnesení, které samozřejmě podáme," prohlásil Libor Nevšímal z aukční síně Naxos.

Už jednou vydraženo bylo i pět pozemků, které se prodaly. Jejími novými majiteli se stali podle zprávy z aukční síně české subjekty, které se zúčastnily už první dražby na přelomu května a června.

Například sběrný dvůr s vyvolávací cenou 322 700 koruny se prodal za 650 000 korun, cena parkoviště před hřbitovem se z nejnižšího podání 96 600 vyšplhala na rovný milion korun.

Dva pozemky nezaplatila Rokytnice
Právě sběrný dvůr a parkoviště před hřbitovem v prvním aukci vydražilo a nezaplatilo město Rokytnice nad Jizerou.

Podle Aukční síně Naxos mohlo jít o záměrné zmaření dražby s cílem oddálit přechod těchto položek do soukromých rukou. Vyjádření zástupců města se nepodařilo získat.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
První dražba vynesla 72 milionů korun

Červnová aukce devětašedesáti nemovitostí města Rokytnice nad Jizerou vynesla 72 374 500 korun. Město samo vydražilo tři strategické pozemky, například zahradu u mateřské školky, celkem za milion korun. I po aukci, jejíž výnos splatí část úroků, ale dlužilo přes 300 milionů korun.

Dražbu majetku nejzadluženější obce v České republice navrhla Česká konsolidační agentura. Do aukce šlo 71 obecních nemovitostí ležících především v turistickém středisku. Prodávali se zejména pozemky, několik obchodů a garáží, bytových domů a místní kino.

Obyvatelé nájemních domů se obávají, že noví, často zahraniční vlastníci budou s domy spekulovat nebo z nich udělají hotely a ubytovny.

"Nechápeme dost dobře důvody, pro které vzniká tak velké pobouření," prohlašuje ale předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček. "Pokud budou soudy chránit zájmy lidí podle zákona, pokud státní aparát zabrání nezákonným tlakům, tak práva nájemců ohrožena nejsou," zdůraznil.

Původní nájemní smlouvy totiž platí i pro nové majitele. Ti musejí nájemcům v případě jejich vypovězení zajistit rovnocenné ubytování.

Ceny se několikrát násobily
Celková částky získaná dražbou převýšila hodnotu nemovitostí stanovenou znalcem o 214 procent. Ceny některých lukrativních ploch v centru turistického střediska přitom dosáhly několikanásobku nejnižšího podání.

Například vyvolávací cena zatravněného pozemku o výměře 2483 metrů čtverečných byla 540 400 korun. Nový majitel za něj ale zaplatí rovných pět milionů.

Velmi úspěšní jsou v rokytnické dražbě cizinci, především Rusové a italsko-kyperské firmy. Rokytničtí uspěli jen v několika málo případech. "Místní lidé jim nemohli konkurovat. Nikdo z nich nemá na to, aby mohl vyvolávací cenu zvýšit na trojnásobek," poznamenal místostarosta Rokytnice Miroš Hanč.

Připouští, že dražba pro město znamená velkou změnu, ale odmítá propadnout předčasným obavám. "I v jiných městech, například ve Špindlerově Mlýně, vlastní Rusové řadu nemovitostí," podotkl Hanč, podle něhož radnice čeká, že noví vlastníci přinesou do města kapitál.

Radní chtějí dražbu zmařit
Radní chtějí soudně dražbu zneplatnit. Do poslední chvíle doufali, že aukci zabrání, stejně tak věřili i obyvatelé Rokytnice. "Jsem z toho překvapená. Co to vlastně znamená, ukáže teprve čas," řekla místní obyvatelka.

"Jsme přesvědčeni, že dražba odporuje zákonu o obcích. Podali jsme proto stížnost ke krajskému soudu v Hradci Králové," oznámil už před začátkem aukce místostarosta Miroš Hanč (nezávislý).

Rokytnice v minulých letech nakumulovala dluh téměř čtyři sta milionů korun, což je zhruba desetinásobek ročního rozpočtu města.

Úvěrový balvan začal růst v první polovině devadesátých let, kdy zastupitelé vydali emisi obecních obligací za sto dvacet milionů korun. Navíc si ještě město půjčilo na čističku odpadních vod a téměř sto padesát milionů na stavbu lanovky na Lysou horu.

Přestože se projekty podařilo dokončit, nebyly tak ziskové, jak se plánovalo. Obec proto brzy přestala dluhy splácet. Probíhající prodej majetku, největší od zavedení nedobrovolných aukcí v roce 2000, iniciovala Česká konsolidační agentura.

"Když to tak půjde dál, budeme za deset let dlužit dvě miliardy. Nejsme schopni splácet ani úroky," prohlásil starosta Stanislav Šedý (ČSSD), který tvrdí, že politickou odpovědnost za dluh nesou jeho pravicoví předchůdci a stěžuje si na dřívější nečinnost státu.

Po skončení aukce zbývá městu jen budova radnice, škola, školka, zbrojnice a hřbitov. "Jde o majetek, který nepřináší žádné příjmy. Naopak zatěžuje rozpočet obce po výdajové stránce," posteskl si Šedý.

Rokytnice podle starosty čtyři roky předkládala České spořitelně návrhy na oddlužení, ale banka je nepřijala, stejně jako konsolidační agentura, která dluhy převzala.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Úsporný tarif má lidem ušetřit až 9000 korun, řešení pro firmy se hledá

Prostřednictvím takzvaného úsporného tarifu na energie by mohly domácnosti, které topí plynem nebo elektřinou, dostat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Obchodní centra spustila letní výprodeje, kvůli inflaci čekají vyšší poptávku

Tuzemská obchodní centra spustila letní výprodeje. Většinou potrvají zhruba do poloviny srpna a výše slev bude postupně...

Snížení spotřební daně z nafty může být natrvalo, připouští ministr Stanjura

Vláda zvažuje, že by snížení spotřební daně z nafty bylo trvalé. Rozhodnout o tom má do konce srpna. V pořadu Otázky...

Pošta měla problémy s výpisy přes Czech POINT. Vnitro prověřuje důvod výpadku

Kontaktní místa veřejné správy Czech POINT nemohla v pondělí zhruba hodinu a půl vydávat výpisy z rejstříků, důvodem...

Sklizeň ovoce by mohla být nadprůměrná, bude dost švestek na slivovici

Letošní úroda ovoce by měla být nejlepší za poslední čtyři roky. Výrazně více bude třešní a švestek. Meziročně by měla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...