Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Bakala: Byty neprodám a politiky si nekupuji

  0:30aktualizováno  23. září 13:21
Jedni ho zatracují, druzí obdivují. Vybudoval miliardové impérium, vydělal ohromné peníze na koupi černouhelných dolů OKD a má mnoho podnikatelských aktivit. O Zdeňku Bakalovi se však v poslední době mluví hlavně kvůli sporům o byty na Ostravsku. Zaorálkův "gauner" stále dokola musí opakovat, že byty prodávat nebude.

"Byty jsou problém, který si vymysleli politici, aby zakryli své dřívější chyby. Nikdo, ani já, ani společnost RPG Byty nechce vyhazovat jejich nájemníky na ulici," řekl Zdeněk Bakala v rozhovoru pro středeční vydání deníku MF DNES.

Kteří politici podle vás vyrábějí problém?
Samozřejmě politici typu Lubomíra Zaorálka z ČSSD, kteří nečinně přihlíželi mnoho let, jak tyto byty chátrají, a teď se snaží házet nám klacky pod nohy.

Co tedy bude s byty dále?
Až je mi trapné to pořád opakovat. Naše rozhodnutí je, že budeme provozovat nájemní bydlení. Nebudeme je prodávat, ale udržovat a pronajímat. Ale chci zdůraznit, že já se na žádném přímém řízení společnosti vlastnící byty nepodílím. Mně patří polovina skupiny BXR, do jejíž struktury RPG Byty patří, stejně jako další desítky firem.

Nájemníci ale tvrdí, že vy osobně jste jim slíbil byty prodat, a vy zase tvrdíte, že jste nikdy nic takového neřekl...
Samozřejmě, že jsem nikdy nic takového neřekl. Je to lež, která se stálým opakováním stala pravdou. Slova o prodeji bytů, to je jedna věta vytržená z kontextu, z asi dvacetiminutového výkladu. Ten kontext byl takový, že když jsme se na přelomu roku 2004 a 2005 začali zabývat tím, že jedné z našich společností patří velké bytové portfolio, tak jsme oznámili, že si bereme tři roky na analýzu tohoto problému. A když to z analýzy vyplyne, tak byty nabídneme lidem k prodeji. Po třech letech a několika měsících jsme udělali závěr si byty ponechat.

Zdeněk Bakala (49)

Finančník, který podniká v hornictví, médiích či energetice. Narodil se v Opavě, v devatenácti letech emigroval přes Jugoslávii do USA. Tam vystudoval University of California v Berkeley.

V roce 1990 se vrátil jako zástupce banky CSFB a později založil Patria Finance. Dnes je polovičním vlastníkem investiční firmy BXR, která má podíl například v OKD. Druhou polovinu firmy vlastní Crossroads Capital.

To tedy znamená další spory a žaloby; chystáte i vy nějaké právní kroky?
Budeme postupovat tak, jak bude situace vyžadovat. Nikdo nemůže čekat, že třeba já osobně na sebe nechám házet špínu od různých vykuků, kteří se nás snaží vydírat. Bohužel, soudruzi si tentokrát vybrali špatný cíl svých snah.

S ČSSD máte spory, jiné strany podporujete. Dal jste dary ODS, TOP 09 a Věcem veřejným. Proč?
Je českou tradicí, že lidé, kteří financují politiku, za to něco chtějí. V mém případě to není pravda. Žil jsem roky mimo tuto zemi a tam jsem se naučil, že sponzorování politických stran nemusí být korupce. Zejména v USA je řada politiků, kteří něčeho dosáhli i v mezinárodním měřítku a měli jasné sponzory. Navíc mi osud České republiky leží na srdci. Myslím, že teď potřebuje politiky, kteří ctí právní stát. Takovou stranou není ČSSD.

Bude muset projít mnohem větší přeměnou, aby takovou stranou byla. Zatřetí chci, aby tu vládly politické strany, které nevládnou na základě populismu. Zase, ČSSD je typickou ukázkou strany, která je čistě populistická, která nemá jiný program, než že se podívá, odkud vítr vane, a podle toho se zařídí. Začtvrté chci, aby tu byly politické strany, které mají vůli prosadit reformy rozpočtové politiky. Ty byly mnoho let zanedbávány, a situace je tak velmi vážná. Rozhoduji se i podle toho, kdo je šéfem strany, jaký má program a co dělali ve vládě.

Podpořil byste tedy ODS i se šéfem Mirkem Topolánkem, nebo ji podporujete kvůli Nečasovi?
Asi bych ji podpořil i s Topolánkem, ale o Nečasovi si myslím, že se projevil mimořádně pozitivně. Jako klidný, racionální, slušný politik.

TOP 09 sice oficiálně řídí váš přítel Karel Schwarzenberg, ale je známo, že hlavní výkonnou postavou je Miroslav Kalousek. Ten přeci mohl vminulosti dělat reformy...
Kalousek je jedním z nejtalentovanějších českých politiků a je na něm vidět, že s každou politickou sezonou zlepšuje svůj výkon. A jako ministr financí v minulých letech podle mého názoru jednoznačně obstál. Co dělá vláda správně, je to, že se méně zabývá tím, co bylo, a více hledá, co dělat, abychom uspěli v budoucnosti.


ODS, strana které jste dal nejvíc, po vás dříve šla kvůli pádu IPB, neboť jste údajně zařídil, aby ČSOB tuto banku levně získala. To vám nevadí?
Na jedné straně mě to těší, že se někdo domnívá, že jsem schopen takových obrovských výkonů (smích). Na druhé straně, samozřejmě je to podobně jako Zaorálkovy plky ohledně bytů RPG zcela smyšlená kauza. Patrii, kterou jsem zakládal, si předtím koupila KBC, vlastník ČSOB, a z toho vznikla tato smyšlenka.

Sledujete zprávy o tom, že právě Kalousek se nepohodl s kandidátem TOP 09 na pražského primátora Zdeňkem Tůmou, což je váš kamarád, a odstřihl ho od peněz? Přispějete Tůmovi?
Zaprvé, já jsem žádnou stranu zatím před komunálními a senátními volbami ještě nepodpořil. Zadruhé, zvažuji, zda to udělám, a rozhodnu se v nejbližší době. A zatřetí, navzdory rozsáhlé konspiraci kterak se Tůma stane primátorem a jaké já z toho budu mít požitky, musím říct, že já vím o jeho kandidatuře z novin. Svým způsobem jsem ani nevěřil, že se do toho pouští.

A co rozhodne, zda nějakou stranu či člověka podpoříte?
Nežiji v Česku každý den, teď jsem přijel ze zahraničí, pročítám si noviny a musím se zorientovat. Pak se nějak rozhodnu.

Jaký je váš názor na vstup zajištěných byznysmenů do politiky?
Myslím, že to je časem ověřená metoda, pomocí které se do politiky dostane řada schopných lidí, a je to velmi typické například pro Spojené státy. Je to logická kariérní cesta a těším se na to, že v České republice jednou takto budou do politiky vstupovat talentovaní lidé. Takovým příkladem by mohl být třeba Zdeněk Tůma.

Myslíte si, že je Zdeněk Tůma talentovaný pro politiku?
No on je hrozně kožený. Ale těším se na to, jak ukáže v kampani, že umí oslovit voliče.

Vy takovým příkladem vstupu byznysmena do politiky nebudete?
Já myslím, že ne. Mně bude příští rok 50 a chci se zabývat hlavně tím, že budu doma a budu si hrát s dětmi. Chtěl bych být v naší investiční skupině angažován ještě méně než doteď. Zůstanu i nadále akcionářem a jako takový chci činit jen investiční rozhodnutí.

Já chci být u stolu, když aparát skupiny, která dnes zaměstnává možná 60 tisíc lidí, vygeneruje nějakou investiční příležitost a chci říkat, zda do toho půjdu, či nikoli.

Vít Bárta, jehož straně jste také přispěl, se stal šéfem resortu, který vás zajímá kvůli železničně-dopravní firmě AWT, kterou spoluvlastníte… Tady vás opravím. To je resort, který zajímá AWT, což je zcela odlišné od toho, co zajímá jejího padesátiprocentního akcionáře, který sedí o čtyři patra výš.

Takže v části dopravy také nemáte žádnou řídicí kompetenci, stejně jako v RPG Byty?
Kdybych já řídil dopravu, tak tady máme vlakovou havárii každý druhý den (smích). Já o tom nic nevím. Já mám investice pravděpodobně ve stovkách společností. Naše investice sahají od největšího kanadského prodejce matrací až po podíl na firmě, která těží železnou rudu na Ukrajině. V žádné z těchto společností nemám žádné řídicí postavení ani řídicí pravomoci.

Do jaké míry tedy zasahujete do chodu společností, v nichž máte zainvestováno?
Já striktně dodržuji pravidla, která vyplývají z normálního formálního vztahu mezi akcionáři, představenstvy a zaměstnanci. Třeba v AWT se s nikým osobně neznám a ani není možné, abych jako člen představenstva nebo akcionář nějak zasahoval do jejího řízení. Mě v zásadě zajímá velmi málo kromě rozpočtu, který přichází na valnou hromadu, případně vrcholové představenstvo jednou za rok, a dlouhodobé strategie. Chci se jen dozvědět, zda se AWT náhodou neplánuje přeměnit na chovatele kuřat. Pokud by k něčemu takovému došlo, určitě bych nešel za nikým z AWT a neříkal mu: Nedělejte kuřata, vlaky jsou lepší. V takovém případě bych šel a prodal svůj podíl v AWT.

Existuje teorie, že vaším velkým záměrem je zprivatizovat ČD Cargo, pokud by bylo na prodej, a tak jste se svým kamarádem panem Bazalou udělali vše pro to, aby se snížila jeho hodnota. Inkasoval jste na AWT velké slevy, 220 milionů korun, což dovedlo ČD Cargo do ztráty, připravilo to půdu pro případný levný nákup… Zaprvé s panem Bazalou nejsme kamarádi, viděli jsme se na nějakých formálních akcích zhruba třikrát v životě. Zadruhé, já neřídím AWT a nevím, jaký obchodní vztah má tato firma s ČD Cargem či kýmkoli jiným. To, že bychom chtěli záměrně dostat ČD Cargo do problémů, je bláznivá teorie.

Vaše investiční skupina projevila zájem i o případnou privatizaci České pošty. Jak daleko jsou vaše úvahy o tomto nákupu?
Počkejte… o české poště vím asi tolik, že existuje, ale zároveň také vím, že se poštovní aktiva na mnoha místech ve světě velmi úspěšně privatizovala. To je vše. Až někdo začne Českou poštu privatizovat, začneme se o to zajímat a dělat si vlastní analýzy.

Kdyby k tomu došlo, určitě byste se střetli s PPF. Chtěl byste jít do nějakého byznysového boje s Petrem Kellnerem?
My spolu žádný obchodní vztah nemáme, v životě jsme se neviděli, a kdyby k tomu došlo, že budeme soutěžit o tu jednu společnost, bude to probíhat úplně stejně, jako kdyby o ni soutěžili jakýkoli jiní velcí zahraniční investoři. Nic osobního by v tom nebylo. To je totiž největší chyba českých byznysmenů – že berou obchod osobně. V okamžiku, kdy si začnete myslet, že váš byznys jste vy a že byznys je o vás, začnete dělat chybná rozhodnutí. Mně je úplně jedno, s kým si budeme v případě nějaké privatizace konkurovat.

A druhá největší chyba českých byznysmenů?
Že neplatí daně.

Nemyslíte si, že k tomu tak trochu přispívá sama Česká republika daňovým systémem, který má?
Nikde na světě není systém dokonalý. Tím to určitě není.

Nejúspěšnější investor světa Warren Buffett se řídí krédem, že investuje jen do toho, čemu rozumí. Nikdy ne třeba do IT společností či do moderních technologií. Vy spoluvlastníte aktiva od dolů přes matrace, byty až po řetězec s počítačovými hrami.
Máte podobné krédo?
Mám radši investice, kde investuji do fyzických aktiv a mám rád tradiční odvětví, jako těžbu uhlí ve Slezsku či těžbu železné rudy na Ukrajině. Společnost, ve které máme podíl mimochodem těží ze čtvrté největší zásoby železné rudy na světě. Zálibu ve staromódních byznysech a fyzická aktiva mám tedy společnou s Warrenem Buffettem.

Párkrát jste ale tato pravidla porušil…
Ano, několikrát, a jednou dokonce velmi úspěšně. To když jsme investovali s Gabrielem Eichlerem do české antivirové firmy Grisoft, dnes AVG Technologies. To porušilo všechny mé zásady, nicméně investice to byla neskutečně úspěšná.

Neobvyklých investic ovšem máte víc…
Ano, vedle BXR a investora Zdeňka Bakaly existuje ještě můj třetí světa, a to je financování skupiny LBM (Luxury Brand Management), kterou vlastní manželka Michaela s mým přítelem Besselem Kokem. Tato skupina se zabývá podnikáním v lifestylu a maloobchodu. Provozuje třeba Českou miss, teď do ní vkládáme podíl v prodejně videoher Gamescape, spoluvlastní provozovatele luxusních prodejen hodinek, telefonů, módy a podobně.

Jaká je hodnota aktiv, které ovládáte?
To nemůžu odhadnout. Třeba to, co napsal Forbes (1,2 miliardy dolarů – pozn. red.), si někdo vycucal z prstu. Řekněme, že aktiva, která ovládá BXR ze pohybují mezi jednou miliardou a deseti miliardami dolarů. Jakýkoli přesnější údaj by byl hausnumero.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

KOMENTÁŘ: Pandemie nemilosrdně odhalila, jak prázdný je český stát

Premium Pandemie hodně poškodila českou ekonomiku, současně však otevřela příležitost k růstu jiným směrem. Vláda se však nesmí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi mohou mít funkční přístav u moře. Stačí kývnout na hamburskou výměnu

Premium Česku opět svitla naděje, že dlouhodobě zanedbané přístavní území v Hamburku přestane dělat u západních sousedů ostudu....

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Podnikatelé nahrazují plast kreativně. Byznys s jedlým nádobím roste

Zákaz jednorázových plastů měl vejít v platnost 1. července 2021, ale stále čeká v Poslanecké sněmovně na schválení....

Tornádo zvedlo vlnu pojistek. Katastrofa vystrašila Čechy i Slováky

Premium Tornádo, které se koncem června prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem, výrazně zvýšilo zájem Čechů o pojištění majetku....

Důchodový systém skončil v pololetí v téměř devítimiliardovém deficitu

Důchodový systém skončil v letošním prvním pololetí v deficitu téměř devět miliard korun. Je to ale lepší výsledek než...

Půjčky podraží. ČNB bude podle analytiků navyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...