Bublinky Kofoly znovu stoupají vzhůru

  15:55aktualizováno  15:55
Československá náhražka "imperialistické" Coca Coly znovu zabírá stále více místa v ledničkách spotřebitelů. Výroba nápoje Kofola stoupla od roku 1996 téměř trojnásobně a míří stále výš. Stala se synonymem pro nápoje na základě kofeinového sirupu a její největší výrobce Santa na ní staví svůj úspěch. Proto si úspěšnou značku letos v červnu koupil.

Historie kofoly se začala psát už v roce 1961, kdy státní podnik Galena (tehdy patřil do farmaceutické korporace Spofa) začal produkovat kofeinový sirup Kofo, což byl jeden z vedlejších produktů farmaceutické výroby. 

Cesta k nápoji už pak byla jednoduchá, protože sirup stačí vhodně naředit vodou sycenou oxidem uhličitým. Spofa proto měla od roku 1966 zaregistrovanou ochrannou známku Kofola, kterou licencovala jednotlivým výrobcům limonády.

V roce 1990 se Spofa rozpadla a cennou značku získala Galena, kterou v roce 1994 koupila od státu americká farmaceutická společnost Ivax. Ochrannou známku ale Ivax-ČR získal až v roce 1996, a pak poskytoval povolení k výrobě kofoly několika firmám.

Objevily se ale i pokusy o výrobu různých napodobenin, například limonády Kofča, o které se více dočtete ZDE.

Kofola - hit v 70. letech
Internetové stránky www.kofola.cz uvádějí, že prodeje sirupu Kofo a tedy i kofoly se prudce zvyšovaly zejména ve druhé polovině 60. a na počátku 70. let. V normalizačních letech boje proti všemu "západnímu" byla hnědá limonáda protipólem nedostupné Coca Coly.

"Chodil jsem tehdy s dědečkem do hospody pro pivo. Mezi lepkavými žlutými a červenými limonádami byla kofola docela dobrá alternativa," vzpomíná jeden z tehdejších konzumentů.

Roční produkce v letech 1970 - 1972 dosahovala 179 400 000 litrů kofoly, později se ale na trhu objevila například Citro cola a další nápoje na colové bázi a část trhu zabraly.

90. léta - pryč s normalizační limonádou
Prudce se situace změnila po roce 1989. Mnoho začínajících výrobců znamenalo mnoho sirupů a variací na téma cola. Navíc trh lačný po západních výrobcích zaplavila Coca Cola a Pepsi Cola, takže v roce 1996 dosáhla produkce Kofoly historického dna 26 milionů litrů.

Její výrobci tehdy navíc nebyli schopni zareagovat pružně na oblibu PET lahví a dodávali kofolu buď v sudech pro stáčení nebo ve skle. Balení v plastu přišlo na trh až v roce 1998 stejně jako první reklamní kampaň.

Santa nápoje, nový vládce nad Kofolou
V roce 2000 se největším výrobcem a jediným distributorem Kofoly v PET obalech stala společnost Santa nápoje z Krnova (vznikla v roce 1993). Objem výroby znovu prudce stoupl, loni vyrobila přes 73 milionů litrů nápoje.

Ve spolupráci s Ivaxem, který stále vlastnil ochrannou známku, se rozjela mohutná multimediální reklamní kampaň, která vrátila Kofolu zpět mezi nejprodávanější nealkonápoje na trhu.

Aby své místo udržela, koupila Santa nápoje 24. června 2002 známku Kofola za 215 milionů korun. Ivax-ČR se chce dál věnovat výhradně farmacii.

"Sirup Kofo se bude v Ivax-ČR vyrábět pouze do konce roku 2002, pak výrobu převezme nový vlastník," řekl iDNES manažer Kofoly Aleš Martínek z Ivaxu.

To potvrdila i mluvčí Santy Petra Kubánková, která dodala, že nový majitel značky ukončuje licenční vztahy s ostatními výrobci a Kofola se bude vyrábět výlučně v Krnově a slovenské továrně dceřiné firmy Santa drinks v Rajecké Lesné.

Santa nápoje vyrábí v licenci také americkou RC Colu, jejíž tradice sahá do roku 1905 nebo nealkoholický hroznový nápoj Top Topic.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz