„Tato aliance má jeden z cílů, odstranit ideologii z Green Dealu. Ten se ve své komplexnosti zaměřuje na průmysl a všechny oblasti společnosti. My bychom rádi přispěli k tomu, aby diskuse o něm byla technická a co nejméně postižená ideologií,“ uvedl Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky a nově jmenovaný prezident bezemisní asociace. Zároveň připomněl, že Česko jako silně průmyslová země patří v přepočtu na hlavu k jednomu z největších evropských znečišťovatelů životního prostředí.
Pro komerční banky, ale i pro Národní rozvojovou banku, jejíž význam by měl podle Juchelky ve snaze o transformaci tuzemského průmyslu stoupnout, představuje proměna ekonomiky i příležitost, jak průmyslu poskytnout dostatek kapitálu.
KOMENTÁŘ: Jak vrátit Evropu do první ligy. Chce to více čísel a méně dojmologie |
Aliance se má stát i platformou, kde se budou moci zástupci bank a průmyslu scházet a vzájemně si pomáhat se svými dekarbonizačními plány, uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něj musí budoucnost evropské i české energetiky splňovat tři základní body. Tedy mít bezpečně zajištěné zdroje energie, ta musí být dostupná za přijatelných cenových podmínek, a celý tento systém musí být dlouhodobě udržitelný. Samotný největší tuzemský energetický podnik plánuje být emisně neutrální do roku 2040.
Pode ředitele Monety Money Bank Tomáše Spurného je ale v bezemisní budoucnosti možné vidět i riziko v podobě přílišných regulací. Za lepší považuje cestu dobrovolnosti založenou na vlastních morálních hodnotách. „Hlavní potenciál je ve změně vnímání lidí z toho, že zelená transformace jim vezme auto na diesel nebo benzin, na něco, co děláme pro naše děti a budoucí generace. Je to něco, k čemu všichni musíme přispět a doufejme, že zbytek světa půjde v našich šlépějích,“ uvedl Spurný.
Změna klimatu rodí revoluce. Václav Cílek o tom, jak počasí mění dějiny |
Přechod k emisně neutrálnímu hospodářství bude celosvětově stát podle Viktora Hanzlíka ze společnosti McKinsey & Company šest a půl bilionu dolarů, další odhady uvádějí ještě vyšší sumy. „Věříme, že je to největší realokace kapitálu v dějinách a je spousta druhů průmyslu, které budou muset svoji činnost utlumovat. Na druhou stranu je to ale příležitost i pro český průmysl,“ uvedl partner nadnárodní poradenské společnosti.
České převažující odmítání zeleného údělu podle něj má podle Jana Brázdy z poradenské společnosti PwC už i reálné negativní dopady v oblasti průmyslu. Nedostatek zelené elektřiny nebo podpory elektrické mobility jsou podle něj důvody, proč se někteří zahraniční investoři Česku v poslední době vyhýbají.