Server Aukro.cz, který byl v roce 2009 nejnavštěvovanějším aukčním portálem, se dostal na řadu mezi prvními. Celkem je zde registrováno 1,5 milionu prodejců a nakupujících, kteří loni směnili zboží za 4,2 miliardy korun.
Berní úředníky, kteří začali obesílat minimálně stovky prodejců loni na podzim, především zajímá, jaké zboží prodávají a zda tržby přiznali. Povinnost se týká všech, kteří pravidelně nakupují zboží a se ziskem ho prodávají. Z pohledu finančního úřadu jde o podnikání. Pokud jde o rozprodej osobních věcí, žádná daň ani přiznání se nepodává.
Za drobný prodej postih nehrozí
Na serveru Fler.cz, kde se nabízí vlastní umělecká tvorba, se finanční úřad zajímal jen o několik případů, říká provozovatel. Pokud jde o příležitostný prodej, musí se přiznat při překročení hranice tržeb dvaceti tisíc za rok. "Myslíme si, že se spíš jedná o případy na základě toho, že dá úřadu někdo tip," říká zástupkyně serveru Michala Gregorová.
V choulostivé situaci se mohou ocitnout i maminky, které si přivydělávají přes velmi populární Mimibazar.cz. "Finanční úřady si informace o inzerentech zjišťují průběžně od počátku fungování stránek. Zajímaly se vždy o konkrétního prodejce," říká provozovatel serveru Bohdan Škoda.
Podnikavé maminky na mateřské dovolené jsou totiž navíc vázané pravidly pro výplatu dávek. Za určitých podmínek o ně dokonce mohou přijít. Berňák nezajímají nahodilé prodeje použitého zboží nebo příležitostné výdělky z vlastní tvorby.
"Na internetu se pohybuje úzká skupina lidí, která si tím snaží vydělávat. Stát nemá v úmyslu postihnout někoho, kdo na internetu jednou za čas prodá oblečení po dětech nebo své auto," podotýká Petr Frisch z poradenské firmy PricewaterhouseCoopers.
Internetoví prodejci zajímají i další úřady
Finanční úřady nejsou jediné, koho podnikání na internetu zajímá. Běžně si vyměňují informace se zdravotními pojišťovnami a správami sociálního zabezpečení. Pokud splní znaky podnikání, budou po prodejci chtít doplatky i tyto úřady. Navíc by se o ně mohl začít zajímat živnostenský úřad kvůli nedovolenému podnikání.
"Živnosťák nemám, chystám se ho zřídit a otevřít si obchod. Od finančáku mi zatím nic nepřišlo," říká pětadvacetiletý prodejce šperků na serveru Aukro.cz, který si z pochopitelných důvodů nepřál zveřejnit své jméno. Jeho měsíční tržby se pohybují okolo devadesáti tisíc a s prodejem začal teprve loni.
Zkažené Vánoce
Finanční úřad může chtít daň až za tři roky zpátky. "Dnes mi vyměřili daň z příjmu za 2007 a 2008 na 30 000 Kč. Takové Vánoce už dlouho neproběhly," říká jeden z přistižených na diskusním fóru Aukro.cz. Penále přitom dělá zhruba 15 procent dlužné částky ročně.
Co by měl dělat člověk, kterému domů přijde výzva od finančního úřadu? "Měl by na výzvu každopádně reagovat, nehrát mrtvého brouka. Daň může být doměřena i bez spolupráce s ním," říká šéf berního úřadu Vágner. Pokud prodejci uspokojivě vysvětlí, proč prodeje nedanili, vše se jen zapíše do protokolu a žádnou daň úřad nedoměří.
Kdy se přiznat?Daně se neplatí, pokud jde o nahodilý prodej movitých věcí – například osobních věcí či pozůstalosti. Na výši tržeb/výdělku nezáleží. Soustavná, nezávislá činnost za účelem dosažení zisku (nakoupím, prodám, chci vydělat) – jde o podnikání a dotyčný musí mít živnostenský list, podat daňové přiznání a zpravidla i platit sociální a zdravotní pojištění. Daňové přiznání se musí podat při ročních příjmech vyšších než 20 000 Kč. Pokud nejde o podnikání, ale o příjmy z příležitostné činnosti, jako je prodej výpěstků z vlastní zahrádky nebo uměleckých děl vytvořených ve volném čase, je příjem do 20 tisíc Kč ročně od daně osvobozen. Prodej aut, lodí a letadel, které někdo vlastní kratší dobu než jeden rok, musí být také zdaněn. Daní se rozdíl mezi prodejní a kupní cenou. |