Zůstane burza v Praze? Na tom tolik nesejde, říkají její makléři

  8:30aktualizováno  8:30
Pražská burza slaví 20 let od svého znovuotevření. Prezident Zeman jí k jejímu výročí "poradil", aby přesídlila do Varšavy. Jak se na tento nápad dívají tuzemští makléři? Kde burza sídlí, podle nich tak důležité není, podstatné je přilákat nové emise. Změnou sídla by však Česko na daních přišlo ročně o miliony Kč.

Burzovní makléři Patria Direct. Ilustrační snímek | foto: Patria Direct

Jak se na roli pražské burzy a její budoucnost dívají samotní členové burzy, tedy obchodníci s cennými papíry, zjistila redakce iDNES.cz z odpovědí jejich makléřů.

Tuzemští brokeři se shodují na tom, že Burza cenných papírů Praha (BCPP) je pro český kapitálový trh, tedy místo, kam si firmy chodí pro peníze a kde mají tuzemští investoři možnost zhodnotit svůj majetek, důležitá. Shodují se však také v tom, že právě to se pražské burze příliš nepovedlo, i když za to ani tolik nemohla.

Kuponová privatizace podtrhla burze nohy hned v počátku

Novodobá česká burza vznikala nestandardně. Firmy, jejichž tituly burza nabízela, totiž nepřišly na burzu kvůli tomu, že potřebovaly peníze na svůj rozvoj, ale kvůli tomu, že je na trh "vrhla" masová kuponová privatizace. Burza tak fungovala jako místo, na kterém mohli investoři zpeněžit nabyté akcie, svou kapitálovou roli však neplnila. 

Burza v MF DNES

Podívejte se, jak se psalo o pražské burze před 20 lety.

Drobní investoři tak neměli ani šanci příliš pochopit, na co burza je, a patrně to nechápali ani politici. Celou nestandardní situaci zesiloval fakt, že v Česku hraje dominantní roli bankovní sektor a jeho úvěrový trh. Že je možné získat peníze i jinak, řada lidí ani firem netušila a vypadá to, jako by to nevěděli dodnes.

"Výsledkem je, že role pražské burzy je okrajová, na trhu se obchoduje velmi málo kvalitních titulů a až na výjimky je ignorována zahraničními investory," konstatuje Jiří Jaroš, člen představenstva BH Securities. "Rozdílný přístup polského státu, ať už k roli burzy, osvětě investorů, nebo k penzijní reformě, nastavuje domácímu trhu nehezké zrcadlo," dodává.

Budoucnost BCPP, kterou majoritně vlastní vídeňská burza, je podle něj zřejmě nadále možná pouze v rámci širšího uskupení burz. Pražská burza je nyní součástí skupiny CEE Stock Exchange Group, do níž patří také budapešťská, vídeňská a lublaňská burza, a právě o rozšíření tohoto uskupení se nyní jedná. Podle Jaroše však takováto jednání nebudou lehká, protože vídeňská a polská burza se v lásce příliš nemají.

Makléři: Spojit se s Polskem? Proč ne, ale zázračný lék to není

Obchodníkům by spojení pražské burzy (či celé skupiny) s polskou proti mysli nebylo. "Spojení středoevropských burz má svoji logiku a s ohledem na postupující elektronizaci obchodování je jedno, zda má burza sídlo v Praze, Varšavě či Vídni," říká například Jan Pavlík, vedoucí makléře J&T Banky.

"Velká středoevropská burza by určitě nevadila, ale otázka je, zda by aktuální majitel byl ochoten svůj podíl v BCPP prodat a zda by o něj byl zájem ze strany WSE (varšavské burzy)," naráží opět na vztahy obou burz ředitel odboru analýz finančního trhu J&T Banky Milan Vaníček.

Řada makléřů však není přesvědčena, že by případné spojení burz samo o sobě něčemu výrazně pomohlo. "Sídlo burzy je z pohledu její atraktivity relativně nedůležité, hlavní vliv má počet obchodovaných titulů, jejich likvidita, šíře nabídky z pohledu jednotlivých sektorů a hloubka trhu. Přenos sídla do Varšavy by v tomto ohledu nic nevyřešil, takže jde podle mě o zcela nerelevantní myšlenku," říká Petr Žabža, makléř Patria Direct. Podobně to vidí i makléři České spořitelny, Fio banky či společnosti Cyrrus.

Podle Jana Bláhy, obchodního ředitele Fio banky, by českému kapitálovému trhu pomohlo, kdyby se podařilo rozhýbat druhý pilíř penzijního systému, protože penzijní fondy mohou investovat i do domácích akcií, což by kvůli vyššímu zhodnocení určitě dělaly. Makléři se také obecně shodují na tom, že je třeba dále zvyšovat finanční gramotnost lidí, aby se vyznali v základních pojmech a získali povědomí o tom, k čemu jim burza může sloužit.

Jedině Raiffeisenbank žádný názor na burzu nevyjádřila. "Necítíme se kompetentní burzu a její budoucnost jakkoli hodnotit," sdělil mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Ať už by pražská burza svým případným přesídlením získala na atraktivitě či ne, Česká republika by jedno rozhodně ztratila, a sice příjem z firemní daně. "Za uplynulých dvacet let Burza cenných papírů Praha odvedla na dani z příjmu více než 343 milionů korun. Za rok 2012 to bylo 18 milionů," vypočítává mluvčí BCPP Jiří Kovařík.

  • Nejčtenější

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Příští recese zasáhne Evropu tvrději než finanční krize, varují analytici

Ekonomický pokles vyvolá v Evropě vlnu neschopnosti splácet dluhy, varuje ratingová agentura Moody’s. Situace bude...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boeing Max se vrátí, ale zaměstnanci ne. Posádky se bojí zpět na palubu

Letušky a stevardi letecké společnosti American Airlines nechtějí pracovat na palubě Boeingu 737 Max po jeho návratu...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Solární panely už nejsou sexy. Stát jejich podporu výrazně přiškrtí

Snižovat emise v energetice chce Česko zejména cestou úspor před podporou obnovitelných zdrojů. Jejich oblibě nepřidává...

Premium

Kolem transportních palet kvete černý byznys. Kradou se, falšují nebo šidí

Hromada sbitých dřevěných prken je základem přepravy zboží. Samotný prodej palet je však zároveň předmětem falšování,...

Bývalý klášter svatého Gabriela v Praze koupila od pošty skupina Cimex

Bývalý klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově kupuje od České pošty realitní skupina Cimex. Portálu E15 to řekl...

Česká pošta prodala za stamiliony bývalý pražský klášter z 19. století

Česká pošta po letech našla kupce bývalého kláštera svatého Gabriela na pražském Smíchově. Areál z 19. století, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz