Zůstane burza v Praze? Na tom tolik nesejde, říkají její makléři

  8:30aktualizováno  8:30
Pražská burza slaví 20 let od svého znovuotevření. Prezident Zeman jí k jejímu výročí "poradil", aby přesídlila do Varšavy. Jak se na tento nápad dívají tuzemští makléři? Kde burza sídlí, podle nich tak důležité není, podstatné je přilákat nové emise. Změnou sídla by však Česko na daních přišlo ročně o miliony Kč.

Burzovní makléři Patria Direct. Ilustrační snímek | foto: Patria Direct

Jak se na roli pražské burzy a její budoucnost dívají samotní členové burzy, tedy obchodníci s cennými papíry, zjistila redakce iDNES.cz z odpovědí jejich makléřů.

Tuzemští brokeři se shodují na tom, že Burza cenných papírů Praha (BCPP) je pro český kapitálový trh, tedy místo, kam si firmy chodí pro peníze a kde mají tuzemští investoři možnost zhodnotit svůj majetek, důležitá. Shodují se však také v tom, že právě to se pražské burze příliš nepovedlo, i když za to ani tolik nemohla.

Kuponová privatizace podtrhla burze nohy hned v počátku

Novodobá česká burza vznikala nestandardně. Firmy, jejichž tituly burza nabízela, totiž nepřišly na burzu kvůli tomu, že potřebovaly peníze na svůj rozvoj, ale kvůli tomu, že je na trh "vrhla" masová kuponová privatizace. Burza tak fungovala jako místo, na kterém mohli investoři zpeněžit nabyté akcie, svou kapitálovou roli však neplnila. 

Burza v MF DNES

Podívejte se, jak se psalo o pražské burze před 20 lety.

Drobní investoři tak neměli ani šanci příliš pochopit, na co burza je, a patrně to nechápali ani politici. Celou nestandardní situaci zesiloval fakt, že v Česku hraje dominantní roli bankovní sektor a jeho úvěrový trh. Že je možné získat peníze i jinak, řada lidí ani firem netušila a vypadá to, jako by to nevěděli dodnes.

"Výsledkem je, že role pražské burzy je okrajová, na trhu se obchoduje velmi málo kvalitních titulů a až na výjimky je ignorována zahraničními investory," konstatuje Jiří Jaroš, člen představenstva BH Securities. "Rozdílný přístup polského státu, ať už k roli burzy, osvětě investorů, nebo k penzijní reformě, nastavuje domácímu trhu nehezké zrcadlo," dodává.

Budoucnost BCPP, kterou majoritně vlastní vídeňská burza, je podle něj zřejmě nadále možná pouze v rámci širšího uskupení burz. Pražská burza je nyní součástí skupiny CEE Stock Exchange Group, do níž patří také budapešťská, vídeňská a lublaňská burza, a právě o rozšíření tohoto uskupení se nyní jedná. Podle Jaroše však takováto jednání nebudou lehká, protože vídeňská a polská burza se v lásce příliš nemají.

Makléři: Spojit se s Polskem? Proč ne, ale zázračný lék to není

Obchodníkům by spojení pražské burzy (či celé skupiny) s polskou proti mysli nebylo. "Spojení středoevropských burz má svoji logiku a s ohledem na postupující elektronizaci obchodování je jedno, zda má burza sídlo v Praze, Varšavě či Vídni," říká například Jan Pavlík, vedoucí makléře J&T Banky.

"Velká středoevropská burza by určitě nevadila, ale otázka je, zda by aktuální majitel byl ochoten svůj podíl v BCPP prodat a zda by o něj byl zájem ze strany WSE (varšavské burzy)," naráží opět na vztahy obou burz ředitel odboru analýz finančního trhu J&T Banky Milan Vaníček.

Řada makléřů však není přesvědčena, že by případné spojení burz samo o sobě něčemu výrazně pomohlo. "Sídlo burzy je z pohledu její atraktivity relativně nedůležité, hlavní vliv má počet obchodovaných titulů, jejich likvidita, šíře nabídky z pohledu jednotlivých sektorů a hloubka trhu. Přenos sídla do Varšavy by v tomto ohledu nic nevyřešil, takže jde podle mě o zcela nerelevantní myšlenku," říká Petr Žabža, makléř Patria Direct. Podobně to vidí i makléři České spořitelny, Fio banky či společnosti Cyrrus.

Podle Jana Bláhy, obchodního ředitele Fio banky, by českému kapitálovému trhu pomohlo, kdyby se podařilo rozhýbat druhý pilíř penzijního systému, protože penzijní fondy mohou investovat i do domácích akcií, což by kvůli vyššímu zhodnocení určitě dělaly. Makléři se také obecně shodují na tom, že je třeba dále zvyšovat finanční gramotnost lidí, aby se vyznali v základních pojmech a získali povědomí o tom, k čemu jim burza může sloužit.

Jedině Raiffeisenbank žádný názor na burzu nevyjádřila. "Necítíme se kompetentní burzu a její budoucnost jakkoli hodnotit," sdělil mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Ať už by pražská burza svým případným přesídlením získala na atraktivitě či ne, Česká republika by jedno rozhodně ztratila, a sice příjem z firemní daně. "Za uplynulých dvacet let Burza cenných papírů Praha odvedla na dani z příjmu více než 343 milionů korun. Za rok 2012 to bylo 18 milionů," vypočítává mluvčí BCPP Jiří Kovařík.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Euro pomáhá, míní podle průzkumu většina Čechů. Ale pouze firmám

Euro s německou orlicí

Zavedení eura by tuzemským podnikům zjednodušilo obchodování a administrativu, myslí si 55 procent Čechů. Vyplývá to z...

KOMENTÁŘ: Odborář Středula jde proti zaměstnancům

PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout...

Bitva o stravenky a novou podobu zaměstnaneckých obědů se přiostřuje. Autorka navržené změny, ministryně financí Alena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz