Diskuse k článku

Banky daly firmám nejméně půjček za poslední čtyři roky, těm chybějí peníze

Firmy mají stále větší potíže dostat se k financování svého byznysu. Banky kvůli přibývajícím neplatičům nechtějí dávat peníze z ruky a zpřísňují podmínky. Problém může být i jen obnovení starého úvěru. Společnosti se ale bez těchto peněz dostávají do vážných problémů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

prazakm-pro pravdu se iDěs zlobí

Banky chtějí šílené úroky.

ČSOB mi už léta vnucuje stále dokola kreditní karty a všemožné úvěry. Když jsem si teď úvěr chtěl vzít, nestačil jsem valit oči! Úrok 13,9%!!! S takovou politikou, ať se jdou bodnout, celá ČSOB.

0/0
19.10.2009 9:46

prngrr

Re: Banky chtějí šílené úroky.

ČSOB mě také pobavila. Poslali mi kreditní kartu a že si jí prý budu moci aktivovat a jít díky ní do mínusu až 15000 Kč (ale hned s hvězdičkou couvali, že na to nemám právní nárok a že se uvidí až na pobočce).

Tak jsem se zasmál, protože můj průměrný zůstatek na onom podnikatelském účtu je asi dvě mega. 15 litrů mě teda asi nevytrhne. Úroky jsem ani nestudoval

0/0
19.10.2009 12:50

General Custer v.2

Statem dotovane

solarni elektrarny zerou uvery normalnich nedotovanych firem.

0/0
19.10.2009 9:16

kiv

Stádní efekt

Banky ( a hlavně bankéři) se chovají jak hejno slepic - nejdřív měly snahu nacpat úvěry na cokoli a  komukoli kdo je pomalu ani nechtěl, jen aby " grafy neustále rostly", teď se zmítají v opačném extrému a nejednu fungujícíc firmu pošlou  do kytek, ať se už  jedná o provozní  nebo investiční financování   ...:-/

Dalším momentem je dluhová spotřeba vlády, kdy je pro banky zatím stále bezpečnější a pohodlnější půjčovat státu se (zatím ;-D) zaručeným výnosem a (zatím:-/) relativně bez rizika než podnikajícím subjektům.  Je to sice cesta do pekel, ale těžko s tím něco naděláme ..

0/0
19.10.2009 8:43

stev

To je přece normální jev.

Pokud je stát donucen pod tíhou rostoucího státního dluhu snížit veřejné výdaje, pak klesá spotřeba i množství peněz v oběhu. To podlamuje živnosti všeho druhu. Obdobně banky musí stahovat peníze z oběhu, přibrzdit rizikové úvěrování, nechtějí-li se dostat do vážných potíží s nedobytnými pohledávkami. Každý reaguje po svém, neznám nikoho ve svém okolí, kdo nepřibrzdil výdaje. Někdo například přestal chodit v pátek na pravidelné pivo, a do práce jezdí nyní sockou, ačkoliv ještě před půl rokem jezdil autem. Jen na spotřebních daních tak ušetří několik stovek či tisíc měsíčně. Je to začarovaný kruh.

Bohužel, do stejné řeky dvakrát nevstoupíš. Krizi nelze řešit výstavbou dálnic. To je hluboký omyl současných vlád. Dnes takové investice nedávají práci lidem, jak tomu bylo v krizi před 80 lety. Na stavbách dálnic se dnes podílí tisíckrát méně lidí než tehdy. Dnes zde pouze zahraniční firmy vygenerují zisk, který odpluje do zahraničí. Tyto investice státu mají nicotný multiplikační efekt.

0/0
19.10.2009 8:24

wlasta

kde je vina?

jakási temná mlha krize živená převážně médii začala u bank zvedat vlnu nepůjčování peněz do podnikatelského sektoru. Řekl bych ,že teprve potom se ovšem začaly projevovat tzv. krizové prvky. Nevím jaké úmysly mají naše banky ,ale utnout pravidelné finanční toky ze dne na den to nebude moc tvůrčí. A k čemu potom banky máme? Na ukládání peněz za směšné úroky sotva.

0/0
19.10.2009 8:21

thx

Re: kde je vina?

Řešit to jako v 50tých letech v Německu: 100% zdanněí bank, jinak se  tzv. "bankovního kapitalismu" nevyhrabem.

0/0
19.10.2009 13:42

mzek

A ještě

k tomu jsou pracovnice bank drzí až sprostý.Je to na otrlou povahu.Sám stát hází podn.klacky pod nohy,neudělal pro ně nic.!!

0/0
19.10.2009 6:59

_-1-_

Re: A ještě

... "jsou pracovnice bank drzí až sprostý" ............ tak to je teda sylná

0/0
19.10.2009 7:20

mzek

Když

si podnikatel veme půjčku tzv.revol.úvěr.Který se mu obnovoval každý rok..drželo ho to aby mohl mít na mzdy atd.Podnikatel si řekl že nechce již jen splácet úroky z revolv,a zažádá o převedení revol.na klasický úvěr s měsíčnimi splátkami.To banka nedovolí/nechce/:-) ..najednou banka neprodlouží ani revol.a podniktel je nahranej.Pěkná politika bank..RvTakovéto jednání právě vede ke krachu a následnému vzetí věcí ručené směnkou.

0/0
19.10.2009 6:51

hnupobijce

Kdyz

jsi zamestnanec a vemes si pujcku jsi neschopna socka, kdyz jsi podnikatel a fungujes na pujckach ( coz je v dnesni konkurenci pochopitelne) jsi schopny  clovek ...

0/0
19.10.2009 6:40

derkel

Re: Kdyz

pokud si zamestnanec chces 50 tis, des do prace, na tom neni nic tezkeho.pokud si podnikatel a potrebujes na rozjest 5 mil nebo 3 mil na preklenuti spatneho obdoby(kdy jindy firma normalne prosperuje priklad je treba krize), jak to udelas? Pujdes na 10 let makat?

0/0
19.10.2009 6:54

hnupobijce

Re: Kdyz

Dalo by se to take rict tim zpusobem, kdyz na neco nemas tak to nedelej jako u zamestnance ... proc se berou uvery chapu, jenom nechapu osocovani lidi - zamestnancu na strankach iDnes a oznacovani je sockama kdyz proste pujckama chteji vytriskat ze zivota co nejvic stejne jako podnikatel . Ja osobne nikomu nedluzim, neni to muj styl  ...

0/0
19.10.2009 7:35

PLSFS

Re: Kdyz

Ale to neni o preklenovani spatneho obdobi - rada oboru se proste bez prubezneho financovani z externich zdroju vubec neda provozovat (krize nekrize). Problem je, ze banky v obavach ze strat stoply i provozni uvery, coz znemoznuje firmam z inkriminovanych oboru vubec fungovat..

0/0
19.10.2009 11:20

PLSFS

Re: Kdyz

Nevite o cem mluvite - prubezne financovani pomoci provoznich uveru je u rady druhu podnikani naprosta nutnost (to je to, o cem je clanek). Pokud si fyzicka osoba porizuje spotrebak na blbosti, je to o necem uplne jinem..

0/0
19.10.2009 11:18

Najdete na iDNES.cz