Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

  9:27aktualizováno  10:44
Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4 milionu korun. Důvodem je zneužití tržní síly, kterého se dopouštěly prostřednictví dceřiné Rewe Buying Group. Na dodavatelích si totiž vynucovaly sníženou cenu, tzv. RBG bonus.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Billa a Penny v jednání s dodavateli potravin vystupovaly jako nákupní aliance. Společně si od nich sjednávaly výhodné odkupy pomocí tzv. RBG bonusů. RBG při tom zastupuje název Rewe Buying Group, jejímž jsou oba řetězce součástí.

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) šlo v podstatě o zalistovací poplatek, který dodavatelé museli platit za to, že od nich řetězce odebírají zboží. V některých případech pak byl přímo podmínkou dodávání potravin, tvrdí antimonopolní úřad. 

V roce 2016, kdy prošla novela zákona o významné tržní síle, se podobný postup stal nelegálním. Skupina tehdy začala většinu z RBG bonusů převádět do podoby množstevních či cenových slev. I v takovém případě jsou však podle ÚOHS protiprávní.

„(RBG bonus) byl vyžadován bez oprávněného důvodu,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. „Úřad odhalil celkem 23 správních deliktů u 22 dodavatelů, kteří byli tímto nezákonným poplatkem postižení,“ dodal.

Rozhodnutí úřadu i pokuta už jsou pravomocné, protože řetězce přistoupily na takzvanou proceduru narovnání. Znamená to, že přiznaly vinu výměnou za snížení pokuty o 20 procent. Proti rozhodnutí tak už nemohou podat rozklad ani jej napadnout žalobou u soudu.

Nejvyšší pravomocná sankce

Podle ředitele komunikace Rewe Group Michaela Šperla je pokuta výsledkem dohody po několikaměsíčním vyjednávání mezi společností a úřadem.

„Skupina REWE dále podnikla odpovídající opatření, aby se podobné pochybení v budoucnu již neopakovalo,“ řekl. „Je nutné zdůraznit, že úřadem vytknuté jednání bylo ukončeno již dávno před společnou dohodou, protože neodpovídalo obchodnímu konceptu skupiny REWE,“ dodal.

Společnosti Billa byla udělena pokuta ve výši necelých 71 milionů korun, Penny zaplatí přibližně 93 milionů. Jejich dceřiné Rewe Buying Group úřad nakázal zaplatit 24 tisíc. S celkovou hodnotou přesahující 164 milionů korun je to nejvyšší pravomocná sankce, jakou dosud ÚOHS za zneužití významné tržní síly dosud uložil.

Jediná vyšší pokuta, 183 milionů korun pro řetězec Globus z roku 2017, pravomocná není, protože Globus proti ní podal rozklad.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Bankovní asociace vítá plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu

ČSOB - ilustrační snímek

Česká bankovní asociace přivítala plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého by přispívaly banky...

Růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,6 procenta, očekává OECD

Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel...

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpovídá to Organizace pro...

Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human

Dvě slova „Diag Human“ straší Českou republiku už od jejího vzniku a strašit ji budou dál. Kvůli jedné nešťastné větě...

Najdete na iDNES.cz