Předně: ne každý má doma nebo v zaměstnání počítač, o internetu ani nemluvě. Nesporným omezením bylo i nutné zajištění bezpečnosti přenosu dat. Každý rok se značně zvyšuje počet lidí, kteří mají přístup k internetu, ceny počítačů jsou dnes ve srovnání s minulostí směšné a zabezpečení přenosu dat se také daří uspokojivě řešit.
Za průkopníka internetbankingu v České republice je možno považovat Expandia banku. Ta přišla se svým projektem už v loňském roce a doposud neměla na trhu konkurenci. Zdá se ale, že se jí objevila konkurence více než zdatná - s nabídkou obsluhy účtu po internetu přišla Investiční a Poštovní banka pod názvem Homebanking.
Pokud tedy má klient v IPB účet, stačí si na kterékoli pobočce vyzvednout CD s potřebným softwarem. To může být trochu problém, protože je o ně velký zájem, naštestí je i s manuálem dostupný na adrese https://pb.ipb.cz:8000. Na počítač se nainstaluje software, který zajišťuje digitální podpis a který se spouští při zadávání bankovních příkazů. Program vygeneruje data, která se uloží na disketu a se kterými je třeba zajít do pobočky banky a zařídit zbylé náležitosti. Veškerá přenášená data jsou elektronicky zabezpečena proti odposlechu či modifikaci pomocí kryptografie, k autentizaci uživatelů se využívá certifikátů vydávaných Certifikační autoritou I.CA.
Kdo nemá připojení na internet, může s IPB komunikovat přes modem, za tuto službu však zaplatí měsíčně 300 Kč. To už se dostáváme k ceníku služeb. Za podání platebního příkazu zaplatí klient 2 Kč, stav účtu je možné zjistit zdarma při každém připojení, za vstup a výstup dat platebního styku elektronicky (IPB Homebanking), současně s tiskovým výstupem si banka účtuje 55 Kč měsíčně. Zřízení účtu je zdarma.
Expandia banka zřizuje účet také zdarma, stav na účtu vidí klient při každém připojení. Aby se klient bezpečně připojil, dostane od banky "malou kalkulačku," která mu vygeneruje bezpečnostní kód. Klient si zvolí podle počtu transakcí cenový program, nejlevnější Alfa stojí 160 Kč měsíčně. Podání příkazu pak vyjde na 8 Kč.