Basilicata: víno ze zapomenutého kraje

  12:46aktualizováno  12:46
Hovoří-li se o chudém italském jihu, může kraj Basilicata posloužit téměř jako jeho synonymum. Přesto žije Basilicata svým vlastním životem a pochlubit se může dokonce jedním z nejlepších vín italského jihu - červeným Aglianico del Vulture.

Tento bohem i lidmi zapomenutý kraj představuje v dnešní Evropě málo vídané území, kde drsné přírodní podmínky nikdy neumožnily člověku podmanit si jej a přizpůsobit svým civilizačním potřebám.

Mimořádně hornatý reliéf krajiny nepřeje komunikacím, nedostatek vody ztěžuje zemědělskou produkci a krásné, ale strmé mořské pobřeží nabízí jen minimum turistických příležitostí. Častá zemětřesení pak vyhánějí místní obyvatele nejen z domovů, ale mnohdy i za snazším živobytím do podstatně vzdálenějších končin.

Odrůda Aglianico je jednou z nejstarších v Evropě, kam ji v dobách dávno před naším letopočtem přinesli nejspíše Řekové. Nasvědčuje tomu alespoň původ jejího jména odvozený od slova "Ellenico" neboli "řecká".

Zdaleka ne všude se ale Aglianiku dařilo tak, jako právě na svazích bývalé sopky Monte Vulture ve vnitrozemí kraje Basilicata. Přestože se nachází v zeměpisných šířkách, kde bychom plným právem očekávali polotropické podnebí, díky zvláštním klimatickým podmínkám se na okolních horách drží sníh ještě v létě a chladné noci dávají révě to, co jinak na horkém jihu vždy postrádá - aroma a svěžest.

Spolu s vulkanickou půdou a dlouhým teplým podzimem tak oblast kolem Monte Vulture vytváří pro Aglianico specifické a jinde neopakovatelné podmínky.

Vinařským centrem celého kraje je městečko Barile, jehož někdejší slávu ponese navždy každý sud s vínem na celém světě. Právě od jeho jména vzniklo totiž jak slovo barel, tak přeneseně i výraz barrique.

Mnoho zdejších vinařů také pro zrání vína dubové sudy barrique používá, protože špičková pětiletá Riserva i tříleté Vecchio musí z celkové doby zrání strávit alespoň dva roky v sudech. U běžného Aglianika musí od doby nalahvování do uvedení na trh uplynout alespoň jeden rok.

Milovníků vína, kteří pili Aglianico del Vulture, je mnohem více než těch, kteří kdy zavítali do míst jeho vzniku. Basilicata je krajem turisty nedotčeným, a to přesto, že městečko Matera se svým okolím je jednou z pozoruhodných památek ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Fantastický svět jeskynních obydlí, jež byla osídlena již před dvěma tisíci lety a opuštěna teprve nedávno, využívají s oblibou filmové štáby - krajina podobná biblické Palestině posloužila Pasolinimu pro slavné Evangelium svatého Matouše, filmu Král David s Richardem Gerem i Umučení Krista v režii Mela Gibsona.

Aglianico del Vulture je tvrdě vydobytým důkazem o lidské vůli k přežití, výpovědí o kraji, kde život nadále plyne přirozeným tempem dávných časů, vzdálených industrializované realitě současné společnosti.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Najdete na iDNES.cz