Banky se lekly odlivu hypotékářů. Snižují sazby i pro stávající klienty

  1:58aktualizováno  1:58
Klienti bank vydělávají na změnách hypotečního trhu. Oproti loňsku ubylo lidí, kteří by si kvůli vysokým úrokovým sazbám museli převést starou hypotéku, u níž skončila fixace úroků, k jinému ústavu. Banky si totiž díky krizi uvědomily, že prověřený klient je pro ně z rizikového pohledu velmi cenný. Podmínky pro staré a nové zákazníky tak ústavy začaly dorovnávat.
Banky si začaly vážit svých spolehlivých hypotékářů. I pro ně mají výhodnější sazby. Ilustrační foto

Banky si začaly vážit svých spolehlivých hypotékářů. I pro ně mají výhodnější sazby. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dřív totiž lákaly na nižší sazby jen ty nově lovené. Trend potvrzují bankéři i prodejci hypoték. "Riziko v ekonomice vidí banky stále enormní, bojí se růstu neplatičů, a proto si více váží starých zákazníků. V našem běžném provozu se snížil počet refinancujících klientů asi na čtvrtinu," uvedl majitel poradenské firmy Callido Finance Tomáš Prčík.

Jeho slova potvrzuje i Tomáš Drábek, šéf segmentů retailového bankovnictví UniCredit Bank, která patří na trhu hypoték kvůli snaze o získávání podílu dlouhodobě k levnějším. "S poklesem počtu refinancovaných hypoték souvisí také změna motivačního schématu v bankách. V době růstu bylo všechno zaměřené na získávání nových klientů, teď se začalo oceňovat uvnitř banky i udržení dobrých klientů," objasňuje Drábek.

proč ubývá převodů

1) Banky se začaly chovat ke starým klientům lépe, ale první nabídka stejně není férová.

2) Banky stavějí proti refinancování, které jim přináší zvýšené náklady, další bariéry. Dopisy klientům, jež je upozorňují na lhůtu, kdy mohou hypotéku u staré banky vypovědět, jim chodí stále pozdě a banky přidávají i další šibeniční termíny pro úspěšné vyřízení převodu.

3) Lidé mají kvůli krizi často horší platební morálku při splácení staré hypotéky a přibývá jim záznamů v úvěrovém rejstříku. U nové banky by neprošli a rádi zůstanou u staré banky i s horšími podmínkami.

Ve vývoji ovšem hraje velkou roli také byznys, jenž se s refinancováním pojí. Letos může změnit hypoteční banku zhruba padesát tisíc lidí a s tím, jak se loni převody hypotékářů ve velkém rozjely, začaly banky sčítat ztráty z "nedoběhnutých" obchodů.

Náklady jim rostly také kvůli vyplácení nových provizí makléřům, kteří klienty k refinancování vedli.

Pro makléře se totiž proces minimálně na část loňského roku stal významným zdrojem příjmů, protože nově uzavíraných hypoték bylo málo. "Banky se částečně lekly byznysu, který se kolem refinancování rozjel," říká generální ředitel Fineo group Boleslav Beveláqua.

První nabídka není férová

Podle něj se teď situace obrátila a refinancovaných případů zaznamenává jeho firma minimum, zatímco nových hypoték jí meziročně přibylo asi o 15 procent.

Banky, které okolnosti na trhu v podstatě donutily zlevnit hypotéky i pro staré klienty, to však nedělají automaticky. "První nabídka od staré banky stejně není férová. Klient se musí ozvat, aby přistoupila na lepší podmínky," upozorňuje Milan Roček, předseda představenstva firmy Hyposervis.

Oblíbený trik je co nejvíce zkracovat lhůtu, kterou má klient na vyřízení přechodu k nové bance, a tím si ho udržet i za horších podmínek. "Dopisy upozorňující na vypršení fixace chodí stále pozdě a banky přidávají i další lhůty pro úspěšné vyřízení refinancování," vysvětluje Roček.

kalkulačka

Spočítejte si měsíční splátky u hypotéky.

Chyba není jen na straně peněžních domů. Podle Ročka stojí za poklesem refinancování také chování klientů, kteří se kvůli krizi dostávají často do problémů se splácením své hypotéky.

Pokud mají klienti při splácení hypotéky špatnou historii či jim v průběhu placení přibyl záznam v registru dlužníků třeba z běžného spotřebitelského úvěru, nová banka o ně zájem mít nebude. Pak jim nezbude, než aby se spokojili s podmínkami o něco horšími u původního peněžního domu. I ty se ovšem pomalu zlepšují. Banky již od podzimu loňského roku hypotéky mírně zlevňují.

Pokles bude pokračovat

Stojí za tím částečně snaha dávat jich více, protože realitní trh stále skomírá a lidé jsou při nákupu domů a bytů opatrní, ale možná ještě důležitější jsou vyšší marže, z nichž mohou ve prospěch klienta snáze část obětovat.

Oproti vrcholu finanční krize téměř před rokem a půl si totiž mohou půjčovat hlavně na kratší dobu levněji, a marže jim proto v tomto srovnání vzrostly. "Odhaduji, že tehdy měly banky marži na hypotéce kolem 0,9 procentního bodu, dnes to může být i přes dva body," říká Prčík z firmy Callido Finance. Podle něj v posledním měsíci zlevnily prakticky všechny bankovní domy.

Svou základní marži například jasně odkrývá UniCredit Bank, která přišla s novou hypotékou, jejíž sazba je vázána na jednoměsíční mezibankovní úrok, takzvaný Pribor. K němu připočítává pevně danou marži, která je 2,7 procentního bodu, a tím se dostává na aktuálních 3,93 %. Dosažení takové sazby je omezeno několika podmínkami, mimo jiné musí mít klient peníze na minimálně 15 procent ceny nemovitosti.

Sazby na celém hypotečním trhu sleduje Fincentrum Hypoindex, podle nějž úroky klesly v únoru na dvouleté minimum. A pokles pravděpodobně bude pokračovat. Dnes Česká spořitelna oznamuje akční jarní nabídku, při níž může sazba klesnout až na 4,49 procentního bodu. Ale dosáhnou na ni jen klienti banky, kteří si zvolí pětiletou fixaci úroků, minimálně dvacetiletou splatnost, a navrch přihodí pojištění schopnosti splácet.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Ilustrační snímek

Na velká letní vedra si Češi za posledních několik let již začínají zvykat. Čím dál víc jich také začíná plánovat, jak...

Soud zprostil Šišku a spol. obžaloby v kauze IT zakázky na ministerstvu práce

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Soud zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT odboru Milana Hojera a...

Nový exekuční řád čelí kritice. Mohl by umožnit vznik „exekučních baronů“

Ilustrační snímek

Návrh novely exekučního řádu v současné podobě je podle Exekutorské komory ČR špatný. Tvrdí, že proces prodlouží,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz