Podle odborníků z trhu lidé stále čekají na to, až bude oživení tuzemské ekonomiky stabilnější. Jinak řečeno, až začnou firmy opět nabírat a přidávat na platech.
"Momentálně jde hlavně o cenové akční nabídky a záleží na každé bankovní skupině, jak se k riziku staví. Některé zlevňují, jiné stále drží marže nahoře," říká Tomáš Prčík, majitel firmy Callido Finance, která funguje jako zprostředkovatel hypoték.
Podle něj nastane velké "rozjetí" trhu až v okamžiku, kdy bude naprosto důvěryhodné ekonomické oživení ve Spojených státech a v západní Evropě. Tedy v zemích, na nichž výkonnost Česka nejvíce závisí. Teprve pak by se lidem mohla vrátit dobrá nákupní nálada.
"Jsme spíše svědky vyčkávání a odkládání investic do vlastního bydlení. To je dáno do značné míry i obavami lidí z budoucnosti," říká Irena Zatloukalová, mluvčí Hypoteční banky, která je lídrem trhu.
Úroky klesají
Přesto, že podle makléřů a částečně i bankéřů teď na trhu panuje spíše přebíjená akčních nabídek než jasný trend ke snižování sazeb, objektivně už několik měsíců úroky klesají.
Pro MF DNES to potvrdil i Luboš Svačina ze serveru Hypoindex.cz, jenž sleduje průměrné sazby na trhu. Zítra bude zveřejněn aktuální výsledek Fincentrum Hypoindexu za měsíc červenec a měl by být opět nižší než červnový ukazatel, který se téměř po třech letech dostal pod pět procent.
"Průměrná úroková sazba hypoték v posledních dvou měsících klesla téměř o půl procentního bodu. Vzhledem k tomu, že banky zatím neustále snižují své nabídkové sazby, očekáváme i v tomto měsíci pokles," uvedl Svačina.
Česká spořitelna v pondělí představila nabídku, podle níž má její klient možnost dostat se až na sazbu 3,59 procenta. Je ale omezená do konce října a má řadu tvrdých podmínek. Spořitelna si však věří, že i její krok by mohl přispět k tomu, aby počet hypoték na celém trhu opět rostl.
Rozvolnění pravidel se nechystá
"Jak vlivem oživení u spotřeby domácností, tak vlivem refixování hypoték očekáváme, že by mělo ve druhé půlce roku dojít přinejhorším ke stagnaci v objemu a počtu nových hypotečních úvěrů. Spíše k jejich růstu," říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Mírný návrat zákazníků letos v létě už začínají potvrzovat i ostatní bankéři. "S trochou nadsázky jsme dříve říkali, že hypotéku si bere jen ten, kdo má těhotnou manželku. Nyní je více lidí ochotno brát si hypotéku, proto se banky už na jaře začaly předhánět v akčních nabídkách," uvedl mluvčí Raiffeisenbanky Tomáš Kofroň.
Podle něj i Raiffeisenbank letos několikrát snižovala sazby nebo zavedla možnost vzít si hypotéku až na 90 procent hodnoty nemovitosti.
"Souboj bank o tržní podíl hypoték do konce roku bude jistě velmi zajímavý," říká Zbyněk Chobot, ředitel firmy Max Finance. Určitě nedojde k rozvolnění pravidel, na jejichž základě banky půjčují a hlídají si tak riziko. Podle Chobota stále trvá nechuť bank půjčovat na celou částku kupní ceny nemovitostí a vyřazeni z přetahované o klienty budou lidé s příjmy na hraně oproti zamýšlené půjčce.
Pokračovat také bude velmi konzervativní přístup při oceňování bytů a domů, který mnohým klientům zhatil nákupní plány, protože jim banky odmítly půjčit na kupní cenu.