Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Banky povedou seznam dlužníků

  8:52aktualizováno  8:52
Ten, kdo nesplácí úvěr bance, může skončit u soudu, nebo přinejlepším na seznamu dlužníků. Pět tuzemských Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, GE Capital Bank a HVB Bank Czech Republic bank totiž začne od dubna používat registr dlužníků - fyzických osob, ve kterém budou shromažďovány údaje o neseriózních klientech.

V průběhu příštího roku by měli být do systému zařazeni i neplatiči jejich dceřinných společností.

Kontokorent
Pro splácení kontokorentu, tedy povoleného přečerpání účtu, neexistuje pevný splátkový kalendář. Čerpání kontokorentu je časově omezeno na jeden rok. Jestliže máte revolvingový - obnovovaný - kontokorent, tak v okamžiku, kdy se dostanete na svém účtu do plusu, začíná roční lhůta běžet znovu. Pokud klient včas neuhradí dlužnou částku, banka ho upozorní, případně pošle upomínku.

"Pokud nezaplatí do 15 dnů, nebo nenavrhne bance jiné řešení, posíláme výzva k zaplacení, za ni si účtujeme 300 korun," popisuje postup Pavel Hejzlar z ČSOB. Nereaguje-li dlužník na výzvy k zaplacení, může mít případ soudní dohru končící často srážkami ze mzdy.

Hypotéka
Banka může po tom, kdo řádně nesplácí hypotéku, žádat ústní nebo písemné vysvětlení. Pokud klient nereaguje, může přijmout takzvaná úvěrová opatření. Za výzvu k zaplacení si hypoteční banky účtují od sta do pěti set korun.

Nespolehlivému klientovi tak hrozí i to, že nebude moci dále čerpat úvěr, případně zvýení úrokové sazby, odebrání dlužné částky z jiného účtu dlužníka u hypoteční banky i pokuta a úroky z prodlení, jejichž výše se pohybuje v rozmezí 15 až 25 procent z dlužné částky.

Pokud se člověk například opozdí se splácením déle než tři měsíce, nebo bude dlužit dvě splátky úvěru, může hypoteční banka odstoupit do smlouvy a požadovat jednorázové zaplacení jistiny, úroků a ostatních poplatků.

Pozor: Jestliže banka přijme úvěrové opatření a dlužník ani po písemných výzvách nezaplatí, může banka zabavit nemovitost, na kterou byl úvěr poskytnut. Po dlužníkovi bude žádat úhradu s tím spojených nákladů. Podle vyjádření hypotečních bank ale takových klientů příliš není.

Spotřebitelský úvěr
Jestliže klient nesplácí podle dohodnutého splátkového kalendáře, je na to zpravidla upozorněn. Poté následuje upomínka, ve které banka stanovuje náhradní termín pro zaplacení dlužné částky. První je většinou zdarma.

Pokud ji klient "hodí do koše", dostane zpravidla další s výzvou k zaplacení. Za to si banka naúčtuje průměrně sto až pět set korun. Jestliže se klient dostal do finanční tísně, může kontaktovat banku a dohodnout se na změně smluvních podmínek.

Zaplatí za to obvykle od jednoho do dvou tisíc korun. Banky zpravidla posuzují každý případ individuálně, jejich postup záleží na tom jak spolehlivě klient dosud splácel, jaký má zůstatek na běžném účtu či zda řádně hradil předchozí půjčky.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerovi se čínské dobrodružství vymstilo, přišel o miliardy

Expanze Petra Kellnera na čínském trhu měla vést k rychlému růstu hodnoty jeho majetku jednoho z největších boháčů ve...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Vznikají stovky nádrží v lesích. V boji proti suchu to nebude stačit

Státní podnik Lesy ČR plánuje v rámci tříletého programu utratit miliardu korun na stavby, které zadrží vodu v lesích....

Mladé Čechy už alkohol tolik neláká. Pijí jako vrstevníci z jiných zemí EU

Alkohol je pro mladé Čechy a Češky stále méně zajímavý. Mladiství se teď podle studií více zajímají o zdravý životní...

Stát nedokázal využít dotace EU na budování sítí pro internet, zjistil NKÚ

Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění Nejvyššího...

Nájmy už nebudou zmrazené, vracíme se k normálu, říká Schillerová

Zmrazení cen nájemného ukončila vláda. „Rušíme stropy na nájmy. Během nouzového stavu byl problém sehnat si nové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz