Petra Kovandová z Černovic na Pelhřimovsku už patnáct let vyrábí sladkosti pro domácí i profesionální pečení. Před dvěma roky si splnila dlouholetý sen a byznys ještě rozšířila o čokoládové pralinky.
"Vždycky jsem si říkala, že jednou, až bude víc peněz a času, bych chtěla začít dělat opravdovou čokoládu," vzpomíná na své začátky.
Výrobnu zřídila v objektu bývalé samoobsluhy, kterou před lety koupila. Původně za úplně jiným účelem. "Pět let jsme tady měli samoobsluhu, pak z toho byl velkoobchod, kde se prodávaly různé věci z celého světa,“ vypráví podnikatelka.
Teď se uvnitř mísí vůně čokolády, marcipánu a rumu, a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pralinky vyrábí v nepřetržitém provozu deset lidí.
Prakticky veškerou práci obstarají lidské ruce. Jediná mašinka, kterou tady mají, je temperovací stroj. Ten čokoládu neustále zchlazuje a znovu otepluje. "Díky tomu je čokoláda lesklá, tvrdá a dlouho vydrží," vysvětlila majitelka.
Vedle čokolády zde bonbony vyrábějí také z marcipánu nebo nugátu. "Čokoládu dovážíme z Belgie a Itálie, nugát a marcipán z Holandska. Jinak pracujeme se stejnými ingrediencemi, jaké používají hospodyňky doma při pečení vánočního cukroví – rum, máslo, smetanu nebo dětské piškoty," říká Kovandová.
Samotná výroba pralinek je v podstatě velmi jednoduchá. Do tvrzené formy se vlije čokoláda, která se po chvíli znovu vylije. Tím vznikne skořápka, do níž pak přijdou nejrůznější náplně. Když jsou bonbony naplněné, znovu se přelijí čokoládou. Forma se pak zchladí a bonbon je hotový. "Za rok vyprodukujeme 36 tun pralinek,“ počítá Kovandová.
Recepty si ve firmě vymýšlejí sami podle vlastní chuti a fantazie. "Vezmete si třeba kus tmavé čokolády a přemýšlíte, co se k ní asi hodí. Tak například mentol nebo šampaňská náplň. S mléčnou čokoládou pak ladí třeba lískový oříšek. Pak víme, že zákazník má rád marcipán. Zkusili jsme tedy namočit piškot do rumu, podložit ho čokoládou, dát do formy a tak vznikla Rumová bomba, jeden z nejoblíbenějších bonbonů,“ popisuje Kovandová.
S pralinkami má podnikatelka velké plány. Pro odbyt zřídila vlastní maloobchodní síť, kterou chce dál rozšiřovat. "V současné době dodáváme bonbony do sedmi obchodů, z toho je pět našich a dvě franšízy. Příští rok plánujeme otevření dalších deseti provozoven,“ prozrazuje.
Pralinky se řadí mezi luxusní potraviny, tomu odpovídá i cena. Sto gramů sladké pochoutky přijde zákazníky většinou na 79 korun. Cena se ale liší podle toho, kde se prodejna nachází.
I když jde o dražší zboží, pralinky se prý prodávají dobře. Nejlépe jdou na odbyt v Českém Krumlově, kde si na nich pochutnávají hlavně cizinci. "Tento obchod chceme příští rok rozšířit a udělat tady čokotérii, kde si lidé budou moci posedět a pochutnat na různých druzích pravé horké čokolády," popisuje podnikatelka.
Vedle toho chce příští rok v jihočeském Táboře vybudovat muzeum čokolády a marcipánu. "V muzeu bude velký obchod s čokoládou a šest místností s expozicemi. Přesuneme tam také část výroby," dodává.
Firma KovandoviMajitelkou je Petra Kovandová. Firma vyrábí produkty pro domácí i profesionální pečení. Do sítě hypermarketů dodá ročně 20 tun marcipánu. Majitelka před dvěma roky firmu rozšířila o výrobu cukrovinek. Vyrábí 65 druhů čokoládových pralinek a 35 druhů figurek z marcipánu. |