Budějovický Budvar. Ilustrační snímek

Budějovický Budvar. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bendl prý chce odvolat ředitele Budvaru, vadí mu spor s Američany

  • 324
Ministr zemědělství Petr Bendl údajně v nejbližších dnech odvolá šéfa Budějovického Budvaru Jiřího Bočka. Důvodem jsou prý i spory o známku Budweiser Bier s americkým pivovarem Anheuser Busch.

Píšou o tom Hospodářské noviny s tím, že Bočkův nástupce zatím není znám.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se ve vládě o změnách ve vedení čtvrtého největšího pivovaru v zemi zatím nemluvilo, sám je ale nevyloučil. "Chci vidět zprávu o fungování podniku. Teprve pak se rozhodnu, co uděláme," sdělil deníku Nečas. Ministerstvo zemědělství nařídilo v Budvaru, který je národním podnikem, audit, jehož výsledky mají být známy koncem března.

Dobrý rok

Jihočeskému pivovaru se daří. Budějovický Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii. Lepší měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva.
Meziročně loni podnik dosáhl také nárůstu tržeb o 1,9 procenta. Pro Budvar je důležitý export, loni vyvezl téměř polovinu své produkce.

K odvolání Bočka však může dojít už mnohem dříve. "Vyloučit ani potvrdit nemohu v tuto chvíli nic," řekl listu Bendl, kterému podle jeho slov vadí zejména dlouhý spor o známku Budweiser Bier. "Osobně nemám vůbec dobrý pocit z míry profesionality řešení právních sporů společnosti," řekl Bendl.

Bočka se naopak zastává místopředseda představenstva firmy Inekon Group Jan Hušek. Inekon dodávala pivovaru software pro řízení firmy. "Finanční řízení Budvaru je postaveno na ověřených manažerských postupech a lze doslova říci, že management je ochoten si pro každou korunu nechat vrtat koleno. Vedení se velmi silně zaměřuje na efektivitu nákladů a řízení úspor. Pana Bočka považuji za maximálně kompetentního v oblasti řízení tohoto podniku," řekl Hušek.

Budvar negativní poznámky k soudním sporům nechápe. Spory o značku Budweiser podle mluvčího pivovaru Petra Samce nedávno analyzovala advokátní kancelář, která pracuje pro ministerstvo zemědělství jako poradce pro transformaci podniku. Kancelář přitom Budvaru žádná pochybení v této věci nevytkla.

Sám Boček o svém odvolání neví, připustil ale, že se mu zprávy o takovém úmyslu donesly.

Podle bývalého člena ODS Michala Doktora, který byl do minulého týdne členem dozorčí rady Budvaru, může být nařízený audit pouze záminkou k personálním změnám. "Nedovedu si představit, že mezi Budějovickým Budvarem a jeho zřizovatelem, což je ministerstvo zemědělství, existuje nějaký prostor, o němž by zřizovatel nevěděl," řekl HN Doktor.

Doktora v dozorčí radě nahradil Bendlův poradce Tomáš Jindra, který má vazby na Ivo Rittiga, podnikatele často spojovaného s ODS. Podle HN by se změny v Budvaru měly udát na základě dohody mezi Rittigem a jihočeským podnikatelem Pavlem Dlouhým, jenž je často označován za "kmotra".

Budvar je národním podnikem, jako jediný velký pivovar zůstává ve vlastnictví státu. Ministerstvo zemědělství již několik let plánuje transformovat Budvar na akciovou společnost. Ministr Bendl nedávno popřel, že by stát chtěl Budvar následně privatizovat.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.