Bandol: unikátní rafinovaná vína

Atmosféra přímořské části Provence se nese v lehkém tónu. Víno nejen na stolech hospůdek a restaurací, ale také v podobě stovek hektarů vinic, které se táhnou hluboko do vnitrozemí a spolu s olivovými háji a vonícím porostem "garrigues" udávají ráz celé krajině.
Převážná většina vinařské produkce má podobu jednoduchých, nekomplikovaných vín, určených pro rychlou spotřebu. Ale najdeme mezi nimi jednu výjimku, která je trvale v hledáčku pozornosti vinařských odborníků i milovníků rafinovaných vín - Bandol.

Bandol je malé letovisko, jehož dlouhou, podkovovitou pláž si pochvalují především surfaři. Ti využívají stálého mořského větru, který jen o kousek dál na pevnině přináší prospěch i vinicím rozloženým na vápencových svazích. Vysušováním hroznů omezuje riziko vzniku různých nemocí a umožňuje výrazně omezovat používání chemických prostředků na ochranu révy.

Příroda se tu stará i o dostatek vláhy. Vinice leží natolik blízko pobřeží, že mohou těžit z efektu přirozeného odpařování mořské vody. Velká vína z různých oblastí mají svoji nezaměnitelnou identitu. K Burgundsku patří Pinot Noir, k Bordeaux Cabernet Sauvignon a Merlot, velká vína z Rhony jsou spojena s odrůdou Syrah. Pro Bandol je synonymem MourvÁdre, odrůda, kterou bychom jinde ve Francii jen těžko hledali.

Dává vínu sytou, temnou barvu a typický charakter vůně a chuti s tóny kávy, kůže a podhoubí. Všechna vína z Bandolu navíc musí zrát nejméně 18 měsíců v dřevěných sudech. Nejde však o klasické soudky "barrique", ale o podstatně větší sudy nazývané "foudre".

Cesta k produkci velkého vína má i zde vcelku jednoduché zásady, dobře známé a užívané i v mnoha dalších oblastech: omezení výnosů, ruční sběr hroznů a jejich pečlivá selekce. Omezování výnosů se děje formou "zelené sklizně", kdy se část vyrůstajících hroznů odstřihne, aby u zbývajících bylo dosaženo vyšší koncentrace. Ve prospěch kvality se tak vinohradník vzdává až poloviny možného výnosu.

Nutí ho k tomu sice zákon, ale většina vinařů si tuto podmínku dobrovolně posunuje ještě dál. Jinak by sice vyrobili mnohem více vína, ale ve výrazně průměrnější kvalitě.

Ne vždy stála otázka kvality na prvním místě. V historických záznamech malého bandolského přístavu lze nalézt překvapivý doklad o tom, že sudů se zdejším vínem bylo svého času v přístavu expedováno více, než kolik jich bylo vyrobeno.

Tento zajímavý příspěvek do dějin vinařské "poctivosti" svědčí o tom, že se pod jménem Bandol prodávalo zjevně i ledacos jiného, na druhou stranu ukazuje, že už před staletími byla po tomto víně silná poptávka. Možná k ní přispěla i pochvala z úst krále Ludvíka XV., který pravil, že "Bandol přispívá k utužení duševního i fyzického zdraví". A slovo panovníka mělo váhu.