Podle Steva Ballmera čeká svět obrovský boom informačních technologií.

Podle Steva Ballmera čeká svět obrovský boom informačních technologií. | foto: MF DNES

Ballmer slíbil státu slevu 700 milionů

  • 191
"Ještě než začneme, dejte teď všichni ruce nahoru! Skvělé. Nikdo v nich vajíčka nemáte, můžeme začít!" Tak odstartoval excentrický šéf Microsoftu Steve Ballmer svou včerejší přednášku na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde v rámci Evropského fóra vědy a techniky hovořil o budoucnosti informačních technologií.

Na rozdíl od budapešťské univerzity po něm v Česku nikdo vajíčka neházel, asi proto, že se všichni dobře bavili.

Podle Ballmera čeká svět v následujících letech ještě větší boom informačních technologií než doposud. Počítače zlevní, a zatímco nyní se jich ročně prodá zhruba 300 milionů, do pěti let by to mohla být už miliarda.

Šéf Microsoftu totiž počítá s tím, že výpočetní technika bude zlevňovat, a stane se tak dostupnější i v chudších zemích. "Čeká nás ještě dlouhá cesta k tomu, abychom dostali počítač skutečně do každé domácnosti," uvedl.

Lukrativní úřady
Microsoft se však stále více soustředí i na spolupráci se státní správou, samosprávou a s firemním sektorem. Právě proto včera s ministrem vnitra Ivanem Langerem podepsal Steve Ballmer dvě smlouvy - o bezpečnosti a o strategické spolupráci.

V jejím rámci firma prodlouží licence programů Microsoft ve státní správě. "Půjde o více než dvě stě tisíc licencí. Oproti současnému kontraktu bychom mohli ušetřit až 690 milionů korun.

Délka trvání kontraktu je tři roky. Slibujeme si od něj také to, že se podaří vymýtit pirátské užívání některých programů ve státní správě," řekl pro MF DNES Langer. Rámcová smlouva o spolupráci navazuje na dohodu, kterou uzavřelo ministerstvo informatiky za českou vládu v roce 2004.

Smlouva umožňuje veřejné správě jednodušší nákup produktů Microsoftu, zkracuje prováděcí lhůty spojené s nákupem, usnadňuje správu a nabízí výhodnější cenové podmínky pro nákup programů firmy.

Státní instituce slevu chtějí
Podobné smlouvy usnadňují Microsoftu byznys se státní správou a veřejnými institucemi. Pro ně je totiž cena produktů firmy někdy příliš vysoká. Občas proto úřady nahrazují aplikace Microsoftu softwarem, který je zdarma k dispozici na internetu. Jde o takzvaný open source, tedy software, na jehož vývoji se podílejí zpravidla komunity nadšenců.

"Pro 650 zaměstnanců máme zhruba 150 licencí na Windows XP, zbytek jsou Windows 2000. Za rok 2007 činily výdaje za produkty Microsoftu 1,4 milionu korun. Z finančních důvodů proto nahrazujeme serverové operační systémy a kancelářské aplikace alternativními programy šiřitelnými zdarma," uvedla Barbara Odstrčilíková, mluvčí Moravskoslezského kraje.

Podobně je tomu i v Praze. "Cena produktů Microsoftu by měla být nižší. Přestože cena za hardware za poslední rok výrazně klesla a výkonné PC lze pořídit už za 10 tisíc korun, cena za software od Microsoftu již přesahuje cenu samotného počítače," uvedl Ladislav Kendlík z odboru informatiky Magistrátu hlavního města Prahy.

Také zástupci více než desítky dotázaných významných firem vidí jako největší zápor Microsoftu cenu jeho produktů a náklady na údržbu. "Hlavními výdaji jsou opravy systémů ve snaze zajistit bezpečnost," potvrzuje mluvčí Teska Jana Matoušková. Obchodní řetězec využívá Windows a Office na několika tisících počítačů.

,