Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

  9:27aktualizováno  10:44
Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4 milionu korun. Důvodem je zneužití tržní síly, kterého se dopouštěly prostřednictví dceřiné Rewe Buying Group. Na dodavatelích si totiž vynucovaly sníženou cenu, tzv. RBG bonus.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Billa a Penny v jednání s dodavateli potravin vystupovaly jako nákupní aliance. Společně si od nich sjednávaly výhodné odkupy pomocí tzv. RBG bonusů. RBG při tom zastupuje název Rewe Buying Group, jejímž jsou oba řetězce součástí.

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) šlo v podstatě o zalistovací poplatek, který dodavatelé museli platit za to, že od nich řetězce odebírají zboží. V některých případech pak byl přímo podmínkou dodávání potravin, tvrdí antimonopolní úřad. 

V roce 2016, kdy prošla novela zákona o významné tržní síle, se podobný postup stal nelegálním. Skupina tehdy začala většinu z RBG bonusů převádět do podoby množstevních či cenových slev. I v takovém případě jsou však podle ÚOHS protiprávní.

„(RBG bonus) byl vyžadován bez oprávněného důvodu,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. „Úřad odhalil celkem 23 správních deliktů u 22 dodavatelů, kteří byli tímto nezákonným poplatkem postižení,“ dodal.

Rozhodnutí úřadu i pokuta už jsou pravomocné, protože řetězce přistoupily na takzvanou proceduru narovnání. Znamená to, že přiznaly vinu výměnou za snížení pokuty o 20 procent. Proti rozhodnutí tak už nemohou podat rozklad ani jej napadnout žalobou u soudu.

Nejvyšší pravomocná sankce

Podle ředitele komunikace Rewe Group Michaela Šperla je pokuta výsledkem dohody po několikaměsíčním vyjednávání mezi společností a úřadem.

„Skupina REWE dále podnikla odpovídající opatření, aby se podobné pochybení v budoucnu již neopakovalo,“ řekl. „Je nutné zdůraznit, že úřadem vytknuté jednání bylo ukončeno již dávno před společnou dohodou, protože neodpovídalo obchodnímu konceptu skupiny REWE,“ dodal.

Společnosti Billa byla udělena pokuta ve výši necelých 71 milionů korun, Penny zaplatí přibližně 93 milionů. Jejich dceřiné Rewe Buying Group úřad nakázal zaplatit 24 tisíc. S celkovou hodnotou přesahující 164 milionů korun je to nejvyšší pravomocná sankce, jakou dosud ÚOHS za zneužití významné tržní síly dosud uložil.

Jediná vyšší pokuta, 183 milionů korun pro řetězec Globus z roku 2017, pravomocná není, protože Globus proti ní podal rozklad.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Řetězce vyhlásily válku igelitkám . Výrobci papírových tašek však nestíhají

Ilustrační snímek

Ryszard a Halina Marciniakovi začínali před 25 lety s výrobou svačinového papíru. V současnosti jejich společnost...

Nestlé začíná v Česku nově prodávat veganské jídlo Garden Gourmet

Pohled do provozu olomoucké Zory, největší továrny na cukrovinky v Česku...

Firma Nestlé Česko začala v tuzemsku prodávat veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v...

Odpad se v Česku hromadí na skládkách, stát recyklaci nepodporuje

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Komunální odpad je možné využít mnoha způsoby, třeba škváru ze spaloven lze použít na výstavbu silnic a z vytříděného...

Najdete na iDNES.cz