Banky jsou bezpečné, akcie výnosnější

aktualizováno 
Úrokové sazby, které v předchozích dvanácti měsících nabízely banky na termínovaných vkladech, rozhodně nebyly nijak závratné. Dokonce ani nepokryly meziroční inflaci. Zatímco ta dosahovala 5,5 procenta, průměrný roční úrok byl zhruba o procento nižší s tím, že je od něj ještě třeba odečíst patnáctiprocentní daň.

Navzdory tomu je však většina úspor českých domácností - téměř 550 miliard korun - uložena právě na těchto kontech. Důvodů velké obliby je několik: konzervativní Češi dávají přednost osvědčeným jistotám před ostatními, méně známými formami investování.

Vkladní knížka s roční výpovědní lhůtou je přece jen známější než podílové fondy, pomocí nichž lze "vydělat" s únosnou mírou rizika okolo pěti až sedmi procent za rok. Lidé se, i přes klesající úrokové sazby, nadále spokojují s nízkým výnosem, který je doprovázen nižším rizikem.

Podezřele výhodné úroky, které nabízely první zkrachovalé banky nebo kampeličky, již nevzbuzují v lidech důvěru, a proto raději obětují vyšší výnos s větším rizikem za jistý, ale nízký zisk. Termínované vklady lze doporučit pro uložení peněz na období několika týdnů, měsíců, výjimečně i let.

Uložení na termínovaný vklad na krátké období je výhodnější než jen nechat peníze doma ve slamníku. Pro dlouhodobější investici nejsou tyto vklady to pravé. Například při pětiletém spoření je mnohem výhodnější stavební spoření až s šestiprocentním ročním úrokem a státní podporou. A výhody? Poměrně snadná možnost přeměnit vklad v hotové peníze.

Pokud ovšem člověk zvolí správnou dobu spoření. Banky dnes nabízejí takzvané opakující se (revolvingové vklady), jestliže si klient zvolí například týdenní, bude se mu automaticky opakovat, dokud si peníze nevybere - tu možnost má každý týden.

Pokud ví, že nebude úspory potřebovat třeba rok, může zvolit delší lhůtu, která bývá lépe úročena. Výhodou termínovaných vkladů je také jejich pojištění ze zákona. V případě krachu banky pak každý klient dostane 90 procent svého vkladu, maximálně však 400 tisíc korun.


Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj desetiprocentní podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Najdete na iDNES.cz