Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

  16:32aktualizováno  20. března 12:39
Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních letech se však i v Česku rozšířily prodejny, z nichž si lidé zboží odnášejí ve vlastních znovupoužitelných nádobách. Na takový nákup je však potřeba se připravit. Na téma šetrného nakupování promluvila ve středečním Rozstřelu ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková.

Pečivo ani ovoce si zákazníci bezobalových obchodů do mikrotenových sáčků nedají. Na nákup se proto musí podle Nováčkové připravit – zjistit, jaké potraviny doma chybí, aby zbytečně neplýtvali jídlem, a do obchodu vyrazit s vlastními nádobami. Nejčastěji si lidé nosí látkové tašky a pytlíčky, sklenice, ale také vícepoužitelné plastové dózy. „Preferujeme zkrátka to, co lidé mají doma,“ uvádí Nováčková s tím, že myšlenkou je vyhnout se především jednorázovým plastovým obalům.

Fotogalerie

Příprava na nákup tak může být časově náročnější. Podle Nováčkové však v bezobalových obchodech zákazníkům odpadá starost zjišťování kvality potravin. „V supermarketu bude člověk hodně sledovat, co je na etiketě. My tento předvýběr kvalitních potravin děláme za něj. Když jde k nám, tak nad tím, co produkt obsahuje, netráví čas,“ říká. 

V obchodech, které nezisková organizace zřizuje, se nachází přibližně 650 druhů produktů. To pochází převážně od lokálních dodavatelů, avšak po potravinách, které se v Česku stěží vypěstují, je nutné sáhnout do zahraničí. Jde například o některé druhy sušeného ovoce či olivy. 

„Dodavatelé u nás prochází velkým sítem. Za prvé jde o kvalitu, za druhé o bezobalovou produkci,“ vysvětluje Nováčková. I přeprava surovin probíhá převážně ve velkých kontejnerech, které si dodavatel odveze zpět, či v papírových pytlích určených k následné recyklaci.

Potraviny i drogerie

V současné době lze v Česku narazit přibližně na 60 bezobalových obchodů. „Naším cílem není zavřít supermarkety a všude otevřít bezobalové obchody. Chceme ukázat alternativní cestu, kterou si lidé mohou zvolit, pokud chtějí o svém životě uvažovat jako o udržitelnějším,“ uvádí Nováčková. Upozorňuje, že šetrnější lze být například i díky používání látkových plen či nákupem stáčecí drogerie. Kromě potravin lze totiž v obchodech narazit i na přírodní prací gel, hygienické prostředky či recyklovatelné kartáčky.

Vyhnout se v dnešní společnosti jednorázovým obalům je podle Nováčkové velmi těžké. „Ani my nejsme dokonalí. Děláme, co je v našich silách. Postupně zkoušíme, co zvládneme. Pro někoho jsou určité věci nepřijatelné a každý by měl dělat to, co mu vyhovuje,“ dodává.

Podle dat Českého statistického úřadu vyprodukovali Češi v roce 2017 celkem 3,6 milionu tun komunálního odpadu. V přepočtu na jednoho obyvatele to je přibližně 344 kilogramů ročně. 

Produkce odpadu rok od roku roste. Podle poslední zprávy o životním prostředí České republiky za rok 2017 je míra skládkování těchto odpadků stále alarmující, dosahovala 45 procent. „Díky technologiím se však mění struktura nakládání s odpadky, a to především s obaly, u nichž roste míra materiálového využití,“ uvádí zpráva.

Celý Rozstřel Veronikou Nováčkovou:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Pletení pomlázek je dodnes rodinná tradice. Vydělávají na nich řetězce

ČESKO. Světové agentury zaznamenaly i české pojetí Velikonoc. Muž s velkou...

Obejít známé a sousedy, pomlázkou zajistit, že ženy ani ­dívky příští rok neuschnou, a vykoledovat si kraslice. Tato...

Poslanci navrhli výjimky z povinné EET pro pomlázky, kapry i burčák

 Velikonoční trhy na Andělu.

Při schvalování zákona rozšiřující povinnost vést elektronickou evidenci bude Sněmovna rozhodovat o stovkách výjimek,...

Jsme „blackoutová“ elektrárna, řekl v Rozstřelu ředitel Chvaletic

Energetický expert a ředitel elektrárny Chvaletice Václav Matys v diskusním...

Česká republika je v případě rozsáhlých a nečekaných výpadků v dodávkách elektřiny soběstačná. Několikadenní blackout v...

Najdete na iDNES.cz