Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Bydlení není drahé, to kupní síla je malá, říká Anderle ze Sekyra Group

Developeři našli nového klienta, pro kterého stavět – investiční fondy. Ty se v poslední době zaměřily na investice do výstavby nájemních bytů. Pro většinu běžných lidí jsou totiž nové byty příliš drahé. „Nejde ale o to, že by bydlení bylo naceněno nepřiměřeně vůči nákladům výstavby. Jde o to, že je nadhodnoceno vůči tuzemské kupní síle,“ tvrdí Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group.

Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group | foto: MAFRA

Ceny pronájmů, minimálně potom v Praze, šly za poslední rok dolů. V některých případech dokonce o 30 a více procent. Zároveň ale roste výstavba nájemních bytů. Není to v rozporu?
Je pravda, že průměrné ceny nájemného v Praze klesly z 320 korun za metr čtvereční pod tři sta. Dokonce jsem viděl i statistiky, podle nichž mohou klesat na úroveň 280 korun. Vnímejme ale, že to je souhrnná statistika, ve které jsou novostavby i starší byty. Specifické jsou nájmy na Praze 1, které hodně utrpěly koronakrizí. Jejich majitelé jsou mnohdy ochotni byty pronajmout s velkou slevou, ale zároveň s tříměsíční výpovědní lhůtou. To všechno se propisuje do jednotkové ceny. U novostaveb ale tento trend nepozorujeme. My se soustředíme na novostavby pro nájemní bydlení a tam je taková statistika dost ošidná, protože v podstatě chybí.

Proč?
Nájemní trh u nás ve velkém tvoří činžovní domy nebo byty z privatizace státních podniků. Dokonce bych řekl, že v nich nájemné mnohdy nedosahuje udávaných 300 korun za metr. Novostaveb je málo.

Leoš Anderle

  • Současný výkonný ředitel Sekyra Group pracuje ve firmě už 20 let. 
  • Vystudoval České vysoké učení technické v Praze, konkrétně konstrukce pozemních staveb, a tématu developmentu se od té doby nevzdálil. 
  • Společnost Sekyra Group byla jednou z prvních firem, které v Česku začaly stavět projekty určené k nájemnímu bydlení. V tuto chvíli je aktivní na pražském Smíchově nebo Rohanském ostrově.

Jaký smysl tedy dává výstavba nájemních domů?
Bydlení je zajímavá konzervativní investice z pohledu investorů. Český trh byl zatím specifický v tom, že se u nás penzijní či jiné fondy příliš neangažovaly v nájemním bydlení. Na Západě je ale běžné, že fondy mají takové investice ve svých portfoliích i povinně. Poptávku po nájemním bydlení a výstavbě v tuto chvíli ženou právě tito institucionalizovaní investoři – investiční fondy. Jedná se o dlouhodobý trend běžný ve většině evropských měst. Ve velkých českých městech je sice v plenkách, ale díky tomu, že jsme považováni za stabilní trh a že jsou výstavbě nájemních bytů otevřenější i banky, roste ten trend rychle.

Navíc kvůli negativním úrokovým sazbám a ekonomické situaci vyvolané covidem dochází k přelivu kapitálu do nemovitostí, na trhu je přebytek hotovosti. Ostatně naše společnost byla vůbec první, která s tím konceptem přišla na Praze 11, a plánujeme v něm intenzivně pokračovat. Prostě chceme i lidem v Praze nabídnout dostupnější, ale zároveň kvalitní bydlení.

Mluvíte o investorech, ale v Česku platí můj dům, můj hrad. Po bydlení ve svém touží i mladí.
Je to u nás hodně zakořeněné. Ekonomická realita je ale taková, že ne každý si může vlastní bydlení dovolit. Funguje to v okamžiku, kdy jsou levné hypotéky a dává větší smysl splácet vlastní bydlení než žít v nájmu. Jenže to v Praze mnohdy neplatí.

Bydlení je dnes drahá komodita a potvrzuje to i ČNB, která pravidelně uvádí, že bydlení je nadhodnoceno. Nejde ale o to, že by bydlení bylo naceněno nepřiměřeně vůči nákladům výstavby. Jde o to, že je nadhodnoceno vůči tuzemské kupní síle. Připusťme si však, že nedostačující a drahá výstavba není problém jen českého trhu. Několik let nazpátek mi kolegové developeři v Londýně vyprávěli o vícegeneračních hypotékách.

Ty fungují jak?
Když kupujete byt, nezadlužujete už jen sebe, ale i další generaci, která se v rámci dědického řízení může rozhodnout, jestli byt prodá a vyplatí rozdíl dluhu, nebo si byt ponechá a ten dluh doplatí.

Myslíte, že na ně dojde i u nás?
Ano. Dokonce už jsem o takto strukturovaném financování u nás slyšel. Otázka je, jestli potom není ekonomicky lepší si byt pronajmout než se takto dlouhodobě vázat. Ta nevázanost znamená i svobodu. V určité fázi života si vystačíte s garsonkou. Když máte rodinu, potřebujete třípokojový byt a pak vám zase postačí 2+kk.

Nové byty v Praze zdražily o desetinu, čtvereční metr stojí už 120 tisíc

Pokud jde o investiční fondy, budou chtít Češi bydlet v jimi vlastněných domech? Nebudou mít k „anonymní“ firmě nedůvěru?
Co se té anonymity týče, je nesmysl si představovat nějaký cizí kapitál s negativní konotací. Nejedná se o spekulativní investice. Při výnosu dvě až tři procenta si je mohou dovolit jen silní a renomovaní investoři s velkou stabilitou, typicky třeba banky nebo penzijní fondy. Za nimi pak stojí konkrétní lidé, kteří jim svěřili peníze a očekávají z nich výnos. Je to krok správným směrem, který bude trh kultivovat. Vedle nájemního bydlení, jak ho známe dnes, bude existovat i vlastnické – otázkou je, jaký bude jejich vzájemný poměr.

Může s přílivem investorů dojít k odšpuntování výstavby?
Ne. V současné době je na trhu už tak vysoká poptávka, že ji jako developeři nejsme schopni uspokojovat. Nám konkrétně ale může nájemní výstavba pomoci v jiné věci. V rámci rozvoje velkých území, na kterých pracujeme na Smíchově nebo na Rohanském ostrově, kombinace vlastnického a nájemního bydlení stavby aspoň trochu urychluje.

  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Schodek rozpočtu bude oproti plánu nižší, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za letošní rok bude asi 400 miliard korun, řekla v Otázkách Václava Moravce na ČT ministryně...

Úroda jablek má být letos podprůměrná. Hrušek bude nejvíc od roku 2018

Sklizeň jablek v České republice bude letos podprůměrná na úrovni 111 535 tun. V porovnání s loňskou sklizní by měla...

Dukovany uvedly opět do provozu třetí blok, odstavený byl od 7. září

Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany v sobotu začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Odstavený byl z důvodu závady,...

Po dlouhém čekání nové vlaky. Teď na české koleje míří moderní stroje

Premium Covid brzdí nasazení nových vlaků v Česku. Některé uvázly už ve výrobě, jiné na zkouškách. Někde musí dál čekat, jinde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...