Bárta zrušil náměstkyni pro družice, mluvčí povýšil na šéfa kabinetu

  12:14aktualizováno  15:30
Ministerstvo dopravy zažívá dnes malé personální zemětřesení. Z resortu Víta Bárty odchází poslední náměstkyně, která na ministerstvu zůstala ještě po Bártově předchůdci Gustavu Slamečkovi. Ministr dnes odvolal náměstkyni pro družicové systémy Ditu Schautovou a post náměstka zrušil.

Ministr dopravy Vít Bárta | foto: ČTK

Informaci potvrdil MF DNES náměstek ministra Radek Šmerda a následně i odvolaná náměstkyně. "Důvody mi nesdělil. Pan ministr se se mnou nikdy nebavil," řekla Schautová.

Ministerstvo ale o dalšího náměstka nepřijde: nový náměstek Jakub Hodinář bude mít pod sebou jakožto náměstek pro zahraniční vztahy i družicové systémy. Spadat pod něj budou finální jednání o umístění centrály navigačního projektu Galileo v Praze.

Schautová odchází od Bárty už podruhé

Schautová, která přišla na ministerstvo před rokem, přitom už po Bártově příchodu na ministerstvo dopravy odešla. Ale jen na chvíli: krátce po odvolání ji vzal ministr opět zpět.

Právo dnes citovalo tajemníka ministra kultury Stanislava Brunclíka, který potvrdil, že Bártu ministr kultury Jiří Besser oslovil, zda by nemohl Schautovou na postu náměstkyně nechat. Důvodem byl fakt, že s ní dobře vycházela jeho partnerka a do té doby Schautové podřízená Blanka Kosinová.

Vztahy obou žen ale v poslední době ochladly, a právě to měly být i důvody, proč skončila. "Vnitřní pocity mi naznačují, že to tak je, ale důkazy pro to nemám," dodala Schautová.

Ministr Bárta však spekulace o tom, že svou náměstkyni odvolal na přání Jiřího Bessera či Blanky Kosinové popírá. "Měli jsme dohodu, že bude náměstkyní do konce října," uvedl.

Hodináře, člena ODS, povýšil prý proto, že potřeboval silného a fungujícího náměstka, který začne koordinovat zahraniční aktivity. "Není to žádná politická úlitba," vysvětlil Bárta. Ministr už v minulosti naznačoval, že chce například expandovat státní ČD Cargo do Polska či na Slovensko.

Mluvčí Hanzelka získal vyšší post

Organizační změny pocítí i dosavadní mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Ten ale povýší, bude nově šéfem kabinetu ministra dopravy.

 Mluvčím bude Jakub Ptačinský, který už na tiskovém odboru působí několik let.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz