Tradičně nejvíc se staví v Praze, ale nové byty rostou i v Brně, Hradci Králové, Plzni a dalších městech.
"Jen v publikacích lze nalézt nabídku více než třinácti tisíc nových bytů, převážně v Praze," říká Jiří Pácal z Central Europe Holding. Má na mysli jen ty projekty, jejichž autoři je nabízejí v inzerci.
Firmy se snaží byty vychrlit na trh včas, než i na bytovou výstavbu stát uvalí v roce 2008 vyšší sazbu daně z přidané hodnoty. Ta však může zahýbat s cenami dříve, neboť připravit bytový dům k prodeji zabere dva až tři roky.
Na rozdíl od starých bytů, jejichž ceny se chovaly v posledních letech nepředvídatelně, ceny nových náladám trhu víc vzdorují. Ani vstup do Evropské unie, jenž nejprve nafoukl cenovou bublinu, která už loni na podzim začala praskat, neměl takový vliv na to, za kolik se prodávají nové byty.
V Praze, kde jsou nejdražší, se byt v novém bytovém domě dá pořídit od 29 do 60 tisíc korun za metr čtvereční. V krajských městech ceny začínají už na 22 či 25 tisících za metr. "Novostavby zdražují mírně, tak o 3 až 5 procent. To bude pokračovat, protože porostou náklady na pracovní sílu, zvedlo se DPH na pozemky a blíží se vyšší DPH na stavební práce," říká hypoteční broker z firmy Simply Tomáš Kratochvíl.
Podle něj se poslední dobou Češi začali víc o nové byty zajímat. "Horečka je pryč, lidé více přemýšlejí nad kvalitou. Nové bydlení je v kurzu," dodává.
Padl mýtus o růstu cen kvůli unii
První květen 2004 dlouho cloumal děním na českém realitním trhu a vstup do EU určitě zvedl nebývalý zájem Čechů o vlastní bydlení. Nakonec však žádné zemětřesení nepřišlo.
Jen lidé, kteří kupují či prodávají byt, jsou v těchto týdnech o něco opatrnější, shromažďují informace a rozhodnutí odkládají na chvíli, až se ukáže, co se bude dít dál. "Obecně vzato, všichni vyčkávají, a ono se nic zásadního neděje. Ovšem tlak poptávajících na snížení cen je dost silný. Nejsou ochotni platit víc a radši hledají dál," říká Luděk Matoušek, makléř firmy Oligo - realitní servis.
VÍCE INFORMACÍ NA CENYBYTU.IDNES.CZ |
Podle jeho měření cena staršího pražského bytu o 68 metrech se už dostala pod 1,8 milionu korun, kde byla loni v listopadu, a přitom ještě do ledna 2004 stoupala. Nejpodobněji se vyvíjí situace v Brně, kde se také růst zastavil. Realitní kanceláře i v dalších městech hlásí, že ceny jdou dolů.
"Klesají nebo stagnují, nabídka silně převyšuje poptávku, možná to souvisí se spekulativním chováním před vstupem do EU," říká Jan Pubec z největší realitky v Plzni, která nese jeho jméno.
To se však netýká dobrých lokalit v centrech měst, kde se ceny drží nebo rostou. "Hezké čtvrti jsou prostě jedinečné a nikdo je nenafoukne," upozorňuje Michal Urman z 1. České Realitní a Investiční.
Města, kde byly nemovitosti dlouho levnější, naopak dohánějí náskok Prahy, Brna či Českých Budějovic. "Růst více než o 10 procent vidíme poslední půlrok v Ostravě, Karlových Varech, Ústí nad Labem a Jihlavě," doplňuje Hadlač.
Nejdramatičtěji zlevňují panelové byty, poklesu naopak nepodléhají novostavby. "Loni v září nastala situace, kdy ceny starých bytů byly stejné jako u nových. Bylo zřejmé, že něco nehraje. Paneláky šly první dolů," popisuje Ivo Gavlas majitel stejnojmenné realitní kanceláře.
Obchodníci s byty čekají, že po váhavém období, přijde chvíle, kdy na trh přijdou byty, které kdysi majitelé pořídili na investici a zhodnocení, a nyní budou vybírat výnos. Navíc roste výběr z nových bytů dostupných díky levným hypotékám. "Květen a červen jsou měsíce, kdy registrujeme vždy větší zájem. Efekt EU uvidíme tak za čtvrt roku," říká šéf Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.
Už dlouho se nemění to, že největší zájem je stále o dostupné malé byty 1+1 kolem 45 metrů. O něco výš se posunula jedenapůlmilionová hranice, pod níž se odehrávala většina koupí. Teď se blíží dvěma milionům.