Bojujeme za zaměstnavatele, říká odborář Dušek

  13:06aktualizováno  17:13
Odbory zrušily už podruhé během týdne plánovanou stávku v dopravě. Sněmovna jim totiž v úterý schválila změnu zákona o DPH, kterou požadovaly kvůli zdanění benefitů. Předák Jaromír Dušek v on-line rozhovoru řekl, že odboráři nechtěli zastavit vlaky a autobusy jen kvůli svým režijkám, nýbrž chtěli snížit dopady na zaměstnavatele.

Jaromír Dušek | foto: David VotrubaiDNES.cz

"V žádném případě nebojujeme za své výhody, ale především za výhody ostatních, kteří mají méně informací. Cíl stávky byl zrušit ustanovení zákona 235 o DPH, které razantním způsobem prohlubuje hospodářskou krizi a míří především na zaměstnavatele, ať už jsou to živnostníci, podnikatelé, nebo státní instituce a státem vlastněné firmy," vysvětlil překvapivým způsobem důvody plánovaného zastavení dopravy Dušek.

Podle něj totiž stát tím, že by chtěl zdaňovat zaměstnanecké benefity z jejich skutečné a nikoliv zlevněné ceny, prohlubuje ekonomickou krizi.

on-line rozhovor

Odborář Jaromír Dušek.Odpovědi šéfa Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška naleznete zde.

Vyšší daň totiž musí zaplatit ze své kapsy buď zaměstnavatelé, nebo je přenést na své zaměstnance. Pokud by tak České dráhy nechtěly tyto náklady nést samy, museli by si železničáři například roční režijku kupovat namísto současných 250 korun za 1 500 Kč.

To se jim nelíbí, a tak se svých plánů zastavit železnici, autobusy, tramvaje a případně i metro nevzdají podle Duška do té doby, dokud zákonodárci neprosadí jejich požadavky na zrušení vyššího zdanění do praxe. "Stávkové výbory se nezruší do doby, než bude schválena novela zákona o DPH," poznamenal.

Kdo nic neumí, měl by jít pracovat do odborů

Překvapivě odpověděl Dušek také na otázku, zda souhlasí s myšlenkou, že kdo nic neumí, měl by jít pracovat do odborů. "Svým způsobem ano," prohlásil předák.

Z míry ho nevyvedla ani otázka na to, zda si zaměstnanci Českých drah, tedy státní společnosti, která dlouhodobě neprosperuje, vůbec nějaké benefity zaslouží. "Poslanecká sněmovna nevytváří žádnou přidanou hodnotu ani žádný produkt, který by obohatil státní pokladnu, a přesto každý poslanec má nezdaněné náhrady z vašich daní 43 tis. Kč měsíčně, a to pomíjím desetitisíce dalších nedaněných příjmů na experty, kanceláře, asistenta a podobně," vyrovnal se s odpovědí Dušek.

Čtěte: Stávka v dopravě zítra nebude, odbory vyčkávají

Odboráři hrozí stávkou od minulého úterý. Spor o zdanění benefitů se přesunul i do politiky. Vláda koncem minulého týdne odborářům ustoupila a navrhla zrušit vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů, které platí od ledna. Poté couvla i vláda. Odbory ale chtějí záruky, že zákon projde i v Senátu, a stávkou hrozí dál. A naopak nechtějí slyšet, že ovlivňují politiky.

Rozhodnutí o stávce si odboráři nechávali na poslední chvíli. Ke zrušení je přimělo včerejší hlasování Sněmovny a písemné záruky lidovců, ČSSD a KSČM. Slíbili opravdu politici, že budou hlasovat podle představ odborů?

Autoři: ,
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Sklizeň byla lepší než loni. Obilí je o desetinu víc, brambor o 4 procenta

Po krizovém roce si zemědělci letos spraví náladu. Úroda bude v dlouhodobém horizontu průměrná. Obilí bude o desetinu...

Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz