Bush vybral nového šéfa Světové banky - Zoellicka

  23:03aktualizováno  30. května 19:46
Americký prezident George Bush vybral nástupce Paula Wolfowitze v čele Světové banky. V čele banky by měl stanout bývalý náměstek americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové Robert Zoellick. Pokud ho schválí nejvyšší orgán Světové banky, ujme se funkce k 1. červenci.

Robert Zoellick | foto: Chaiwat SubprasomReuters

Tedy den poté, co z vedení banky odejde její dosavadní šéf Paul Wolfowitz. Ten rezignoval 18. května kvůli skandálu s platem své milenky, které zajistil výnosné místo na ministerstvu zahraničí USA.  - více zde

Bush při oznamování nominace nového šéfa řekl, že si předchozího prezidenta banky Wolfowitze váží jako charakterního člověka.

"Světová banka má za sebou složité období. Pro všechny v této instituci je minulost plná frustrace, obava a napětí, což se může přenést i do budoucnosti. Já ale věřím, že banka má to nejlepší ještě před sebou," řekl Zoellick.

Nový prezident bude muset v první řadě přesvědčit členské země, aby v příštích dvou až třech letech přispěly částkou asi třiceti miliard dolarů. S její pomocí chce banka realizovat několik programů, hlavně poskytnout bezúročné půjčky nejchudším zemím.

Německu se Zoellick zamlouvá
Zahraničí na výběr Zoellicka reagovalo poměrně příznivě a například Němci vzkázali, že jsou spokojeni. Německo patřilo k zemím, které v rámci Světové banky velmi zasazovaly, aby z jejího čela odešel Wolfowitz. Naopak méně spokojené jsou některé africké země. Smíšené pocity mají také některé zdravotnické organizace.

"Robert Zoellick je dobrým kandidátem, který si s sebou přinese obrovské zahraniční zkušenosti," řekla německá ministryně pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Heidemarie Wieczoreková-Zeulová. Právě ta se ze všech sil snažila, aby Wolfowitz musel odejít.

Spojené státy vybírají šéfa banky už od jejího založení před šedesáti lety. Evropa má pak nárok na volbu vedení sesterské organizace, tedy Mezinárodního měnového fondu.

Kdo je Robert Bruce Zoellick

Muž, kterého Bílý dům navrhuje na prezidenta Světové banky

Robert Zoellick získával zkušenosti ve státní správě i v soukromém sektoru.

V  letech 1985 až 1988.  Sloužil již v republikánských vládách Ronalda Reagana a George Bushe staršího. Byl mimo jiné náměstkem pro hospodářské záležitosti ministra zahraničí Jamese Bakera a také zástupcem šéfa sekretariátu Bílého domu. 

 V letech 2001 až 2005 zastával v první Bushově vládě funkci vedoucího Úřadu obchodního zmocněnce USA. Zasloužil se o přijetí Číny a Tchaj-wanu do Světové obchodní organizace (WTO). Oživil jednání o světovém obchodu na jednání WTO v katarském městě Doha.

V únoru 2005 se stal prvním náměstkem ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové. Byl považován za hlavního strůjce Bushovy politiky vůči Číně. Zasloužil se i o mírový plán v súdánském Darfúru. Ve funkci vydržel rok a půl. Podle amerických médií těžce nesl, že se v nové Bushově vládě nestal ministrem financí. Post druhého muže ministerstva zahraničí bral jen jako slabou náplast a v posledních měsících údajně vyjednával s různými bankovními domy na Wall Street.

V červnu 2006 se stal jedním z ředitelů investiční banky Goldman Sachs , která patří k největším hráčům na Wall Street. V bance pracoval převážně na rozvoji investičních trhů po celém světě.  

Narodil se 25. července 1953. Titul magistra veřejné politiky získal v roce 1981 na Harvardově univerzitě. Ve stejném roce zde získal také doktorát z práv.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

Duty free na letišti by měl provozovat Lagardére, zaplatit má 8 miliard

Na Terminálu 2 pražského letiště otevřeli novou komerční zónu

Provoz všech 24 duty free shopů, tedy bezcelních obchodů, na Letišti Václava Havla v Praze asi získá za osm miliard...

Aktivisté vtrhli na valnou hromadu ČEZ, chtěli zastavit prodej Počerad

Aktivistka Greenpeace s kostýmem uhlí se jako minoritní akcionářka energetické...

Toto je stav klimatické nouze, vykřikovali aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří pronikli na konání valné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz