Beaujolais: nejznámější mladé víno

  11:58aktualizováno  11:58
Obyvatelé francouzského Lyonu s oblibou říkají, že se v jejich městě stékají ne dvě, ale rovnou tři řeky - Rhona, Saone a Beaujolais. Není to svědectví o nemírné konzumaci, spíše jen ilustrace faktu, že právě tady se zrodily základy pozdější slávy nového beaujolais.

Už v dávných časech lodníci sváželi po Saôně sudy s tímto mladým a lehkým vínem, na které netrpělivě čekali dychtiví zákazníci početných lyonských barů a restaurací. Beaujolais Nouveau dobývá každý třetí listopadový čtvrtek celou zeměkouli, a to i přesto, že se dnes mladá vína produkují téměř ve všech vinařských oblastech světa. Svátek nového beaujolais tak zůstává specifickým fenoménem, celoplanetární lidovou veselicí, symbolickým ukončením roční vinařské dřiny a začátkem času hodování.

Přispívá k tomu nejen tradice, ale i fakt, že díky nízkému přírodnímu obsahu tříslovin je odrůda Gamay, z níž je vyrobeno, pro výrobu mladého vína mimořádně vhodná.
Radost vinařů z Beaujolais však není zdaleka taková, jak by se jejich kolegové v obchodně méně úspěšných oblastech mohli domnívat. Pro Beaujolais Nouveau totiž celý svět téměř zapomněl, že se v tomto regionu vyrábějí i podstatně serióznější a náročnější vína.

Beaujolais patří zeměpisně do Burgundska. S ním sdílelo i vinařskou prehistorii, a to až do roku 1395, kdy Filip Smělý svým ediktem rozhodl o tom, že každá z těchto oblastí půjde svou vlastní cestou.

Ne všichni vinaři z toho byli tehdy nadšeni, ale z pohledu současnosti se jednalo o tah více než prozíravý. Dnes se na vinicích Beaujolais, které svou rozlohou převyšují plochu všech našich vinohradů dohromady, pěstuje prakticky jedna jediná odrůda - Gamay. Tu můžeme najít i na jiných místech Francie i světa, ale právě zde dosahuje nejlepších a nejzajímavějších výsledků.

Základní víno, které se z ní vyrábí, nese název Beaujolais. Je příjemné, lehké a pije se ve stáří do jednoho až dvou let. Víno označené jako Beaujolais Nouveau (či Primeur) pochází ze stejných hroznů, avšak způsob jeho výroby je mírně pozměněn tak, aby mohlo být rychle na trhu. Daní za tento výrobní postup je skutečnost, že nouveau vydrží ve své kvalitě jen pár měsíců.

Jen část úrody tedy vinaři zpracují na Beaujolais Nouveau, část jako standardní beaujolais. Označení Beaujolais Villages najdeme na etiketách vín ze severnější části tohoto regionu. Je o stupínek zajímavější, serióznější a také dražší. I z něj se částečně vyrábí mladé víno.

Na nejvyšším stupni potom stojí desítka tzv. "crus" Beaujolais, ačkoli na jejich etiketách byste o beaujolais nenašli ani zmínku. Nesou jen jména vesnic - Fleurie, Morgon, Brouilly a dalších. Právě tato vína nejvíce trpí obecným povědomím o beaujolais jakožto mladém vínu, určeném k rychlé konzumaci. Vína z Moulin-a-Vent nebo třeba St. Amour patří do zcela jiné kategorie a několikaletým zráním ve sklepích dále získávají na hloubce a harmonii.

Beaujolais je na našem trhu poměrně bohatě zastoupeno ve všech kategoriích, a lze si tedy snadno vybrat, zda vyzkoušet kvalitu nějakého "cru", nebo si jen počkat na radostné listopadové zvolání "Beaujolais Nouveau est arrivé"!

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Sklizeň byla lepší než loni. Obilí je o desetinu víc, brambor o 4 procenta

Po krizovém roce si zemědělci letos spraví náladu. Úroda bude v dlouhodobém horizontu průměrná. Obilí bude o desetinu...

Premium

Penzion na farmě jako dotační past. EU chce zemědělcům omezit podporu

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz