Ballmer slíbil státu slevu 700 milionů

  18:09aktualizováno  18:39
"Ještě než začneme, dejte teď všichni ruce nahoru! Skvělé. Nikdo v nich vajíčka nemáte, můžeme začít!" Tak odstartoval excentrický šéf Microsoftu Steve Ballmer svou včerejší přednášku na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde v rámci Evropského fóra vědy a techniky hovořil o budoucnosti informačních technologií.

Podle Steva Ballmera čeká svět obrovský boom informačních technologií. | foto: MF DNES

Na rozdíl od budapešťské univerzity po něm v Česku nikdo vajíčka neházel, asi proto, že se všichni dobře bavili.

Podle Ballmera čeká svět v následujících letech ještě větší boom informačních technologií než doposud. Počítače zlevní, a zatímco nyní se jich ročně prodá zhruba 300 milionů, do pěti let by to mohla být už miliarda.

Šéf Microsoftu totiž počítá s tím, že výpočetní technika bude zlevňovat, a stane se tak dostupnější i v chudších zemích. "Čeká nás ještě dlouhá cesta k tomu, abychom dostali počítač skutečně do každé domácnosti," uvedl.

Lukrativní úřady
Microsoft se však stále více soustředí i na spolupráci se státní správou, samosprávou a s firemním sektorem. Právě proto včera s ministrem vnitra Ivanem Langerem podepsal Steve Ballmer dvě smlouvy - o bezpečnosti a o strategické spolupráci.

V jejím rámci firma prodlouží licence programů Microsoft ve státní správě. "Půjde o více než dvě stě tisíc licencí. Oproti současnému kontraktu bychom mohli ušetřit až 690 milionů korun.

Délka trvání kontraktu je tři roky. Slibujeme si od něj také to, že se podaří vymýtit pirátské užívání některých programů ve státní správě," řekl pro MF DNES Langer. Rámcová smlouva o spolupráci navazuje na dohodu, kterou uzavřelo ministerstvo informatiky za českou vládu v roce 2004.

Smlouva umožňuje veřejné správě jednodušší nákup produktů Microsoftu, zkracuje prováděcí lhůty spojené s nákupem, usnadňuje správu a nabízí výhodnější cenové podmínky pro nákup programů firmy.

Státní instituce slevu chtějí
Podobné smlouvy usnadňují Microsoftu byznys se státní správou a veřejnými institucemi. Pro ně je totiž cena produktů firmy někdy příliš vysoká. Občas proto úřady nahrazují aplikace Microsoftu softwarem, který je zdarma k dispozici na internetu. Jde o takzvaný open source, tedy software, na jehož vývoji se podílejí zpravidla komunity nadšenců.

"Pro 650 zaměstnanců máme zhruba 150 licencí na Windows XP, zbytek jsou Windows 2000. Za rok 2007 činily výdaje za produkty Microsoftu 1,4 milionu korun. Z finančních důvodů proto nahrazujeme serverové operační systémy a kancelářské aplikace alternativními programy šiřitelnými zdarma," uvedla Barbara Odstrčilíková, mluvčí Moravskoslezského kraje.

Podobně je tomu i v Praze. "Cena produktů Microsoftu by měla být nižší. Přestože cena za hardware za poslední rok výrazně klesla a výkonné PC lze pořídit už za 10 tisíc korun, cena za software od Microsoftu již přesahuje cenu samotného počítače," uvedl Ladislav Kendlík z odboru informatiky Magistrátu hlavního města Prahy.

Také zástupci více než desítky dotázaných významných firem vidí jako největší zápor Microsoftu cenu jeho produktů a náklady na údržbu. "Hlavními výdaji jsou opravy systémů ve snaze zajistit bezpečnost," potvrzuje mluvčí Teska Jana Matoušková. Obchodní řetězec využívá Windows a Office na několika tisících počítačů.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Ilustrační snímek

Na velká letní vedra si Češi za posledních několik let již začínají zvykat. Čím dál víc jich také začíná plánovat, jak...

Přehlížení kůrovce se prodraží. Vlastníci lesů zaplatili pokuty za 7 milionů

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

K šíření škůdců přispívají i vlastníci lesů. Stát jim loni udělil pokuty za téměř sedm milionů korun. Největší více než...

Největší český chrám nákupu změní název na Westfield Chodov

Obchodní centrum Chodov

Na Centru Chodov, které je největším tuzemským nákupním komplexem, od září zasvítí nový název Westfield. Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz