Banky se snaží povzbudit poptávku a přetahují klienty, hypotéky zlevňují

  1:00aktualizováno  1:00
Sazby hypotečních úvěrů narazily, alespoň dočasně, na strop. Osm ze 14 poskytovatelů snížilo během dubna své úrokové sazby. A další prodloužili akční nabídky se zvýhodněnými podmínkami. Navíc se nedá čekat, že by v nejbližší době se zvyšováním sazeb znovu začali. A to i přesto, že Česká národní banka zvedla začátkem měsíce své úroky na rovná dvě procenta.

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Na trhu je vysoká konkurence a banky mají zájem úvěrovat. Navzdory zvýšení sazeb ČNB může v květnu ještě docházet k dalšímu zlevňování hypoték. A to jak prostřednictvím snížení úrokových sazeb, tak snížených poplatků,“ říká ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Banky si raději ukrojí ze své marže, aby získaly nového klienta.

Průměrná nabídková sazba u nejběžnější hypotéky do 80 procent hodnoty nemovitosti klesla v dubnu na 2,92 procenta, některé banky však minimální sazby stlačily až ke 2,5 procenta. Podle Ostatka by se průměr mohl pod třemi procenty udržet minimálně do léta. „Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí zatím očekáváme mírný růst,“ dodává Ostatek.

Zvýšení základních sazeb ČNB budou do úroků u hypoték banky promítat jen zvolna. „Na trhu je přebytek likvidity a banky jsou rády za každý kvalitně zajištěný úvěr. Dokud bude trvat současná situace na trhu práce, nemusí se ani moc obávat problémů se splácením,“ vysvětluje hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a.

Trend potvrzují i lidé z bank. „Vývoj úrokových sazeb ovlivňuje nejen rozhodnutí ČNB, ale i konkurenční prostředí na trhu. Předpokládáme, že během letošního roku nedojde k výrazným změnám oproti současnému stavu, očekáváme možné zklidnění trhu,“ říká například mluvčí Sberbank Radka Černá.

Banky se nicméně stále snaží povzbudit poptávku po úvěrech na bydlení, ve srovnání s předchozími roky totiž zájem ochabuje. „Zájem o hypotéky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně zhruba o třetinu, a to napříč jednotlivými sociodemografickými skupinami,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. 

Jak se vyvíjejí úrokové sazby.

Ve druhém čtvrtletí už to nemá být takové drama – Spořitelna čeká meziroční pokles mezi deseti a 15 procenty. Za nižším zájmem o hypotéky však nestojí tolik růst úroků v posledních dvou letech, ale spíše situace na trhu bydlení. Na trhu není dost dostupných nemovitostí, které má smysl za současné ceny kupovat. Zdražování domů i bytů dál pokračuje, byť pomalejším tempem.

„Od května pozorujeme mírný nárůst nových žádostí o hypotéku. Je ale těžké říct, zda je to jen kvůli zlevnění hypoték. Nové sazby platí pro klienty, kteří si u nás berou novou hypotéku, i pro klienty, kteří si hypotéku převádějí z jiné banky,“ říká mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Speciální nabídky

Banky přicházejí i se speciálními nabídkami. Třeba právě Česká spořitelna chce lidem, kteří si půjčují na první bydlení, půjčit až 90 procent nemovitosti za stejných podmínek, jako mají klienti, kteří dají třeba pětinu ceny z vlastních zdrojů. „V průběhu prvních dvou týdnů projevily o tuto hypotéku zájem stovky klientů,“ říká Hrubý.

Podle doporučení ČNB mohou mít banky ve svém portfoliu maximálně 15 procent hypoték, kde se půjčuje na 80 až 90 procent hodnoty domu nebo bytu. Právě přísnější požadavek na vyšší podíl vlastních zdrojů při koupi nemovitosti – spolu s jejich vysokými cenami – zkomplikoval lidem s nižšími příjmy, což jsou často mladé rodiny, cestu k pořízení bydlení.

Banky ani poradci však nepozorují, že by se kvůli tomu výrazně měnil profil klientů. „U nás tvoří největší podíl žadatelé o hypotéku ve věku 28 až 38 let. Neevidujeme zvýšený podíl zamítnutých žádostí. Klienti, externí partneři i hypoteční specialisté byli dopředu o nových podmínkách informováni, a tak se žádosti, které nesplňují některý z parametrů, do schvalovacího procesu v bance ani nedostanou,“ říká Černá.

„Postupně však roste podíl mladých lidí, kteří k žádosti přizvou někoho z rodiny, obvykle rodiče, kteří hypotéku zajistí svou vlastní nemovitostí,“ říká Karasová. „Hledáme řešení, aby se klient nevydal ze svých úspor a byl schopen úvěr pohodlně splácet. Někdy to znamená, že žadatelé musí přehodnotit svůj záměr nebo pořízení vlastního bydlení odložit na později,“ dodává Ostatek.

Podle Rajdla jsou stále populární pětileté fixace, roste ale zájem i o delší - například na sedm či deset let. „Banky tomu vycházejí vstříc, umožňuje jim to i současná situace na trhu, kdy jsou levné dlouhodobé zdroje,“ říká Rajdl. Není moc důvodů, proč nevolit delší fixace, pokud jsou za rozumnou cenu. A to s ohledem na nový výklad, co smějí banky požadovat jako náhradu nákladů při předčasném splacení.

Banky se snaží povzbudit poptávku po hypotékách, která proti předchozím rokům ochabuje.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Nové biopalivo nepoškozuje motor. Vyrábí se ze slámy a dřevní štěpky

Chemik Jiří Hájek vyvíjí pro společnost Unipetrol biopaliva, která by do...

Laboratoře společnosti Unipetrol výzkumné vzdělávací centrum (UniCRE) z petrochemického holdingu Unipetrol vyvinuly...

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Česko je připravené začít stavět nové bloky, říká šéf Rosatomu

Kirill Komarov

V Česku se opět rozjela debata o výstavbě jaderných bloků. Tentokrát už s jasnějším plánem, jak nové reaktory...

Najdete na iDNES.cz