Cílem zákona je snížit nezaměstnanost metodou cukru a biče.
"Zásadní je, že zákon rozvazuje ruce úřadům práce v jednání s uchazeči o zaměstnání a více je motivuje práci hledat i k ochotě ji přijmout," řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Úřady práce budou daleko více kontrolovat, zda nezaměstnaní nepracují načerno nebo zda si práci hledají. Zákon také obsahuje jednu velkou novinku: nezaměstnaný může pobírat dávky a zároveň si přivydělávat do poloviny minimální mzdy, což je nyní 3350 korun měsíčně. Má si tak zachovat zdravé pracovní návyky.
V tom však vidí slabinu zákona jedna z jeho kritiček Alena Páralová, poslankyně za ODS a stínová ministryně práce. "Jsou to otevřené dveře k černému zaměstnávání. Jak kontrola dokáže, že nezaměstnaný pracuje načerno, když on bude trvat na tom, že jde o přivýdělek," ptá se Páralová.
Když se to však podaří dokázat, zaměstnavateli hrozí pokuta až dva miliony korun. Úřadům práce budou s kontrolami pomáhat i bývalí celníci, a kontrol tak přibude.
Ministr Škromach míní, že větší kontrolou a sankcemi omezí právě černý trh. Stejně tak hrozí pokuty těm, kdo nutí své zaměstnance pracovat na živnostenský list v takzvaném Švarc systému.
"Chodí k nám uklízečky nebo hlídači objektů, kteří si vyřizují živnostenské listy, protože to chce zaměstnavatel, a klidně nám to řeknou. My s tím stejně nemůžeme nic dělat," popsala nynější praxi úřednice jednoho živnostenského úřadu.
I když zákon mění v různých spíše technických detailech dalších padesát zákonů včetně zákoníku práce, stále platí, že nezaměstnaný má nárok na půlroční podporu v nezaměstnanosti.
První tři měsíce je podpora polovina předchozího příjmu a další tři měsíce 45 procent na rozdíl od nynějších 40 procent. Lidé starší 50 let mají nárok na delší podporu v nezaměstnanosti.
Nový zákon je přísný na ty, kdo se práci bez důvodu vyhýbají. Ten, kdo odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání, podrobit se lékařskému vyšetření, nespolupracuje s úřadem práce nebo nepřijme veřejně prospěšnou práci, o dávky přijde.