„Amerika může mít plnou důvěru, že peníze v bankách jsou v bezpečí a vklady budou mít všichni k dispozici ve chvíli, kdy je budou potřebovat. Snáze mohou dýchat firmy, které budou potřebovat zaplatit své účty i své zaměstnance. A zaměstnanci si mohou vydechnout rovněž,“ řekl Biden.
Své poselství shrnul do pěti bodů. Především slíbil, že všichni klienti padlých bank se k penězům dostanou už dnes. A dodal, že veškeré náklady ponese systém pojištění vkladů, nebude tedy nutné sahat k záchranným akcím na účet daňových poplatníků.
Další pád americké banky. Po SVB krachla newyorská Signature Bank![]() |
„Zadruhé: management bank bude propuštěn. Zatřetí: investoři chránění nebudou. Kdo špatně investoval, o peníze přijde. Tak funguje kapitalismus,“ vypočítal prezident USA.
Slíbil také, že viníci se budou zodpovídat z toho, kam banky svým hospodařením přivedli. A jako pátý bod avizoval zpřísnění pravidel pro činnost bank s cílem zabránit podobným případům do budoucna.
„Klíčové sdělení je: buďte si jistí, že bankovní systém je v pořádku, vaše vklady jsou v bezpečí,“ uzavřel Biden projev, po jehož skončení odmítl odpovídat na otázky novinářů.
Burzy klidné nejsou
Kapitálové trhy se zatím příliš uklidnit nenechaly a investoři zatím příliš nevěří ujišťování, že ostatní banky zůstávají finančně zdravé.
Evropský bankovní index STOXX spadl v pondělí o 5,8 procenta, poté co v pátek poklesl o 3,78 procenta, což znamená největší dvoudenní propad od března 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.
Commerzbank AG klesla až o 12,7 procenta, zatímco Credit Suisse Group krátce dosáhla nového rekordního minima poté, co ubrala přes patnáct procent.
Pod silným tlakem zůstávají americké menší banky, například akcie First Republic Bank odepsaly 60 procent, PacWest pak 40 procent.