"Neznám žádný podnik v Česku, který si může dovolit platit tento poplatek ze svého zisku. Nakonec to stejně bude muset zaplatit spotřebitel," řekl šéf vinařského uskupení Bohemia Sekt Josef Vozdecký.
Podle něho je sice jedna koruna na litr vína pro lidi zanedbatelná, ale kolik zdraží víno v obchodě si netroufl odhadnout. "Neexistují totiž prováděcí vyhlášky, je u toho spousta nejasností," vysvětlil tento postoj ředitel Moravských vinařských závodů v Hukvaldech Bořek Svoboda.
Fencl prosadil fond na podporu výsadby vinic proti vůli většiny vinařů. Tato instituce navíc může fungovat pouze do doby, kdy Česká republika vstoupí do Evropské unie. "Podporujeme vinařství jiným způsobem. Takto koncipovaným fondem ho podporovat nechceme," dodal zástupce Soare Sektu Roman Žďárský.
Velké vinařské podniky, které jsou na trhu protivníky, teď stojí v jednom šiku a Fenclův vinařský fond odmítají. Budou do něj totiž odvádět desítky milionů korun. Nevelká skupina ve vedení fondu, jmenovaná ministrem Fenclem, pak bude peníze přerozdělovat podle zatím nejasného klíče.
Pokud se v čele fondu ocitnou nesprávní lidé, bude to podle Vozdeckého i ostatních zástupců velkých vinařských společností ideální místo pro korupci. Podle vinařů má fond ještě několik háčků. V Rakousku, kde jsou ceny výrazně vyšší, odvádějí vinaři do obdobného fondu v přepočtu jen asi 20 haléřů. Navíc stát před několika lety zrušil výběr spotřební daně z vína proto, že to bylo nerentabilní. Tehdy si bral z litru dvě koruny padesát.