VIDEO: Z papíru, škrobu i slámy. Testovali jsme náhrady plastových brček

  12:18aktualizováno  12:18
Zákaz plastových brček v Evropě se blíží. Některé podniky je ale začaly nahrazovat ekologičtějšími variantami už teď samy od sebe. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do několika pražských kaváren a barů a testoval, jak se z náhražek pije. Okusil brčka z papíru, kukuřičného škrobu, kovu, bambusu i slámy.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

V podniku Patra, který sídlí v Praze 10, mi přinesli koktejl, ze kterého čouhalo kovové brčko. „Od začátku jsme měli kovová brčka, protože mi přišlo špatné pro planetu, abychom měli jednorázová plastová. Bohužel nám to dlouho nevydrželo – lidem se to líbilo a z toho nadšení si brčka odnášeli domů,“ popisuje manažer Pater Aleš Rumpel. Teď už je zase dokoupili.

Když brčko držím, připadá mi, jako bych třímal luxusnější pero na psaní. Pije se z něj příjemně, otvor na sání je ideálně velký. Jen si musím dát pozor, abych do brčka nezarýval zuby. U plastového jsem zvyklý, že horní část rozkoušu, u toho kovového by to mohly odnést zuby.

Po použití obsluha vyčistí brčka kartáčkem a následně je dá do myčky. Stejně jako například příbory.

V Českavárně Portheimka mají dokonce tři druhy brček – ze slámy, škrobu a těstovin. Plastové už tu člověk nenajde.

„Když člověk pracuje za barem, večer vidí, kolik plastu za ten den sdělal. Nejsou to jen brčka, ale i kelímky na kafe s sebou, obaly od sodovek a podobně. Brčka jsou jedna z prvních věcí, která se dá co nejsnadněji nahradit,“ popisuje provozní Zuzana Řežábková.

Původně tu chtěli brčka zrušit úplně, pak od nápadu ustoupili. „Chápu, že jsou lidé, například malé děti, kterým se pije hůř ze skleniček,“ říká provozní.

Džus slámou nasát nejde

Nejprve jsem vyzkoušel brčko z kukuřičného škrobu. Na pohled je k nerozeznání od plastového. Chová se stejně, i pokud ho ohnu. Vydrží a na funkci to nemá vliv.

U slámového (vyrobeného z žita) si musím zvyknout, že když potáhnu, dostanu do pusy méně tekutin. Otvor na sání je velmi malý.

„Samozřejmě každé brčko má svoje. Když si dáváte čerstvý džus nebo drink, který má v sobě dužinu, slámová brčka nejsou úplně dobrá, protože dužina se uvnitř zasekává, ucpává se to,“ líčí zkušenosti Řežábková.

Mívají tu ještě těstovinová brčka, zrovna jim ale došla. „Je to klasická usušená těstovina, vypadá jako velký makarón. Průměr na sání je v podstatě stejný jako u škrobového brčka. Ohnout se ale nedá, zlomí se. Když se nechá v nápoji trošku déle, těstovina se začne rozmáčet,“ říká provozní.

Více brček tu prý mají i z důvodu, že lidé jsou alergičtí například na lepek. V tom případě jsou pro ně těstovinová i ta ze slámy nevhodná.

Stejně jako těstovinová, také papírová brčka nejsou příliš vhodná do vody. Ve smíchovské Kavárně, co hledá jméno se mi po pár minutách při míchání brčko rozmočilo.

„To se asi vždycky bude stávat, nemáme nikdy problém ho vyměnit za další. Je na uvážení každého člověka, zda brčko vůbec potřebuje,“ říká vedoucí směny Jakub Kapr.

Jinak se z něj ale pije příjemně. Mnohem pevnější je ale bambusové brčko, které v kavárně také mají. Jeho otvor na sání je nezvykle velký.

Postup při umývání brčka je podobný jako u kovových. „Omyjeme ho, vydrhneme kartáčkem a používáme znova. To mytí je ale ošemetnější, takže se snažíme těmto brčkům vyvarovat, papírová nám přijdou fajn,“ dodává Kapr.

Pokud se náhražky vozí přes půl světa, je to problém

Podle předsedy občanského sdružení Ekodomov Tomáše Hodka je řešením jakákoli náhražka plastu, která se v přírodě rozloží přirozeným způsobem. „Otázkou samozřejmě je, kde se vyrábí a jak se dováží. Pokud se brčka vozí přes půlku světa, ekologická stopa roste. Pokud je to místní produkt, který se vyrobí a použije v daném místě, je to ideální,“ dodává.

On sám považuje plastová brčka za problém především v přímořských státech, kde jsou lidé zvyklí házet vše do moře. „V Česku máme mnohem větší problémy s půdou, aby nám zadržovala vodu. Nicméně brčka jsou krásný příklad zbytné věci, kterou v podstatě až tak moc nepotřebujeme, které se můžeme vyhnout a rozumně ji nahradit alternativou,“ dodává.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Předčasné splacení hypoték zlevní. Pravidla chce změnit ČNB

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Česká národní banka chce opět zasáhnout do trhu s hypotékami. Poté, co loni odřízla zpřísněním pravidel část klientů od...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz