Bohemia Energy slibovala levný proud. V únoru však v tichosti zdražila

  10:42aktualizováno  16:12
Společnost Bohemia Energy, která zákazníkům slibovala dodávat levnou elektřinu, a to za dlouhodobě výhodnější ceny, své klienty nepříjemně překvapila. Přes 200 tisíc zákazníků, kteří k dodavateli kvůli garanci cen přešli, platí od února za spotřebu až o osm procent víc. Firma je na to ale neupozornila. Díky novele zákona tak mohou lidé bez sankcí smlouvu ukončit.
Žárovka, Ilustrační foto

Žárovka, Ilustrační foto | foto: Profimedia

Píšou o tom pondělní Lidové noviny. Bohemia Energy totiž zvedla ceny mnohým zákazníkům z řad domácností a firem o pět až osm procent bez jakéhokoliv upozornění. Domácnosti, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu, si připlatí zhruba dvě procenta navíc.

Ještě loni v prosinci se však společnost chlubila tím, že na rozdíl od konkurentů ceny nezvedne. "Zatímco ostatní dodavatelé hlásí zdražení od tří do osmi procent, pro naše zákazníky budou i nadále platit dosavadní ceníky," chlubil se tehdy podle deníku jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Nyní je vše jinak. "Od loňského února máme smlouvu s Bohemia Energy. Ta nám garantovala cenu na deset let. Nyní po roce jsme obdrželi SIPO, kde máme cenu navýšenou o 1 240 korun," cituje list překvapeného zákazníka. Bohemia Energy totiž o změně cen informovala doporučeným dopisem jen menší část firemních zákazníků a více než 200 tisíc klientů o změnách nevědělo.

Společnost ale tvrdí, že garance se vztahovala pouze na to, že ceny zůstanou po dobu deseti let nižší než od původního dodavatele, a to stále v průměru platí.

Nové ceny ale nyní nejsou pro zákazníky tolik atraktivní a mohou se cítit podvedeni. Při přestupu k novému dodavateli totiž počítali s tím, že jim výhodná cena zůstane dlouho, a přestup se jim tak po zahrnutí "deaktivačních" poplatků vyplatí.

Smlouvu jde bez sankcí ukončit

V pasti však nezůstali. Kdo není s tichým navýšením cen spokojen, může od smlouvy odstoupit. Dovoluje to novela energetického zákona, přijatá loni.

Novela stanoví, že pokud dodavatel neoznámí doporučeným dopisem navýšení ceny aspoň 30 dní předem, může zákazník od smlouvy bez jakýchkoli sankcí odstoupit. A sice ve lhůtě do tří měsíců od data zdražení, připomíná deník. 

Energetický regulační úřad dodává, že právě toto ustanovení novelizovaného energetického zákona chrání zákazníky před neohlášeným zdražováním. "Podle energetického zákona nepodléhá uplatnění práva na odstoupení od smlouvy žádným finančním nárokům vůči zákazníkovi," potvrzuje listu mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová.

Kdo by však chtěl přestoupit, musí počítat s tím, že ceny elektřiny zvýšily od ledna i společnosti ČEZ a Pražská energetika. Bohemia Energy tak věří, že klienti u ní zůstanou.

"To, že jsme změnu ceny nedoručili všem zákazníkům prokazatelně, jim umožňuje od smlouvy s námi odstoupit bez jakýchkoliv sankcí během tří měsíců. To je dostatek času na to, aby si zákazníci mohli spočítat, zda se jim nadále vyplatí s námi zůstat. My víme, že naše ceny jsou i po zvýšení nadále výhodné, tak jsme neutráceli za doporučené dopisy. Tyhle peníze bychom museli zahrnout do nákladů a de facto do cen elektřiny," říká Písařík.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Najdete na iDNES.cz