Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto

Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pražská burza dál klesá, koronavirus ji srazil již pošesté v řadě

  • 3
Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016. Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza tratila už pošesté v řadě. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru. Strmě dolů klesly cenné papíry v celé Evropě.

Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Data vyplývají z výsledků obchodování na webu burzy.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

V červených číslech dnes skončily téměř všechny hlavní emise pražské burzy. Polepšily si pouze cenné papíry textilní společnosti Pegas Nonwovens, a to o 0,64 procenta na 632 korun. Z oslabujících zlevnily nejvýrazněji akcie softwarové společnosti Avast, které odepsaly 5,69 procenta na 116 korun. O více než pět procent si pohoršily také akcie bankovní skupiny Erste, které oslabily o 5,40 procenta na 781,60 koruny.

Česká měna ve čtvrtek zpevnila k dolaru a mírně také k euru. K 17:00 koruna posílila vůči dolaru oproti předchozímu závěru o 27 haléřů na 23,04 Kč/USD a k euru o dva haléře na 25,31 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. 

Evropské akcie letí dolů

Akcie na starém kontinentu kvůli obavám z hospodářských důsledků nového typu koronaviru ve čtvrtek opět výrazně oslabily. Panevropský akciový index STOXX 600 klesl o 3,75 procenta a obchodování zakončil na 389,46 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za více než čtyři měsíce.

Nejvíce nakažených zůstává v Itálii, virus už se ale rozšířil do dalších zemí. Největší ztráty proto mají akcie firem spojených s cestováním, jako jsou letecké společnosti nebo hotely. Některé významné firmy už také začínají varovat před negativními dopady koronaviru na své hospodaření.

Ztráty se nevyhnuly žádnému významnému trhu v Evropě. Italské akcie na burze v Miláně podle hlavního indexu FTSE/MIB ztratily 2,66 procenta na 22 799,37 bodu, německé akcie na burze ve Frankfurtu nad Mohanem odepsaly podle indexu DAX 3,19 procenta na 12.367,46 bodu. Hlavní index pařížské burzy CAC 40 uzavřel se ztrátou 3,32 procenta na 5495,60 bodu. 

„Německý DAX vykazuje daleko vyšší dynamiku ztráty a lze čekat, že bude ztrácet déle a konečný výsledek bude představovat hlubší propad, než například americká konkurence,“ uvedl Michal Dvořák, hlavní analytik společnosti Tradecentrum. „Dopad koronaviru může v případě pandemie představovat zpomalení růstu světové ekonomiky o 1,2 procentního bodu HDP,“ doplnil David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Vlády mezitím připravují opatření, aby byly schopny bránit se v případě, že nákaza přeroste v globální pandemii. Počet nově nakažených mimo Čínu je už totiž vyšší než v pevninské Číně, odkud se nový typ koronaviru loni v prosinci začal šířit.

Dílčí index, který sleduje akcie v cestovním ruchu a ubytování, se snížil o 5,68 procenta, klesá už šestým dnem. Akcie leteckých společností a hotelů oslabují v obavách, že lidé začnou rušit rezervace. Nejvýrazněji v odvětví klesla skupina Evolution Gaming Group, a to o 8,46 procenta.

Před negativními dopady epidemie na své hospodaření ale varují i další firmy, například pivovar Anheuser-Busch InBev či britská banka Standard Chartered. Vliv měly i slabší hospodářské výsledky některých firem, jako je například britská reklamní společnost WPP.

,