Byznysmeni chtějí od vlády pomoc při hledání nových trhů a kurzarbeit

  12:47aktualizováno  12:47
Vláda by podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka měla urychleně vytvořit společný krizový štáb se zástupci podnikatelů kvůli sankcím vůči Rusku a jeho odvetným opatřením. Zástupci podnikatelů po setkání se šéfem sněmovny Janem Hamáčkem z ČSSD mluvili také o potřebě hledat nové trhy a o zavedení „kurzarbeitu“.

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR | foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

„My tady z této schůzky vyzýváme vládu, aby okamžitě vytvořila nějaký monitorovací výbor nebo krizový štáb, kde budou rozhodující ministři v čele s premiérem za účasti podnikatelské sféry, a monitorovali jsme vývoj, jenž jak ze strany Evropské unie, tak ze strany Ruska bude dál probíhat,“ řekl Hanák.

Schůzky se kromě něj účastnili i zástupci Hospodářské komory, Mezinárodní obchodní komory a Hospodářské komory SNS. Vyzvali také k pomoci při hledání náhradních trhů a lepší státní podpoře exportu.

Zúčastnění zástupci byznysu také vyzvali vládu, aby urychleně stabilizovala práci dozorčích rad v České exportní bance a v EGAP, umožnila těmto institucím fungovat a monitorovala riziko neplacení závazků ze strany Ruska. Čeští politici by podle Hanáka také měli jezdit na více podnikatelských misí do zemí, které by mohly nahradit ruský trh.

„Na rozdíl od Německa nemáme kurzarbeit, který by pomohl firmám překonat složitou dobu, kdyby byl nedostatek zakázek a udrželi bychom si kvalitní lidi. Čili to je jedna z výzev, aby si to vláda zvážila, když ta předchozí byla neschopná. Snad tato by měla o tomto přemýšlet,“ řekl Hanák. Šéf sněmovny řekl, že v případě politické dohody je možné kurzarbeit, tedy sdílené zkrácené pracovní úvazky, schválit v parlamentu velmi rychle.

Podle Hamáčka je dalším doporučením to, aby vláda své kroky koordinovala s německými partnery. „Náš průmysl je v orientaci na Rusko velmi intenzivně provázán s Německem. Bylo by vhodné, aby vláda případné kroky úzce koordinovala s německými partnery,“ uvedl předseda sněmovny.

„Je třeba hledat nové trhy, to je záležitost dlouhodobá. U strojírenských firem to bude trvat měsíce, spíše léta,“ řekl místopředseda Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Jiří Demiš.

„Za Poslaneckou sněmovnu jsem nabídl zástupcům průmyslu, že pokud oni sami uznají, že je vhodná přítomnost někoho z parlamentu u obchodních misí, které Svaz průmyslu nebo Hospodářská komora organizují, jsme připraveni ještě k vyšší míře koordinace, abychom pomáhali našim exportérům hledat nové trhy,“ prohlásil Hamáček.

Hanák se obává, že spor s Ruskem a sankce budou dál eskalovat. „Jestliže se to rozšíří ještě na nějaké jiné oblasti, mám obavy, že nás nahradí tygři z Číny, Indie, Tchaj-wanu, Koreje, Brazílie a já nevím kdo všechno je schopný konkurovat, i když nevěřím, že dosáhnou naší kvality, ale obsadí trh a naše cesta zpátky bude nesmírně složitá,“ obává se prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Autor:
  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Ceny mobilních tarifů: mírný pokrok, k ideálu stále daleko

Telekomunikační trh v Česku se za poslední měsíce posunul. Většinou k lepšímu. Nejnižší tarify jsou však stále příliš...

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz