Bývalý šéf Telecomu Berdár svými penězi pomáhá rozjíždět začínající firmy

  4:47aktualizováno  4:47
Úspěšně přivedl Český Telecom k privatizaci a tučnou, mnohamilionovou provizi nyní už dva roky investuje do začínajících firem. Z Gabriela Berdára, emotivního "ďábelského šéfa" Telecomu, je nyní "andělský investor", jak si říkají lidé podporující startující firmy.

V Česku je podle Gabriela Berdára mnoho dobrých nápadů, ale začínající firmy je neumějí prodat. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

"Je tu hodně skvělých nápadů, ale málo lidí, kteří by je dokázali dobře prodat. Prezentace některých lidí, kteří nabízejí kapitálový vstup do své firmy, se mnohdy podobá básnickému cvičení. Většinou ale nemají jasný obchodní plán na více než půl roku dopředu," řekl v rozhovoru s MF DNES Gabriel Berdár.

Podle něho mnoho začínajících podnikatelů nedokáže využít prostředky od svého prvního investora k tomu, aby firmu někam posunuli. Nakoupí počítače, automobily a vybaví kanceláře, ale nevyužijí znalosti, kterými jim může v rozvoji podnikání zkušený investor pomoci.

. Gabriel Berdár

Dnes investuje do začínajících a malých firem a radí v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Mimo jiné působí i v poradenské a investiční firmě Venture Investors. Předtím stál v čele Českého Telecomu, který připravoval na privatizaci. Působil i ve firmách Dell, Xerox či IBM. Volný čas tráví aktivním sportem, v poslední době je možné vidět jej na českých okruzích, kde prohání upravenou sportovní Hondu CBR 600 RR.

"Andělé" však pracují jinak. Jde jim především o zhodnocení peněz, a proto často chtějí zasahovat do chodu firmy, pokud vidí, že by šla řídit lépe.

Zajímavých firem je málo

Berdár tvrdí, že za osobní setkání stojí jedna z deseti společností, která vyplní jeho standardní dotazník.

"Z té desetiny pak pohoří dalších 80 procent na tom, že zakladatelé nemají plán do budoucna. Často si myslí, že když nyní rostou o třetinu, budou schopni stejně růst za pět let. To pak na prezentacích lítají fantastická čísla o obratu v desítkách milionů korun a milionových ziscích. Ale neopírají se o reálné možnosti firmy a trhu," dodal. 

S tím souhlasí i soukromá investorka Silke Horáková, která v Česku působí už 16 let.

"Problém je především se strategií, kterou si mladí a nezkušení podnikatelé nedokážou dobře vytvořit. Proto je důležité, aby vedení firmy umělo naslouchat investorovi, který si prošel podniky všech možných velikostí," říká Horáková s tím, že se sama často podílí na tvorbě obchodních plánů.

Podle ní dříve chyběly začínajícím firmám základní obchodní dovednosti, ale nyní se situace zlepšuje.

Investorů přibývá
S tím, jak roste počet příležitostí pro menší investice, roste i počet andělských investorů. Podle Ondřeje Bartoše z organizace Tuesday Business Network, sdružující podnikatele v oblasti informačních technologií, neustále přibývá lidí ochotných své vydělané peníze investovat do nadějných projektů.

"Andělské investování se v Česku rozšiřuje a stále více lidí je ochotno se takto bavit. Je zde totiž mnoho úspěšných podnikatelů, kteří své firmy buď prodali, nebo už fungují bez nich," řekl Bartoš.

Podle něho je nyní v Česku několik desítek takových "andělů". Kromě Gabriela Berdára a Silke Horákové je to například i František Míka, který založil a prodal úspěšnou technologickou firmu APP.

Investorem, i když pro poněkud větší firmy, se hodlá brzy stát i Leoš Novotný, který nedávno prodal potravinářskou firmu Hamé Babice islandské firmě Nordic Partners. Novotný se však podle svých slov chce věnovat spíše záchraně nadějných podniků v nesnázích.

Čtvrtina peněz pro začínající
"Andělé" do nových projektů investují zhruba čtvrtinu svých dostupných peněz. Podle Berdára jde totiž o velmi rizikový byznys.

"Do jednoho roku zanikne zhruba 50 procent nových firem, do tří let je to už 80 procent a z toho zbytku skončí do dalších pěti let dalších 80 procent. Musíme proto velmi dobře vybírat, kam peníze dáváme," uvedl bývalý šéf Telecomu.

Osobně se mu zatím žádná investice do začínající společnosti nevymstila a vždy dostal zpět minimálně to, co investoval.

"Hodně peněz jsem ztratil v investicích do akcií. Ale s tím se prostě někdy musí počítat," dodává. Berdár říká, že jakmile cítí rozpor mezi plánem firmy, ve které má peníze, a realitou a domluva s vedením nepomůže, stáhne se.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Najdete na iDNES.cz