Bývalý bankéř pro bohaté Dvořák řídí už dvě privatizace - ČSA i letiště

  9:12aktualizováno  9:12
Ještě před dvěma a půl lety bylo jeho jméno známé prakticky jen mezi bankéři, nyní vede dvě státní společnosti chystané k privatizaci zároveň - ČSA a Letiště Praha.

Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. | foto: ČTK

Příchod Miroslava Dvořáka do čela státního letiště v Ruzyni byl překvapivý. Od roku 1992 pracoval v ČSOB, v které se postupně vypracoval na šéfa privátního bankovnictví. V bance měl na starosti kompletní péči o bohaté klienty, s financemi pomáhal například i podnikateli ve stavebnictví a pozdějšímu ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi.

Někdejší ministr dopravy poslal Dvořáka připravit letiště na prodej. "Znám ho velmi dobře, mám k němu plnou důvěru," řekl tehdy Aleš Řebíček. Privatizace měla podle původních představ ministra vynést až sto miliard v hotovosti. Nakonec ji zřejmě zakáže parlament.

Jeho přítelem, který má velmi blízko k letišti i pražskému magistrátu, je i Roman Janoušek. Podnikatel, jehož peníze na účtech ve Švýcarsku zmrazila a šetří tamní policie kvůli objasnění jejich původu, je zase blízkým přítelem Pavla Béma, primátora a zástupce Prahy v dozorčích radách letiště a dříve i ČSA.

V Praze-Podolí Dvořákovi a Janouškovi navrhl architekt Radan Hubička vedle sebe dvě velmi podobné vily. Jedna, která je napsána na Dvořákovu manželku Radanu, již stojí, druhá, podle katastru ještě nedostavěná, je zapsána na Simonu Janouškovou. Náklady na stavbu každého domu lidé z oboru odhadují až na sto milionů korun. Oba domy, proti kterým neúspěšně protestovali sousedé, stojí na pozemku Romana Janouška.

Dříve vstřícný bankéř přestal komunikovat

Podle týdeníku Ekonom navíc Janoušek Dvořákovi prodal dříve jiné pozemky. Ten své vztahy s Janouškem nikdy nekomentoval - dříve velmi přátelský a vstřícný privátní bankéř se po přestupu na státní letiště uzavřel a rozhovor již přes rok odmítá. Pod jeho vedením se Ruzyně přeměnila ze státního podniku na klasickou akciovou společnost. Letos poprvé mu ubývají kvůli krizi cestující. I tak je letiště stále výnosným byznysem s malou konkurencí a takřka monopolním postavením: letiště v Odoleně Vodě, které má odlákat levnější dopravce, stále nemá patřičná povolení. Konkurencí jsou pro Prahu tak hlavně Mnichov a Vídeň na dálkových linkách.

Před pár lety se Dvořák vrhl do podnikání v obnovitelných zdrojích energie. Založil firmu RenoEnergie, v které má více než čtyřpětinový podíl. Podle místopředsedy představenstva Jakuba Heluse se už dnes Dvořák na chodu firmy příliš nepodílí a působí hlavně jako vlastník. "Než přišel na letiště, tak se ve firmě dost angažoval, teď už moc ne," říká Helus.

Firmě se daří: za loňský rok vydělala pět milionů, má dvě malé vodní elektrárny na Dyji a Ohři, letos spustila i první elektrárnu na slunce v Hodonicích u Znojma. Za téměř čtvrt miliardy korun staví ještě malou vodní elektrárnu v Lovosicích. "Slunce je pro nás doplněk, zajímá nás dál hlavně voda," dodal Helus.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Ovzduší prospívá vítr, letadla znečišťují méně než auta, říkají meteorologové

Pavel Machálek a Eva Krtková

Povinná obměna technologií a domácích kotlů by v Česku měla přinést výrazné zlepšení kvality ovzduší, věří Pavel...

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz