Podle specializovaného serveru CoinDesk se bitcoin krátce před 16:00 SEČ prodával za zhruba 91 000 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval přes pět procent.
Bitcoin a další kryptoměny, které po zvolení Donalda Trumpa těží z jeho předvolebních slibů o nižší regulaci a atakují historická maxima, se možná brzy dočkají úlev i v Česku. Už příští týden poslanci rozhodnou, zda se na ně bude vztahovat časový a hodnotový test podobně jako u akcií. Lidé, kteří drží bitcoin déle než tři roky, by tak zisky nově nemuseli danit.
Dosud jsou kryptoměny v Česku považovány za nehmotný majetek, který musí majitel zdanit 15 procenty, pokud je při prodeji v zisku. Kromě časového testu by nově byli od daně osvobozeni i lidé, kteří během jednoho kalendářního roku prodají kryptoměny do částky 100 tisíc korun.
Návrh změny zákona podala skupina devíti poslanců napříč stranami. Je tak pravděpodobné, že novela projde. Ruku pro něj zvednou poslanci TOP 09, část klubu ANO i SPD. „Ještě jsme o tom nejednali, bude nejspíš volné hlasování, ale myslím, že to většina kolegů podpoří,“ řekl iDNES.cz poslanec ANO Patrik Nacher.
Bitcoin díky Trumpovi triumfuje. Poprvé překonal hranici 80 tisíc dolarů![]() |
Podporu návrhu vyjádřila i bývalá ministryně financí a místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. „Jsem přesvědčena, že by si kryptoměny zasloužily jasnější pravidla,“ uvedla. Podobně reagoval i šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. „Zavedení časového a hodnotového testu u kryptoměn určitě podpořím,“ ujistil.
Pro zvedne ruku i místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř z SPD. „Sice nejsem příznivcem kryptoměn, sám žádné nedržím, ale respektuji investory, kteří těmto aktivům věří. Proto podpořím jejich standardní zdanění, tedy i časový test,“ řekl iDNES.cz Hrnčíř.
Mlčení ODS vadí nadšencům
Nejistota zatím panuje hlavně u postoje ODS. Byť za návrhem stojí i jejich poslanec Jiří Havránek, čeká podle informací iDNES.cz většina občanských demokratů na rozhodnutí ministra financí Zbyňka Stanjury. Na dotazy ohledně podpory návrhu, tak v týdnu jako jediní nereagovali.
Jejich nejistý postoj začali v posledních dnech ostře kritizovat lidé z kryptokomunity. „Nemůžu uvěřit, že to musím psát. Vaši lidé tu roky táhnou tuto legislativu Sněmovnou a před závěrečným hlasováním nemají jistou podporu vlastní koalice, jenom TOP 09? Kryptokomunita není vaše cílovka, je to vaše čisté volební jádro. Já, který v roce 2021 přemlouval voliče Trikolory ve prospěch SPOLU, mám jít teď škemrat o hlasy k SPD?“ ptal se třeba na sociální síti X youtuber Ondřej Tesárek.
Dolar a bitcoin posílily, koruna ztrácí. Trhy reagovaly na Trumpovo vítězství |
Spekulace ohledně postoje ministra financí Stanjury podpořilo i nedávné vyjádření Finanční správy, která do diskuse o danění kryptoměn vstoupila. „Kryptoměny jsou moderní a lidé chtějí, aby bylo přívětivé i jejich zdanění. Máme však odpovědnost za příjmovou stranu rozpočtu. Upozorňujeme proto, že za stávající situace by navrhované osvobození rozvrátilo obecný výběr daní,“ uvedla Finanční správa. Negativně se k novému návrhu vyjádřila i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
Kromě ODS zatím nad podporou návrhu váhá ještě hnutí STAN. Podle jejich poslankyně Hany Naiclerové se bude celá věc řešit na jednání klubu v příštím týdnu. „Vnímám souhlasné stanovisko rozpočtového výboru i výhrady a varování Finanční správy, NCOZ a FAÚ kvůli praní špinavých peněz a možného obecného rozvratu výběru daní,“ řekla iDNES.cz neurčitě Naiclerová.
Časový test na kryptoměny platí v současné době ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku či Německu, kde jsou od daně osvobozeni lidé vlastnící kryptoměny už po jednom roce jejich držení. Kromě toho budou poslanci řešit také další návrh, který by dal podnikatelům s kryptoměnami právo na bankovní účet. Většina tuzemských bankovních institucí totiž v současnosti takovým firmám založení účtu neumožňuje z důvodů bezpečnostních obav.


















