Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Benešová: Boj s korupcí vázne

  0:01aktualizováno  0:01
S případy hospodářské kriminality policie bojuje už roky. V poslední době se však práce na rozkrývání velkých kauz ještě zpomalila. Zvláštní policejní útvary se přeskupují a opouští je vyšetřovatelé. Na kritickou situaci upozorňuje už i nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Jak hodnotíte vyšetřování závažných hospodářských zločinů?
Mám z toho obavy. Asi na přelomu ledna a února jsem si začala všímat, že případy stojí. Přicházely stížnosti typu: jak to, že se nic neděje v případu Železný? Ten stál půl roku, ačkoli trestní stíhání běží a pan Železný mezitím odkandidoval do Senátu. S hrůzou jsem zjistila, že státní zástupce dal čtyři pokyny, které policie vůbec nevyslyšela.

A jak to dopadlo?
Předložila jsem panu ministru Grossovi naše nevyslyšené pokyny.
On uznal, že chyba není na naší straně. Jenže půlrok uplynul a kauza nebere žádný konec. Navíc se tam teď podivně měnily vyšetřovací týmy tak, že za zkušeného policejního radu přišel začátečník. To jsem nemohla pochopit. Dělám svoji práci téměř 30 let, tak se musím ptát, je-li to jen něčí nedbalost, nebo snad již úmysl.

Které kauzy ještě stojí?
IPB, představenstvo Komerční banky, Kreditní průmyslová banka, Evrobanka, Elektroodbyt. A když k tomu připočítám, že máme soudy, které zažalované kauzy nenařizují léta, negativní efekt je dokonán.
 
 A co děláte vy se zpožděním kauz?
Nemůžu už dělat víc, než co dělám. Odesílám zprávy o průtazích v činnosti policie a soudů. Nějaká jasná náprava však zatím nepřišla.

A co ministerstvo spravedlnosti?
Může dělat prověrky na příslušných soudech, kde má signály, že jsou zásadní průtahy. U soudů se doplnily stavy i výpočetní technika, takže by to již neměl být problém.

Není to v lidech?
Ano. A jediná cesta, která ministrovi zbývá, je prověřovat příčiny průtahů a v důsledku kontrol pak volat příslušné předsedy soudů a i jednotlivé soudce k odpovědnosti.

Dělali to minulí ministři?
Za Rychetského byl již jeden takový poprask, když obdržel zprávu o průtazích na krajských soudech v Ostravě, Brně a Ústí nad Labem. Pak vyměnil předsedy těchto soudů. V Ostravě je to ale nanovo. Od nás však zprávy pravidelně dostává. Mám tu např. zprávy o podaných obžalobách před několika lety, se kterými se nic neděje. Například žaloba podaná v roce 1999 a je úplně bez úkonu. A máme rok 2003.

Umí soudci ekonomické kauzy?
Ne vždy si vědí rady, ne všichni mají vzdělání, jaké se dalo státním zástupcům a policejním radům z bývalé malé FBI. Je přitom důležité, aby ten řetěz měl další článek, pracující na stejných principech.

Jakých?
Že ti lidé mají odlehčeno. Nebudou mít tolik kauz, například dvě do roka, ale bude to kalibr H-Systém. A bude tomu rozumět. Ministr Bureš to odmítal. Ministr Rychetský to sice chtěl, ale nebyl čas to doladit.

Reorganizace policie působí nelogicky. Kdo dva roky šetřil banky, jde dělat na protidrogové a opačně....
To jestli tam už neslyší na ten nový názor, který přišel z Hradu: je třeba zapomenout na to, co zde bylo v posledních deseti letech, a jít dál.

Co tím myslíte?
Toto je oblast, kde jsou lidé citliví na politické klima. Policisté chtějí mít jistotu, zda ten vedoucí se za ně postaví. Jestliže tu jistotu nemají, nemají záruku, že to má smysl vůbec dělat. U nás tu jistotu ještě mají, i když už mi také kladou otázky, jestli se má cenu honit, když soudy nesoudí a policie nedělá. Mají pocit, že jsme v tom sami. No a takové výkřiky o kriminalizaci podnikatelského prostředí (o kterém mluvil prezident Václav Klaus, pozn. redakce) tomu také nepřidají.

Jak se k tomu staví ministr Gross?
Neřekla bych, že se v tom moc angažuje. Ale já vám ani neřeknu, v poslední době nejsme tolik v kontaktu.
Dříve jsme si častěji telefonovali. Má asi i jiné starosti jako místopředseda vlády a strany.

Zhoršuje se u nás korupce?
Ano, to musím říci. Každý to měl v programu, Unie svobody, ČSSD, lidovci. Jenže oni se k tomu ještě nedostali. Až se dostanou, tak to už tady bude kriminální stát. Ať se nikdo neurazí, ale je to tak. Doufám, že se tato situace brzy uklidní a že se začnou dělat věci, které jsou potřeba. Mám tu krásný příklad, jak tu bují korupce. Vinařice. Tam si sami vězni udělali test integrity na bachaře a vlastně ho chytili. Prostě on tak zvyšoval laťku na úplatky, že už to i těm vězňům vadilo.

A případ Srba, příbramská radnice, duty free shopy. Nádherný případ oblasti, kde státu unikají miliardy. Chtěli jsme jejich zrušení. Neprošlo sněmovnou. Tam byl silný lobbing. A kde končí lobbing a kde už začíná korupce? Ty duty free shopy údajně živí poslanecké kanceláře napříč politickým spektrem.

Za duty free se hodně bila ODS...
Ale i jiní. Minulí ministři financí už návrh předložili, ale hned přišel těžký lobbing v parlamentu, a bylo prodlouženo o další rok. Já dnes cítím, že největší podpora vůči naší práci přichází zvenku. To je snad jediné, co nás drží při životě. Tam se tomu tleská, ale tady to nějak drhne.

Velké kauzy pocházejí z 90. let. Nehrozí promlčení?
Samozřejmě, že hrozí. Ale nejhorší je ztráta motivace k rozkrývání takových kauz. I specialisté jsou asi nyní nejen zmatení, ale hlavně demotivovaní, neboť nemají jistotu, že jejich snaha je skutečně vítaná a nejedná se jen o jakousi hru. Věřím, že před soud se ty věci dostanou, ale kdo ví kdy, a pak se naskýtá otázka, jak se s nimi nakonec soud porovná! Je neuvěřitelné, co dokážou některé soudy s těmi případy udělat. To máte rozsudky jednou tak, podruhé onak.

Nyní máme pocit, že jsme jediní, kteří tu práci berou vážně. Přitom to není lehké. Specialistům často chodí i zlomené tužky nebo jiná varování.
Často musím pro státního zástupce žádat i ochranku, jako v kauze H-Systém. A tito zástupci se mě ptají, zda to má vůbec smysl. Proč mají nasazovat krk, když kauza pak končí někde u soudu v nedohlednu, nebo se tak dlouho mění vyšetřovací skupiny, že co se vleče... a tím i neuteče. Čas vždy nahrává pachateli.

A jakto, že soudci to vlastně mají u každé vlády tak dobré?
Hned po revoluci se osamostatnili a okamžitě se jim dal statut ústavního činitele, což nikde ve světě neexistuje. Získali nezávislost, to je samozřejmě správné, ale nesmějí ji zaměňovat s neodpovědností a kastovat se do jakési nadtřídy, která není odpovědná za výsledek procesu.

Proč není žádný tunelář odsouzen?
Řada věcí se odsoudila, jen nejsou tak mediálně známé. Ale mám také pocit, že státnímu zastupitelství drží palce především zahraničí, ne však doma. Podvody, které se tu staly a ještě stanou, byly opravdu špatné a vlastně jsme obohatili i angličtinu o výraz tunelování. Když přijedu na mezinárodní konferenci, tak nás zmíní jako statečné lidi, kteří to rozhýbali. A pak se vrátíte sem a nemáte pocit, že zde je naše práce ceněna.

Kdo z vlády se na tu práci ptá?
Pan premiér, pravidelně a se zájmem. Problémy mu samozřejmě signalizuji. Chce slyšet, jak probíhá ta či ona kauza. Připravuji zprávy pro vládu. Placení 10,5 miliardy korun (firmě CME za prohranou arbitráž kvůli TV Nova, pozn. redakce) určitě není dobrá zpráva pro náš rozpočet, navíc byly poškozeny zájmy cizího investora v ČR. Ale vláda má problémy vyšší váhové kategorie a k tomuto cíli se stále nedostává naplno.

A co minulá vláda Miloše Zemana?
On sledoval boj s kriminalitou s velkým zájmem. Předsedal dokonce vládnímu výboru na ochranu ekonomických zájmů. Když se něco zadrhlo u celníků, tak si je zavolal. Průtahy se odstraňovaly. U něj jsme cítili, že opravdu chce věci napravovat.
Nyní se klima trochu změnilo a obvinění si také troufají víc. Tato vláda se nestihla pořádně rozjet a má i od počátku smůlu. Nejprve byly povodně, teď se válčí v Iráku, prezidentské volby. Ty věci vládu vyčerpávají, a i kdyby byl dobrý úmysl, tak pořád musí napínat síly na důležitější věci.

Reorganizace elitních policejních týmů byla zjevně nepřipravená. Nový útvar nemá ani razítko, takže nemůže dělat úkon do spisu...
Víte, ale na to oni dostali peníze. Bylo to po skončení akce Čisté ruce. Já jsem byla proti, tam jsme se se Zemanem hádali. Říkala jsem, že ta akce má šaškovské zvonečky a žádný vnitřek. Prostě politická proklamace, nic, co bude fungovat. A Bašta to jen zdržoval, to bylo překladiště trestních oznámení, která často neměla hlavu ani patu. Zeman to pak uznal a akci Čisté ruce zrušil. A vznikly nové odbory a Úřad finanční kriminality a ochrany státu na policii, které měly fungovat v symbióze.
A vláda na to tehdy dala sto milionů korun. Naši i policejní specialisté dostali každý 50 milionů.

To není málo. Proč tedy Gross říká, že nemá na zlepšení podmínek?
To opravdu není málo. Povinností bylo tuto dotaci použít skutečně jen na tento účel. Což například znamená, že já si naprosto netroufnu použít auto našich specialistů, i když je např. moje v servisu. Nakoupili jsme jim zařízení, mají laptopy, mobily, zákony, vše, co je potřeba. Koupili jsme jim vzdělání na Bankovním institutu a ve Velké Británii. Měli kurzy o cenných papírech. Začali do toho být zapálení. Na druhé straně vidím, že u policie nemají razítka, musejí si vzájemně půjčovat notebooky, nemají auta.

Jak je to možné?
Kam ty peníze dali, to nevím, to se ptejte na vnitru. Určeny byly pouze na útvar pro finanční kriminalitu.
Když jsem viděla porovnání vybavenosti našich útvarů a těch policejních, šokovalo mě to. Pokud ty peníze šly na boj s hospodářskou kriminalitou, tak to musí být tam. Ať si udělají kontrolu, protože to vypadá, jako že se rozpustily někam do vnitra, neznámo kam. Jinak by měly stejné vybavecní jako my, a to nemají.

Jak se stavěla k hospodářské kriminalitě prezidentská kancelář?
Prezident Havel určitě kladně, také navštívil naše odbory. Měla jsem s ním dobré vztahy. Když jsem se s ním loučila, tak se ptal a vyjádřil velkou obavu, jak to bude dál.

A současný prezident?
Ten začíná a uvidíme. Z jeho projevů jsem si zatím odnesla, že není dobré se starat o minulost 10 let, tedy něco jako vyšetřování skončilo, zapomeňte.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcie Tesly zažily volný pád, hodnota firmy klesla o téměř 70 miliard dolarů

V posledních dvou dnech se Tesle na burze nedaří. Úterní obchodování zakončily její akcie se ztrátou 5,6 procenta a ve...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Podnikatelé vytýkají vládě návrh kurzarbeitu. Je prý snadné ho zneužít

S novými pravidly kurzarbeitu, které schválila vláda, nejsou spokojeni zástupci podnikatelů. Jeho výsledná verze je...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

Projednávání stavebního zákona neproběhlo legálně, tvrdí obce

Postup projednávání nového stavebního zákona je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Zákon neprošel řádným...

Boeing MAX možná vzlétne ještě letos. Úpravy ale nestačí, tvrdí inženýři

Podle Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) by regulátoři mohli v listopadu posvětit obnovení provozu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...