VIDEO: Z papíru, škrobu i slámy. Testovali jsme náhrady plastových brček

  12:18aktualizováno  12:18
Zákaz plastových brček v Evropě se blíží. Některé podniky je ale začaly nahrazovat ekologičtějšími variantami už teď samy od sebe. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do několika pražských kaváren a barů a testoval, jak se z náhražek pije. Okusil brčka z papíru, kukuřičného škrobu, kovu, bambusu i slámy.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

V podniku Patra, který sídlí v Praze 10, mi přinesli koktejl, ze kterého čouhalo kovové brčko. „Od začátku jsme měli kovová brčka, protože mi přišlo špatné pro planetu, abychom měli jednorázová plastová. Bohužel nám to dlouho nevydrželo – lidem se to líbilo a z toho nadšení si brčka odnášeli domů,“ popisuje manažer Pater Aleš Rumpel. Teď už je zase dokoupili.

Když brčko držím, připadá mi, jako bych třímal luxusnější pero na psaní. Pije se z něj příjemně, otvor na sání je ideálně velký. Jen si musím dát pozor, abych do brčka nezarýval zuby. U plastového jsem zvyklý, že horní část rozkoušu, u toho kovového by to mohly odnést zuby.

Po použití obsluha vyčistí brčka kartáčkem a následně je dá do myčky. Stejně jako například příbory.

V Českavárně Portheimka mají dokonce tři druhy brček – ze slámy, škrobu a těstovin. Plastové už tu člověk nenajde.

„Když člověk pracuje za barem, večer vidí, kolik plastu za ten den sdělal. Nejsou to jen brčka, ale i kelímky na kafe s sebou, obaly od sodovek a podobně. Brčka jsou jedna z prvních věcí, která se dá co nejsnadněji nahradit,“ popisuje provozní Zuzana Řežábková.

Původně tu chtěli brčka zrušit úplně, pak od nápadu ustoupili. „Chápu, že jsou lidé, například malé děti, kterým se pije hůř ze skleniček,“ říká provozní.

Džus slámou nasát nejde

Nejprve jsem vyzkoušel brčko z kukuřičného škrobu. Na pohled je k nerozeznání od plastového. Chová se stejně, i pokud ho ohnu. Vydrží a na funkci to nemá vliv.

U slámového (vyrobeného z žita) si musím zvyknout, že když potáhnu, dostanu do pusy méně tekutin. Otvor na sání je velmi malý.

„Samozřejmě každé brčko má svoje. Když si dáváte čerstvý džus nebo drink, který má v sobě dužinu, slámová brčka nejsou úplně dobrá, protože dužina se uvnitř zasekává, ucpává se to,“ líčí zkušenosti Řežábková.

Mívají tu ještě těstovinová brčka, zrovna jim ale došla. „Je to klasická usušená těstovina, vypadá jako velký makarón. Průměr na sání je v podstatě stejný jako u škrobového brčka. Ohnout se ale nedá, zlomí se. Když se nechá v nápoji trošku déle, těstovina se začne rozmáčet,“ říká provozní.

Více brček tu prý mají i z důvodu, že lidé jsou alergičtí například na lepek. V tom případě jsou pro ně těstovinová i ta ze slámy nevhodná.

Stejně jako těstovinová, také papírová brčka nejsou příliš vhodná do vody. Ve smíchovské Kavárně, co hledá jméno se mi po pár minutách při míchání brčko rozmočilo.

„To se asi vždycky bude stávat, nemáme nikdy problém ho vyměnit za další. Je na uvážení každého člověka, zda brčko vůbec potřebuje,“ říká vedoucí směny Jakub Kapr.

Jinak se z něj ale pije příjemně. Mnohem pevnější je ale bambusové brčko, které v kavárně také mají. Jeho otvor na sání je nezvykle velký.

Postup při umývání brčka je podobný jako u kovových. „Omyjeme ho, vydrhneme kartáčkem a používáme znova. To mytí je ale ošemetnější, takže se snažíme těmto brčkům vyvarovat, papírová nám přijdou fajn,“ dodává Kapr.

Pokud se náhražky vozí přes půl světa, je to problém

Podle předsedy občanského sdružení Ekodomov Tomáše Hodka je řešením jakákoli náhražka plastu, která se v přírodě rozloží přirozeným způsobem. „Otázkou samozřejmě je, kde se vyrábí a jak se dováží. Pokud se brčka vozí přes půlku světa, ekologická stopa roste. Pokud je to místní produkt, který se vyrobí a použije v daném místě, je to ideální,“ dodává.

On sám považuje plastová brčka za problém především v přímořských státech, kde jsou lidé zvyklí házet vše do moře. „V Česku máme mnohem větší problémy s půdou, aby nám zadržovala vodu. Nicméně brčka jsou krásný příklad zbytné věci, kterou v podstatě až tak moc nepotřebujeme, které se můžeme vyhnout a rozumně ji nahradit alternativou,“ dodává.

Autor:
Témata: Brčko, Smlsaloviny, Bar, plast

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz