Energetičtí obři se poperou o menší odběratele elektrického proudu. Ilustrační foto

Energetičtí obři se poperou o menší odběratele elektrického proudu. Ilustrační foto | foto: Evropská komise

Boj o levnou elektřinu: malí dodavatelé chtějí velkým přetáhnout lidi

  • 24
Koho ještě neoslovili alternativní obchodníci s nabídkou přechodu na levnější elektřinu, ten se pravděpodobně dočká letos. Malí energetičtí hráči po firmách přesunuli svou pozornost na domácnosti a chtějí třem tuzemským elektro obrům – ČEZ, Pražské energetice a E.On – urvat, co se dá.

Někteří alternativní dodavatelé se dokonce pustí do boje o zásuvky v bytech a rodinných domech stejnými zbraněmi, jaké oužívají velké firmy.

Například šéf firmy Bohemia Energy entity Jiří Písařík pro MF DNES uvedl, že letos upustí od podomního prodeje, jenž je menším obchodníkům pro svou agresivitu často vyčítán, a bude investovat až sedmdesát milionů korun do reklamy.

Podle některých názorů mají alternativní dodavatelé na lovení domácností poměrně málo času, protože manévrovací prostor u cen elektřiny se bude kvůli zdražování takzvaných pevných poplatků, které musí zaplatit každý, stále zmenšovat.

Srovnání cen plynu

A možná ještě větší roli hraje fakt, že se jejich počínání přestává energetickým obrům líbit. Dokud ztráceli jen tisíce malých zákazníků, brali to spíše jako ztrátu prestiže. Desítky a stovky tisíc domácností už je však budou ekonomicky bolet a v příštích měsících a letech se dá proto čekat jejich tvrdší obrana, případně rovnou útok.

Boj o domácnosti

"Očekávám boj o domácnosti, na jejich trhu se objevili noví dodavatelé – Elimon, Nano Energies Trade a Central Energy," říká Jiří Vaněk, šéf srovnávacího a obchodního portálu enfocus. Podle něj také obchodníci, kteří se dříve specializovali spíše na firmy, jako je například Centropol či Lumen Energy, upravili pro domácnosti sazebníky směrem dolů.

Jak změnit dodavatele

Nejjednodušší a zároveň nejlevnější je obrátit se osobně na dodavatele, od něhož byste chtěli elektřinu odebírat.

Vyhnete se tak poplatkům za zprostředkování. Výběr pro vás nejvhodnější firmy lze udělat na některé ze srovnávacích stránek.

Jeden kalkulátor má na svém webu Energetický regulační úřad(kalkulator.eru.cz), existují také komerční weby, jako je například enfocus.cz.

Pokud vás osloví zprostředkovatel, nepodepisujte smlouvu ihned, ale vezměte si čas na rozmyšlenou.

Jestliže se pro změnu rozhodnete, počítejte s několikatýdenní dobou převedení.

Nejprve je nutné dát výpověď stávajícímu dodavateli, což obvykle může udělat budoucí energetický partner, a je nutné si sjednat přesné datum, odkdy bude změna platit.

Největší chyba je převod uspěchat, podepsat smlouvu s novým dodavatelem, ale pak si to rozmyslet. Odmítnutá firma naúčtuje pokutu za nedodržení smlouvy a celý kolotoč vás může vyjít na několik tisíc korun.

Právě kombinace nabídky elektřiny a plynu může domácnosti, které elektřinou jen svítí, přimět k přechodu. Jinak mohou totiž dosáhnout na významné úspory změnou dodavatele elektřiny hlavně domácnosti, které elektrickým proudem také topí.

Do plynové branže se proto již loni pustila firma Centropol, která chce v kombinaci elektřiny a plynu podle svého obchodního ředitele Lukáše Pokrupy letos získat desítky tisíc domácností. Stejnou kombinaci nabízí i Bohemia Energy entity (BEE).

"Chceme spustit mediální kampaň za padesát až sedmdesát milionů korun a opouštíme strategii podomních prodejců," říká Jiří Písařík, šéf BEE, patřící k nejdéle působícím alternativním obchodníkům na trhu. Firma má podle něj už dost silné vlastní obchodní oddělení a za vzor si bere velké německé alternativní dodavatele elektřiny.

Písařík zároveň připouští, že cenový boj o domácnosti bude letos ještě větší, a pokračuje proto v akvizičních slevách, které měly původně platit jen do konce letoška.

Ušetřit lze tisíce, rozdíly jsou také mezi energo obry

Změna dodavatele elektřiny se dnes nejvíce vyplatí na jihu Čech a Moravy, kde měl dříve výsostné postavení E.On. Ten je momentálně drahý i ve srovnání s ostatními dvěma energetickými obry – ČEZ a Pražskou energetikou (PRE).

A v souboji těchto dvou energetických gigantů vítězí cenou ČEZ, který umí být i v Praze levnější než PRE. Pražská domácnost, která má doma akumulační kamna, tak může přechodem k polostátnímu obrovi ušetřit přes dva tisíce korun ročně.

Ještě zajímavější jsou pochopitelně ceny u alternativních obchodníků s elektřinou, kteří by ze své podstaty měli být alespoň několik korun pod nabídkou velkých hráčů. Občas jde hlavně při jejich srovnání s ČEZ opravdu jen o desítky korun.

Pokud se započtou akční nabídky malých obchodníků a hlavně fakt, že ČEZ se na území svých velkých kolegů nijak aktivně neangažuje (stejně postupují E.On a PRE, protože velké firmy se zatím zaměřují jen na udržení domácností, ne na jejich aktivní nábor), vyplatí se využít nabídky menších společností.

Zároveň je nutné se mít při přechodu na pozoru a hlavně při oslovení podomním prodejcem nepodepisovat smlouvu ihned, ale pečlivě nabídku porovnat (viz box Změna dodavatele). Energetický regulační úřad již dříve varoval před praktikami podomních prodejců, kteří lákají k podpisu různými triky. Lidé tak mnohdy ani nevěděli, že přecházejí k jinému dodavateli.