Vláda: V OKD je pro nás prioritou udržení provozu. Čekáme na soud

  8:27aktualizováno  8:27
Premiér Bohuslav Sobotka a další členové vlády uvítali insolvenční návrh, který na sebe podala těžební společnost OKD. Podle nich by se díky tomu firma mohla zbavit dluhů a pokračovat v co nejúplnějším provozu. Nyní ale musí vláda čekat na rozhodnutí soudu o restrukturalizaci nebo úpadku a jmenování insolvenčního správce.

„Pro vládu je prioritní pomoc zaměstnancům a příspěvek k sociální stabilitě regionu,“ shrnul Sobotka pozici svého kabinetu po středečním ranním mimořádném jednání k OKD. Podle něj by mohla současná situace představovat možnost k zachování těžby.

NWR v Londýně skončila

Obchodování s akciemi NWR (mateřské společnosti OKD) se na londýnské burze v návaznosti na podaný insolvenční návrh pozastavilo.

Podle prohlášení na webu NWR k tomu došlo na žádost firmy.

Na pražské burze se ale ve středu titul normálně obchoduje.

Cena zanamenala ráno pád o 30 procent, vzápětí jej ale korigovala a v 10.15 ztrácely akcie obchodované po 9 halířích za kus 10 % oproti úterní zavírací hodnotě.

To zejména proto, že vláda věří, že se v rámci insolvence staré dluhy (zejména ty, které má těžební firma vůči svým majitelům) a jejich umořování dostanou na druhou kolej a firma bude mít více peněz na provoz a výplaty. Tomu nahrávají i ceny uhlí - tedy asi hlavní příčina samotného úpadku, které se začínají mírně zvedat.

Už během posledních několika týdnů se členové vlády netajili tím, že jim cesta insolvencí vyhovuje. Úterní žádostí odeslanou managementem těžařské firmy na soud tak pro Sobotku a spol. nejspíš končí období, kdy je i několikrát denně většinoví akcionáři a zároveň věřitelé NWR (mateřské společnosti OKD) Ad Hoc Group vyzývali k jednání ve snaze získat od nich finanční pomoc.

Čeká se na soud a insolvenčního správce

Nyní musí vláda vyčkat na rozhodnutí ostravského krajského soudu ve dvou věcech. Tou první je jmenování insolvenčního správce. Následovat bude rozhodnutí, zda soud firmě povolí požadovanou reorganizaci, nebo ji pošle do konkurzu - tedy začne rozprodávat majetek, aby umořila dluhy.

Rozdíl je také v tom, že zatímco u reorganizace bude mít stále velké slovo management a role insolvenčního správce je spíše pasivní, u konkurzu je hlavním hráčem on.

Fotogalerie

Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš na brífinku také poznamenal, že podle něj ne všechny dluhy, o které se věřitelé hlásí, jsou reálné. A bude na insolvenčním správci, aby jejich nárok posoudil. Podle insolvenčního návrhu dluží OKD přes 17 miliard korun (více čtěte zde).

Do jednání vlády příští středu mají také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr průmyslu Jan Mládek informovat o možnostech sociálních opatření, pokud by firmě, která zaměstnává ve třech důlních závodech 9 800 vlastních zaměstnanců a další necelé tři tisíce pracovníků z dodavatelských firem, hrozilo hromadné propouštění.

Pomoci může Brusel i automobilky

Ministryně Marksová bude připravovat žádost o peníze z evropského globalizačního fondu, který je určen na změny pro regiony, kde dojde během čtyř měsíců k propuštění více než pěti set lidí. Jak ale ministryně uvedla, k této žádosti potřebuje konkrétnější informace o vývoji ve firmě (tedy opět nejspíš bude čekat až na vyjádření dosud nejmenovaného insolvenčního správce) a zároveň ji musí schválit Evropský parlament.

Analýza: Insolvence OKD těžbu nezastaví, masivní propouštění ale přijde

Spolu s Mládkem pojede koncem pracovního týdne i do Moravskoslezského kraje, kde je čeká série jednání. Mládek se při této příležitosti zmínil o tom, že kromě místních politiků a hornických odborů bude jednat i se zástupci automobilového průmyslu, kteří přišli s možností rekvalifikovat a zaměstnat okolo tisíce pracovníků OKD.

Členské firmy Svazu průmyslu jsou připraveny přeškolit a zaměstnat až 1 000 zaměstnanců OKD,“ uvedl na Twitteru viceprezident svazu Radek Špicar. Stovky zaměstnanců plánuje v ostravském Mošnově nabírat i výrobce autosvětel Huyndai Mobis.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz